banner
אשדוד // depositphotos
אשדוד // depositphotos

פינוי בינוי אשדוד – המדריך המקיף לשנת 2024

העיר אשדוד היא אחת הערים המובילות בארץ בהיקף תהליכי התחדשות עירונית ופינוי בינוי. מדוח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לשנת 2022 (העדכני ביותר) עולה כי הוצאו היתרים ל-4 מתחמי פינוי בינוי באשדוד, הכוללים 1,601 יח"ד.

מדיניות ההתחדשות העירונית באשדוד

עיריית אשדוד מקדמת מדיניות תכנון אשר מובילה ומעודדת תהליכי התחדשות עירונית ופינוי בינוי באשדוד. יעד המדיניות הינו תכנון יעיל של הקרקע הציבורית ושדרוג המרחב הציבורי לרבות התשתיות העירוניות, שיפוץ וחידוש מבני המגורים ותוספת של מבני ציבור חדשים על מנת לשפר את איכות החיים של תושביה ולהגביר את העירוניות ורמת השירות לה זוכה התושב.

על כן, לאור המחסור בקרקע לבניה קובעת תכנית המתאר החדשה לאשדוד 2030 כי חלק גדול ככל הניתן מהבינוי העתידי של העיר יתבצע במסגרת השטחים המבונים. כך יישמרו שטחים פתוחים וייעשה שימוש יעיל בקרקע, בתשתיות הקיימות ובמוסדות הציבור. צפוי אם כך, כי תוספת בנייה זו תוביל להתחדשות המלאי הבנוי ותמנע הידרדרותן של שכונות ותיקות, הן מן ההיבט הפיזי והן מן ההיבט החברתי.

מתחמי התחדשות עירונית ופינוי בינוי באשדוד

פינוי בינוי והתחדשות עירונית במרכז א'

אחת מתכניות ההתחדשות העירונית ופינוי בינוי באשדוד היא התחדשות עירונית במרכז א', המציעה התחדשות על-ידי הריסה של מבנים בחלקו הדרומי של המתחם והקמה במקומם מבנים חדשים בעירוב שימושים ובבינוי מרקמי ומגדלי משולב, לרבות מבני ציבור וחניון תת קרקעי, וקביעת מתחם ומבנים לשימור בתחום מרכז הרובע ההסטורי לרבות הנחיות לשיפוץ המרכז הקיים. 

התכנית ממוקמת בשכונת רמת הנשיא באשדוד, על הציר המתוכנן של הרכבת הקלה בין הרחובות ניסנבוים והרב לוי ממזרח וממערב, ורחובות יוספטל וכ"ט בנובמבר מצפון ומדרום. מטרת התכנית קידום התחדשות עירונית ופינוי בינוי באשדוד.

התכנית קובעת מתחם לפינוי-בינוי בו מוצעת הריסת כמה מהמבנים המסחריים הישנים במרכז ו-2 מבני מגורים ישנים מדרום לו והקמה במקומם של מתחם מעורב שימושים חדש המשלב בינוי מרקמי ומגדלי אשר מתוכנן כהמשך של המרקם ההיסטורי הקיים. התכנית מציעה 315 יח"ד, מתוכן 47 יח"ד להשכרה. 

סטטוס התכנית: בהפקדה.

פינוי בינוי מתחם הרותם פלדות – רובע ח'

תכנית התחדשות עירונית באמצעות פינוי בינוי באשדוד המציעה פינוי  308 יח"ד במתחם והקמת 1,436 יח"ד, בתוספת שטחי ומסחר ותעסוקה, וכן רה-תכנון של מבנים ומוסדות ציבוריים, שטחים ציבוריים פתוחים ודרכים.

התכנית מציעה התחדשות עירונית לאורך צידו הדרומי של רחוב הרותם, כולל חזית לשד' הפרחים, ולרחובות הנורית ומבוא השרביטן. בתחום המתחם המוצע להתחדשות נכלל מתחם "פלדות" שכולל דיור ציבורי ומצבו הפיזי רעוע וממוקם בצומת רחוב הרותם עם שד' הפרחים.

בתכנית מוצע בינוי מגוון הכולל בינוי מרקמי עם חזית מסחרית מלווה רחוב וכן בניינים בגובה בין 10 ל- 30 קומות. עוד מציעה התכנית רה-תכנון והתחדשות של מבני ציבור ושצ"פים, המהווים את החלק הארי של שטחי הציבור הרובעיים הארכה ופתיחת דרכים. התכנון המחודש של שטחי הציבור הרובעיים תאפשר לתת מענה לאוכלוסיית הרובע העתידית.

סטטוס תכנית: מאושרת

שכונת מגורים – אצטדיון רובע א'

עוד תכנית התחדשות עירונית ופינוי בינוי באשדוד היא תכנית האצטדיון ברובע א'. התכנית מציעה הקמת שכונה חדשה כחלק ממהלך התחדשות עירונית ברובע א'. התכנית מציעה פינוי של 7 מבני מגורים ובהם 124 יח"ד קיימות, לטובת בניית 4 מבני מגורים חדשים, במהלך של התחדשות עירונית באשדוד. כמו כן, התכנית מציעה את פינוי אצטדיון ומבני העזר שלו לטובת בנית 8 בנייני מגורים, מבני ציבור, ושטח ציבורי פתוח. במקום המבנים שפונו, התכנית מציעה 974 יח"ד חדשות. 

סטטוס התכנית: מאושרת

התחדשות עירונית ברובע ב', מתחם בית המשפט

מטרת התכנית היא יצירת מסגרת תכנונית להקמת 643 יחידות דיור למגורים והקצאת שטחים עבור מבני ציבור ומסחר, מרכז תחבורה ושטחים ציבוריים פתוחים.

התכנית שמשתרעת על שטח של כ-50 דונמים ברובע ב' בעיר, מציעה מסגרת תכנונית להקמת 643 יחידות דיור למגורים והקצאת שטחים עבור מבני ציבור ומסחר, מרכז תחבורה ושטחים ציבוריים פתוחים. התכנית היא יוזמה של משרד השיכון והבינוי והרשות המקומית, והיא מציעה בינוי של 643 יח"ד בבנייה של עד 25 קומות בין הרחובות מורדי הגטאות מצפון והנשיא ויצמן ממערב, על שטח שצ"פ (שטח ציבורי פתוח) מאושר, שבמרכזו קיים בית המשפט.

שטח התכנית מחולק למספר תאי שטח, שבכל אחד מהם יתבצע בינוי שונה: בתא שטח מס' 10 תותר הקמת 3 מגדלים בני 20 קומות מעל 5 קומות מסד. בתא שטח מס' 11 תותר הקמת 2 מגדלים בני 20 קומות מעל 5 קומות מסד בחזית לרחוב מורדי הגטאות ובנוסף יוקם מבנה מרקמי בן 6 קומות בחזית הפונה לשטח ציבורי.  בתא שטח מס' 3 תותר הקמת מרכז תחבורה, מסחר ותעסוקה. המבנה מורכב מ- 5 קומות מסד ומעליהן מבנה בן 10 קומות לתעסוקה (סה"כ 15 קומות). בדברי ההסבר לתכנית נכתב כי בנייה זו מחסירה מעט ככל האפשר מהפארק הקיים ובנוסף מאפשרת פיתוח דופן רחוב עירוני.

סטטוס התכנית: בהפקדה

התחדשות עירונית במתחם יוספטל

פרויקט פינוי בינוי רחב היקף ברחובות יוספטל 5-9, הרב קוק 12, 14 ואבן גבירול 2, בעיר אשדוד, בשטח של כ-12.8 דונם. את התכנית יזמה חברת אאורה.

במסגרת הפרויקט מקדמת החברה תוכנית להריסת 200 יח"ד קיימות בשמונה בניינים ישנים שבמתחם, שבמקומם החברה מתכננת לבנות כ-700 יח"ד חדשות במספר מגדלים של עד 30 קומות, לצד בניה מרקמית, שטחי מסחר, מבני ציבור ופיתוח סביבתי.

סטטוס: בשלבי תכנון ראשוניים.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות