הסיכום השבועי: הידיעות הבולטות של השבוע

מה קרה השבוע בעולם הנדל"ן? מגדילים מסכם את השבוע וחוזר לכותרות השבוע החולף בהתחדשות העירונית בפרט ובתחום הנדל"ן בכלל. והשבוע – ירידה בהתחלות הבניה בתמ"א 38 , עליה קלה בשיעור המשכנתאות המוקפאות, תוכנית התחדשות עירונית ענקית וחדשנית בגבעתיים, סקר של משרד המשפטים על שוק השכירות וגם פתרון יצירתי של אוניברסיטת בן גוריון לקראת שנת הלימודים

אורי חודי 25.09.2020

ראש השנה עבר ויום הכיפורים בפתח. הסגר השני נכנס לתוקף אבל לא ברור עד כמה הוא אפקטיבי. בינתיים, התחלואה ממשיכה לעלות ואיתה גם ההשפעה הכלכלית שכבר ניכרת עם יציאה של לא מעט עובדים לחל"ת מחודש.

ומה בנדל"ן? גם בענף נרשמו לא מעט אירועים משמעותיים גם השבוע . פספסתם? הנה תזכורת קצרה לידיעות, הכתבות והסרטונים בולטים שעלו במגדילים השבוע.

בשבוע שעבר פורסם כי התחלות הבנייה במשק רשמו ירידה ברבעון השני. בדיקת מגדילים מעלה כי תמונה דומה עולה גם בהתחלות הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית. הנתונים מעידים כי הקורונה והסגר הראשון פגעו קשות בהתחלות הבנייה במסגרת תמ"א 38 בשני המסלולים, והרבעון השני של 2020 ייזכר כאחד הנמוכים בשנים האחרונות. לקריאת הניתוח המלא לחצו כאן.

בזמן שהתחלות הבניה בירידה – נתון אחר רשם עלייה. מדובר בהיקף המשכנתאות המוקפאות באוגוסט, נתון שרשם עליה קלה לעומת החודש הקודם. 12% באוגוסט לעומת 11% ביולי. החדשות הטובות הן שמדובר בנתון נמוך משמעותית מהשיא שנרשם בגל הראשון ועמד על 25%. החדשות הרעות הן שבאוגוסט עוד לא היה סגר שני ועליה בעובדים שיצאו לחל"ת. לקריאת הידיעה המלאה לחצו כאן.

למרות הקורונה והסגר, תוכניות משמעותיות בתחום ההתחדשות העירונית ממשיכות להתקדם בוועדות התכנון. הועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב החליטה להפקיד השבוע תוכנית פינוי בינוי בגבעת רמב"ם בגבעתיים, הכוללת תוספת של עד כ-3,827 יחידות דיור לכ-3,047 יחידות הדיור הקיימות. התוכנית מציעה לראשונה מספר מסלולי התחדשות, לרבות תמ"א 38 חיזוק ועיבוי (תמ"א 38/1) או הריסה ובניה (תמ"א 38/2). מדוע מדובר בתוכנית חדשנית ומה הקשר למתווה החדש של תמ"א 38? לחצו כאן לקריאת הכתבה המלאה.

מהתחדשות עירונית – לדיור בשכירות. השבוע פורסם סקר שנערך על ידי משרד המשפטים בקרב למעלה מאלף שוכרי דירות בתקופת הקורונה. המטרה של משרד המשפטים היא להבין האם יש מקום להתערבות, ועד כמה גרוע המצב. כל זה, עוד לפני השפעות הסגר השני. לקריאת נתוני הסקר המלאים ועמדת משרד המשפטים בנושא לחצו כאן.

בזמן שהמדינה שוקלת האם יש להתערב או לא בשוק השכירות יש מי שלא ממתין. יוזמה מקומית של אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע מציעה חוזה שכירות חדש לסטודנטים במעונות, ואף שואפת להרחיב את המהלך גם מחוץ לאוניברסיטה. מה חושב על כך מנכ"ל האוניברסיטה ומי יזם את התוכנית? לקריאת הידיעה המלאה לחצו כאן.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות