banner
תמ"א 38 2 | תמ"א 38 2 | חיים מאירוביץ // אלון קירה
חיים מאירוביץ // אלון קירה

האם היזמים יפסיקו לבנות התחדשות עירונית ברמת גן?

בעקבות שינוי מדיניות עיריית רמת גן לפרויקטים להתחדשות עירונית, אומר היזם חיים מאירוביץ: "לא בטוח שהיזמים יישארו ברמת גן, תחום ההתחדשות העירונית רק הולך ונהיה קשה יותר מיום ליום"

תמונה: חיים מאירוביץ // אלון קירה

הידיעה על שינוי  המדיניות בתמ"א 38 ובהתחדשות העירונית בר"ג, תפסה את חיים מאירוביץ, הבעלים והמנכ"ל של חברת מאירוביץ נדל"ן בעיצומם של כמה פרויקטים בעיר ובמהלך מו"מ באשר לפרויקטים נוספים בעיר.

מאירוביץ  מצוי עכשיו בעיצומו של פרויקט פינוי בינוי ברחוב המעגל בר"ג, בו מפונים 12 דיירים ובמקומם ייבנו 36 יחידות דיור חדשות, לצד השגת היתרים לפרויקט נוסף באותו הרחוב ופרויקט ברחוב מעלה השחר ליד פארק הבנים, בו הוא בונה 20 יחידות דיור. כמו כן, נמצא מאירוביץ במו"מ על פרויקטים נוספים בעיר, בגבעתיים ובת"א.

כפי שנחשף ב"מגדילים", עיריית ר"ג בהובלת ראש העיר החדש כרמל שאמה הכהן ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שינו מדיניות בתחום ההתחדשות העירונית ובתוך כך, הפחתת זכויות הבניה בה. העיר שנחשבה עד היום ל"מזמינה" ביותר כלפי פרויקטים של תמ"א 38, עצרה את ההתחדשות העירונית בטענה כי היא סובלת ממצוקה קשה של תשתיות ומבני ציבור, והחליטה על כמה צעדים דרסטיים לצמצום התוכניות. בין היתר, מדובר על הפחתת זכויות הבניה של בין 10-15%, הפחתת יחידות הדיור ב- 15% והפחתת 2 קומות מכל בנין חדש שיבנה בהתחדשות עירונית.

"נבדוק את ההשלכות של השינוי בתמ"א 38 בר"ג ונראה האם כדאי להמשיך בהתחדשות העירונית בעיר או שנעבור לערים אחרות", אומר מאירוביץ ובטוח שגם יזמים וקבלנים נוספים העוסקים בר"ג בהתחדשות יצטרכו לעשות חושבים ולהבין כיצד הם פועלים בעיר במצב החדש שייווצר.

לא אופטימי
"תחום ההתחדשות העירונית רק הולך ונהיה קשה יותר מיום ליום", אומר חיים מאירוביץ ומוסיף: "התחום היום הוא מאוד מסורבל בגלל הרגולציה והבירוקרטיה. בנוסף יש גם כל הזמן תקנות ודרישות חדשות וכשזה מתווסף  ללחץ ולעומס שיש על הפקידים זה יוצר ממש פקקים בתהליך ומקשה עלינו מאוד. ברשות להתחדשות עירונית עדיין לא ממש נעזרתי לקדם את התהליכים ולכן אני ממש לא יודע מה יהיה אבל אני יכול להגיד שאני לא אופטימי".

מאירוביץ מספר כי בכל פעם המחירים עולים, הוא צריך לקחת עוד יועצים לפרויקט  וההשקעה הכספית והתשתיתית שוכבת וממתינה להמשך הפרויקט: "הדיירים רואים בצדק שהפרויקט לא מתקדם , חושבים שזאת אשמתך ובאים אליך בטענות".

חיים מאירוביץ (55) נמצא כבר 20 שנה בתחום היזמות כשנכנס לעסק של אביו שלמה שהיה יו"ר הקבלנים בבני ברק וסגן יו"ר בר"ג. לפני שהצטרף לחברה המשפחתית עבד חיים, בעצת אביו בשיפוצים, כדי ללמוד טוב טוב לדבריו את התחום.

חושב לבנות גם מחוץ לגוש דן
"אני חושב לבנות גם מחוץ לגוש דן אבל זה מלווה בחששות, כי מתח הרווחים שם מאוד נמוך. אם מחיר דירה יורד ב- 5% זה כבר מוריד את הרווח ב-17% ואם מחיר למטר יורד ב 1000-2000 שקלים זה מוריד חלק ניכר מהרווחים שתכננת להרוויח בפרויקט", אומר מאירוביץ.

מה צריך לעשות לדעתך בענף הבניה כעת?
"לדעתי קודם כל צריך לבטל את מחיר למשתכן, שזה בעצם החלומות של שר האוצר כחלון שאין להן הרבה אחיזה במציאות. זה בעצם בלוף וקשה למכור כך דירות היום".

אז מה אתה מציע?
"אני חושב שכל זוג צעיר שמתחתן היום צריך לקבל ואוצ'ר של 200 אלף שקלים מהמדינה וזה יפתח את השוק ויניע אותו קדימה. צריך לעשות לזוגות האלה הסכמים מול המדינה כדי שאחר כך אפשר יהיה לעשות קיזוזים מול המע"מ ושאר המיסים. אני גם מציע לאנשים שיתחילו לחפש דירות רק אצל קבלנים רשומים ולא אצל "חאפרים", שיכולים לעקוץ אותם ולהשאיר אותם בלי כסף ובלי דירה".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות