banner
בת ים // Depositphotos
בת ים // Depositphotos

פינוי בינוי בת ים – המדריך המלא והעדכני לשנת 2024

העיר בת ים היא אחת הערים המובילות בארץ בהיקף תהליכי התחדשות עירונית ופינוי בינוי. מדוח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לשנת 2022 (העדכני ביותר) עולה כי הוצאו היתרים ל-8 מתחמי פינוי בינוי בבת ים, הכוללים 2,828 יח"ד. בכל הנוגע להיקפי התחדשות עירונית ופינוי בינוי, בת ים ממוקמת במקום הרביעי.

מינהלת ההתחדשות העירונית בבת ים

מינהלת ההתחדשות העירונית בבת ים תלווה ותיתן את כל המידע לתושבי העיר וליזמים המעוניינים להתחיל בהליך של התחדשות עירונית ופינוי בינוי בבת ים. כחלק מפעילותה, תפעל המינהלת להנעת תהליכי התחדשות עירונית בבת ים, ארגון המתחמים הקיימים וקידום התכניות. פעילויות אלו יאפשרו את חידוש השכונות הוותיקות, שיפור המרחב הציבורי, מבני הציבור, הגנים והתשתיות העירוניות. כל זאת במטרה לשפר את איכות החיים של התושבים וסביבת המגורים בעיר. המנהלת תוביל תהליכים חברתיים בתכניות לצד ההיבטים הפיזיים התכנוניים כדי לוודא שצרכי תושבי בת-ים ישולבו בתכנון החדש.

מתחמי פינוי בינוי בת ים

מתחם הרב לוי

תכנית התחדשות מתחם הרב לוי היא התחדשות עירונית למתחם ע"י הסדרת ייעודי הקרקע באופן מיטבי ותוספת זכויות בניה למגורים, מסחר ותעסוקה, יצירת חזית עירונית אינטנסיבית לציר הרכבת הקלה (על רחוב ניסנבוים), ושיפור הנגישות התחבורתית למתחם.

התכנית ממוקמת בשכונת רמת הנשיא בבת ים, על הציר המתוכנן של הרכבת הקלה בין הרחובות ניסנבוים והרב לוי ממזרח וממערב, ורחובות יוספטל וכ"ט בנובמבר מצפון ומדרום. מטרת התכנית קידום התחדשות עירונית באמצעות תכנית פינוי בינוי בבת ים.

במתחם יש 424 יח"ד ב-27 בניינים שנבנו בשנות ה- 70, וכן מבנים ציבוריים ושטחים פתוחים. התכנית משתרעת על שטח של כ- 51.5 דונם וכוללת 1,728 יח"ד חדשות ב- 16 מבני מגורים ויצירת דופן עירונית פעילה לכיוון רחוב ניסנבוים על ידי חזית מסחרית ושטחים לתעסוקה.

יזמים: א. י. אמריקה ישראל להשקעות בע"מ, ע. לוזון נכסים והשקעות. מגישת התכנית: הוועדה המקומית בת ים.

סטטוס התכנית: מאושרת

מתחם חלמית

תוכנית "מתחם חלמית" היא תכנית פינוי בינוי בבת ים. התכנית מתפרשת על פני שטח של כ- 92 דונם, ומקודמת על ידי עיריית בת ים, בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. התוכנית ממוקמת בסמיכות לתחנת רכבת, הרכבת הקלה והמטרו. התוכנית תאפשר את התחדשות שכונת חלמית הממוקמת בתפר שבין בת ים לבין שכונת יפו ד` בתל אביב – יפו.

התוכנית כוללת פינוי של כ-480 יחידות דיור, והקמת כ-1839 יחידות דיור, שטחי מסחר, תעסוקה ושטחים רחבי היקף לצרכי ציבור, וכן חיבור ושדרוג רשת הרחובות העירונית ומערך התשתיות באזור.

סטטוס התכנית: הוועדה המקומית החליטה להמליץ בפני המחוזית על הפקדתה.

מתחם שפרבר בת ים

תכנית "מתחם שפרבר היא תכנית התחדשות עירונית בבת ים המייצרת מתחם למגורים משולב משרדים, מסחר ומבני ציבור, ובנוסף משפרת את מערך הדרכים והשטחים הציבוריים במתחם.

התכנית חלה על שטח בכניסה הדרומית הראשית לעיר, על רחוב הקוממיות, שהנו ציר עירוני מרכזי. הבינוי הקיים כיום אינו מממש את הפוטנציאל של המקום להוות שער כניסה משמעותי לעיר. התכנית נועדה לקדם התחדשות על ידי שילוב של מגורים, שטחי תעסוקה ומסחר, דיור מיוחד ציבורי ושטחים לטובת הציבור, בבינוי המתאים למיקום המרכזי.

התכנית הנדונה מציעה הריסה של מעל 270 יח"ד בשני מתחמים – הריסה של 11 מבני מגורים בני 4 קומות, בהם 176 יחידות דיור, הריסה של שני מבנים בני 8 קומות ובהם 96 יח"ד, וכן הריסה של מבנה מסחרי ובו 7 חנויות והריסה של מבני ציבור, והקמת מבני מגורים בשילוב שטחים ציבוריים, תעסוקה ומסחר בני 10-35 קומות שיכללו 1,192 יחידות דיור, מתוכן 200 לדיור מיוחד, ושטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של כ-28 אלף מ"ר שטחים עיקריים; בנוסף כולל התכנית שני תאי שטח בייעוד מבנים ומוסדות ציבור, אחד מהם מיועד לדיור מיוחד.

סטטוס התכנית: בתהליכי הפקדה בוועדה המחוזית.

מתחם שער יוספטל

תכנית "שער העיר" היא אחת מהגדולות שבתכניות ההתחדשות העירונית ופינוי בינוי בבת ים. "שער יוספטל" היא תכנית התחדשות עירונית בבת ים, בכניסה לעיר ממחלף יוספטל, שאותה הגישו הוועדה המקומית והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. התכנית חלה על שטח של כ-62 דונם בין נתיבי איילון והרחובות יוספטל, אלי כהן, דוד רזיאל והעמק. 

התכנית המופקדת הציעה פינוי של מבני המגורים הקיימים בתחומה, הכוללים 490 יח"ד, והקמת מתחם עירוני-מטרופוליני אינטנסיבי בעירוב שימושים שיכלול 1,175 יח"ד, ובנוסף שטחי תעסוקה בהיקף של כ-115 אלף מ"ר עיקרי ושטחי מסחר בהיקף של כ-9,000 מ"ר עיקרי, וכן מבני ציבור. עם זאת, הוועדה המחוזית תל אביב להגדיל את היקף הבינוי בפרויקט, וקבעה כי ייבנו בו 1,580 יח"ד. ההחלטה התקבלה בעקבות התנגדות שהגישה חברת פרשקובסקי, שמבצעת חלק מהפרויקט, שטענה כי היקף הבינוי שאושר להפקדה אינו רווחי ואינו ישים ללא תוספת זכויות.

סטטוס התכנית: בהפקדה.

מתחם מטרו דרום-קוממיות

תכנית ההתחדשות העירונית במתחם מטרו דרום-קוממיות היא עוד תכנית התחדשות עירונית ופינוי בינוי בבת ים בהיקפים משמעותיים. התכנית, ששטחה 110 דונמים, ממוקמת בחלקה הדרום-מערבי של בת ים, מזרחית לרחובות הנביאים ואהוד קינמון, צפונית לרח' הקוממיות ומדרום לרח' גנרל פייר קניג. מערך הרחובות במתחם כולל את האורגים, הקוממיות, העמל, הצורפים, החשמל, הפלדה והנביאים. התכנית ממוקמת באזור התעשייה המתחדש של העיר בת ים, אשר עתיד להפוך לרובע העסקים העירוני. ציר הקוממיות הינו ציר עירוני ראשי המוביל תנועה ראשית אל העיר מנתיבי איילון. חלקה המזרחי ממוקם ברובע העסקים, וחלקה המערבי בשכונת מגורים (רובע דרום-מערב).

רחוב האורגים העובר מצפון לדרום חוצה את המתחם לשני אזורים בעלי אופי שונה זה מזה: הצד המערבי לרחוב האורגים הינו שכונת מגורים הכולל 227 יח"ד, מבני ציבור ומסחר שכונתי המיועדים להתחדשות במסגרת הליך פינוי-בינוי. הצד המזרחי לרחוב האורגים הינו אזור מלאכה ותעשייה הכולל שימושי מסחר שונים, מוסכים, בתי דפוס, חנויות לחומרי בניין וכדומה ומיועד להתחדשות עירונית. 

התכנית מציעה להרוס את הבינוי הקיים ולבנות במקומו 1,433 יח"ד. התכנית מציעה גם הגדלת היצע שטחים לתעסוקה ומסחר: היקף שטחי התעסוקה והמסחר הקיימים הוא 31,323 מ"ר, והתכנית מציעה 148,730 מ"ר. 

סטטוס התכנית: הוועדה המקומית ממליצה על הפקדת התכנית בוועדה המחוזית 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות