banner
תמ"א 38 בראשל"צ

הקרב על התמ"א בראשל"צ

עו"ד יובל יניב: "הוועדה המקומית מנסה להתנער מחובתה". העיריה: "רוע בלתי נסבל"

תמ"א 38 בראשל"צ

סאגת ההתחדשות העירונית במרכז ראשון לציון נמשכת: לאחר שבית המשפט המחוזי אסר על עיריית ראשון לציון לדון בבקשות חדשות להיתרים ולהנפיק היתרי עיבוי בינוי במתחמים בהם חרגה הוועדה המקומית מהמכסה ובהם לא ביצעה בדיקות פרוגרמתיות כנדרש, החליטה הוועדה המקומית להמליץ לוועדה המחוזית לבטל את תוכנית רצ / 1 / 106. המדובר בתכנית שמטרתה היא הגדלת הזכויות שאושרו בתמ"א 38 ואישר בנייה בהיקף רחב יותר בעיר.

לטענת דיירי שבעת המתחמים הכלולים בתכנית משמעות ההצעה היא ניסיון פסול לשוב אל הוראותיה של תכנית תמ"א 38, אשר כפי שביהמ"ש המחוזי וועדת הערר קבעו, אינה חלה על המתחמים העיקריים בעיר וכך למעשה מבקשת העירייה לכאורה, לעקוף את החלטת ועדת הערר ואת פסק דינו של בית המשפט המחוזי.

עו"ד יובל יניב המייצג תושבים המתגוררים ברחוב רמז בעיר, מסר השבוע: "בעצם, אחרי שכבר שקדה הוועדה המקומית על הכנת תכניות ניוד, אשר לטענתה, תביא לפיתרון הבעיות הקיימות בשכונות הישנות, בה התגאתה כה רבות, הרי שעתה, הפנימה הוועדה שתכנית זו, שכלל אינה בסמכותה, לא בטוח כי תאושר ובמצב דברים זה, כאשר נאסר על הוועדה להמשיך לדון ולאשר בקשות להיתר לפרויקטים של עיבוי בינוי במתחמים המוזכרים לעיל, אזי היא מחפשת פתרון יצירתי לעקוף את פסיקת בית המשפט המחוזי וועדת הערר ובעצם מנסה להתנער מחובתה לקיים את הבדיקות הפרוגרמתיות, שקבעה התכנית שעליה לקיים. לדעתנו, הוועדה המקומית מנסה להתנער מחובתה זו, לעקוף את הוראות התכנית ואת המגבלות הקבועות בה, שנועדו לשרת את האינטרסים של תושבי העיר, וזאת ע"י ביטול התכנית, שהיא עצמה יזמה לפני עשור שנים".

רחוב התקווה - ראשל"צ
רחוב התקווה – ראשל"צ

עוד הוסיף עו"ד יניב: "זה ניסיון להתחמק מביצוע הבדיקות הכה נחוצות לעיר, אשר הוועדה המחוזית ובית המשפט קבעו שיש לבצען בהקדם. זו הפקרות של השכונות הישנות וזה יביא להזנחתן. מה שיקרה במצב הזה הוא שאנחנו נתנגד למהלך פסול זה ואם התנגדותנו תתקבל, לא יוכלו להמשיך לבצע פרויקטים של עיבוי בינוי בעיר. אנחנו חושבים שהניסיון הזה של הוועדה המקומית הוא רע מאוד לתושבים ולעיר, שכן גם לא יוכלו לחזק את בתיהם וגם תיווצר הזנחה חמורה של השכונות הישנות. תכנית רצ / 1 / 106 הינה תכנית בסמכות ועדה מחוזית. זאת אומרת שביטול תכנית זו יכול להתבצע באותה הדרך שבה אושרה התכנית – ע"י תכנית, שאף היא בסמכות ועדה מחוזית. החלטת הוועדה המקומית להמליץ לוועדה המחוזית לבטל את תכנית רצ / 1 / 106, כשמה כן היא – המלצה בלבד. הוועדה המחוזית לא חייבת לקבל המלצה זו.

עוד באתר מגדילים:

"אם הוועדה המחוזית תחליט לקבל את ההמלצה ולהתקדם עם הליכי הביטול, יהיה עליה להפקיד את תכנית הביטול להתנגדויות. הליך זה יכול להימשך זמן רב וגם לאחר שהסתיים, ניתן להגיש ערר על החלטת הועדה המחוזית. הייתי מצפה מן הוועדה לעשות שימוש ראוי יותר בכספי הציבור, במקום לתכנן מהלכים שעומדים בסתירה להוראות התכנית ולפסיקת בית המשפט המחוזי. אני חושב שעל כל תושבי העיר לגלות עירנות ואכפתיות, ולדרוש מהוועדה המקומית ומראש העירייה, דב צור, לתכנן עבור העיר שלנו תכנית אמיתית, שתביא לפתרון הבעיות הקיימות ולשיקום השכונות".

מהעירייה נמסר בתגובה: "זו דוגמה קלאסית לביטוי 'אבן שזורק טיפש אחד לבאר גם אלף חכמים לא יוכלו להוציא'. לכך מתלווה רוע בלתי נסבל שכן לא רק שדיירים בודדים אלו גורמים לפגיעה בתושבים המעוניינים לחזק את בתיהם במסגרת תמ"א 38 בראשל"צ, הרי שהם גם מונעים מהלך שעשוי לחלץ את הסוגיה הזו. נזכיר כי תוכנית ניוד הזכויות נולדה עוד בטרם וללא קשר לטענותיהם. ובכלל, אין כל ניסיון להתחמק מהבדיקות הפרוגרמתיות. לצערנו, מאחורי המהלך מסתתרים מניעים אנוכיים שאין להם קשר לטובת הציבור".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות