banner
פאר צמרת עכו // הדמיה: זיתוני
פאר צמרת עכו // הדמיה: זיתוני

מי רוצה לגור בעכו? זו התשובה המפתיעה

ישי רוט, על קצב המכירות של דירות ברובע החדש: "הפתעה גמורה. רוב הרוכשים אינם בני המקום אלא מפונים מקו העימות" // סקירה מיוחדת

מה עובר על העיר עכו בימי המלחמה? על פי הדיווח, היזמים ממשיכים לבנות ברובע החדש של העיר "שערי עכו", וזוכים לביקושים ערים. בין היתר בשל מחירי הדירות השפויים והטבות המס שמציעה העיר. כך למשל, קבוצת שובל הבונה את פרויקט "פארק צמרת עכו", שנמצא לאחר קבלת היתרי הבניה, מדווחת על "קצב בלתי רגיל של מכירות בפרויקט". בתוך כחודשיים מאז החלה החברה בשיווק הפרויקט ברובע המגורים החדש, היא מכרה למעלה ממחצית מיחידות הדיור, כ- 180 דירות ובהן, 40 דירות 3 חדרים במחיר ממוצע של 1.4 מיליון שקל, 85 דירות 4 חדרים במחיר ממוצע של  1.6 מיליון שקל, 45 דירות 5 חדרים במחיר ממוצע של 1.7 מיליון שקל ופנטהאוזים במחיר של 2.9 מיליון שקל. "השקת המכירות היתה במסגרת אירוע פריסייל בזום, במסגרתו עשרות דירות נמכרו תוך חצי שעה", אומרים בחברה. מדובר במתחם עם 13 בניינים בני 5 ו- 9 קומות וסה"כ כ-300 דירות.

ישי רוט // צילם: ערן לביא
ישי רוט // צילם: ערן לביא

"קצב המכירות המרשים הוא הפתעה גמורה עבור החברה", אומר המשנה למנכ"ל החברה, ישי רוט, ומסביר כי, "רוב הרוכשים אינם בני המקום, אלא משפחות צעירות שמגיעות מאזור חיפה והקריות וכן, מפונים מאזור הצפון. לא מעט מהם הם משפרי דיור מאזור קו העימות. הם מבקשים לקנות דירות באזור המרוחק במקצת מקו העימות אך בקרבה לסביבת החיים שלהם, ולשמר את הזכאות להנחה במיסים". אורטל הרוש, מנהלת המכירות, מציינת כי: "הרוכשים מאמינים בשכונה החדשה. הקמת של תחנת רכבת בשכונה והמיסוי המוזל בשיעור של 12% מגובה ההכנסה, מביאים לביקושים גבוהים מאוד".

בימים אלו מציעים בחברה תנאי מימון שיאפשרו למשפרי דיור לרכוש 'דירה על הנייר': "במהלך התקופה הם יוכלו למכור את דירתם הקיימת בשקט, כאשר ההון העצמי שלו הם נדרשים עכשיו נמוך".

תקווה חדשה לעיר אחרי פרעות 2021
כזכור, אבן הפינה להקמת הרובע החדש (שהוא חלק מתמ"ל 1024 "עכו מזרח") הונחה לפני כשנתיים, ובעירייה ציינו כי מדובר בתוכנית במסגרת הסכם הגג עליו חתמה העיר עם המדינה. התוכנית, שקיבלה תוקף בראשית שנת 2018, מציעה הקמת רובע מגורים חדש הכולל כ- 8,060 יח"ד, אזור תעסוקה, מרכז תחבורה ותחנת רכבת חדשה, בשטח של 3,463 דונמים.

יש לזכור כי אירוע חנוכת הרובע הביא בשורה של ממש לעיר באותם ימים, זאת לאחר שכעיר מעורבת ליהודים וערבים, היא שנפגעה קשות תדמיתית וחברתית, בעקבות הפרעות שהתרחשו שנה קודם לכן, במאי 2021. בעירייה פרסמו הודעה על יציאה לשיווקים בשכונה, והבטיחו כי: "תושבי עכו הקיימים והחדשים, ייהנו מהטבת המס החדשה שעומדת על 12%. מדובר בתוספת של עד 36,000 ₪ הטבת מס שנתית למשפחה בעכו".

השיווקים ברובע הסתבכו, והוסבו ממחיר מטרה לדיור רגיל

הדמיית המגרשים באדיבות משרד השיכון
הדמיית המגרשים באדיבות משרד השיכון

ומה עבר על השיווקים בשנים האלו? השיווקים של רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון ברובע, נקלעו לצרות. מכרז לבניית 1,497 דירות ברובע, הוסב מ"מחיר מטרה" לדיור רגיל, עבר הפחתה בעלויות הפיתוח – ועדיין נתקל ברצף דחיות. באוגוסט 2023, כחודשיים לפני פרוץ מלחמת חרבות ברזל, הוא נסגר לאחר לא פחות מ-7 דחיות ועדכונים. הזוכה במכרז  היתה חברת וול סטון בע"מ, תמורת כ-200 מיליון שקל, מתוכם 67.3 מיליון שקל עבור רכישת הקרקע ועוד 134.5 מיליון שקל הוצאות פיתוח.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות