אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

עוד לפני הסגר השני: עלייה קלה במספר המשכנתאות המוקפאות באוגוסט

כך על פי נתוני בנק ישראל. העלייה בהיקף המשכנתאות המוקפאות אינה משמעותית והסתכמה באחוז אחד בלבד ביחס לחודש הקודם. נתון זה, העומד על 12% מהיקף המשכנתאות, עדיין נמוך משמעותית מהשיא שנרשם בימי הסגר הראשון אז שיעור המשכנתאות המוקפאות עמד על 25%. חשש שהסגר השני ואיתו הוצאה נוספת של עובדים לחל"ת תשנה את התמונה

אורי חודי 22.09.2020

עליה קלה בהיקף המשכנתאות המוקפאות בבנקים השונים. נתוני בנק ישראל המתייחסים למשכנתאות שהתפרסמו היום (ג') מעידים כי שיעור המשכנתאות המוקפאות עמד על 12% בחודש אוגוסט. נזכיר כי בחודש הקודם עמד נתון זה על 11%, ולכן מדובר בעליה קלה. עוד נזכיר כי בחודשים הקודמים, החל ממארס האחרון אז פרצה מגיפת הקורונה בישראל, שיעור המשכנתאות המוקפאות שבר שיאים ועמד על 25% מכלל המשכנתאות בחודש מאי.  

הנתון הנוכחי של חודש אוגוסט מעיד כי מגמת הירידה של חודש יוני וחודש יולי נבלמו, ולמרות שמדובר בעליה של אחוז אחד בלבד – עדיין אי אפשר לראות מה המצב בחודש ספטמבר, החודש בו אנו נמצאים כעת והחודש בו החל הסגר השני. נתוני התעסוקה מעידים כי הסגר השני הוביל שוב להוצאת עובדים לחל"ת, מה שמעלה את החשש שהסגר השני – שעוד מוקדם לדעת כמה זמן יימשך ועד כמה הדוק יהיה, עשוי להוביל במקביל גם להקפאה נוספת של הלוואות הדיור.  

עוד נקודה שכדאי לציין היא שאומנם בחודשים יולי ואוגוסט היקף המשכנתאות המוקפאות היה נמוך יחסית לחודשים הקודמים – מרמה של 24% ו-25% לשיעור של 11% ו-12% – אבל עדיין מדובר בהיקף לא מבוטל של משכנתאות מוקפאות יחסית לימי שגרה. נתוני בנק ישראל מעידים כי לפני משבר הקורונה היקפי המשכנתאות שהיו בהקפאה לא עלה על 3% מסך המשכנתאות במשך תקופה ארוכה. 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות