banner
אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

תגובות בענף לנתוני התחלות הבניה: "אם המצב הקיים ימשך, הכאוס בענף ילך ויגבר"

תגובות בענף הנדל"ן לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אודות התחלות הבניה. "הגידול ברבעון זה אינו משנה את המגמה של היעדר שיווק מספק בראייה שנתית, ומכיוון שכך אנו צפויים לראות עליית מחירים"

אורי חודי 21.12.2020

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמה את נתוני התחלות הבנייה לרבעון השלישי של 2020 וגורמים שונים בענף הנדל"ן לא נשארים אדישים.  על פי הנתונים – מספר התחלות הבניה ברבעון השלישי עלה לעומת הרבעון הקודם אך ירד בהשוואה לנתוני השנה שעברה. גם השוואה שנתית מעידה על ירידה. מדובר בעלייה של 19.4% לעומת הרבעון הקודם וירידה של כ-15% לעומת הרבעון המקביל. מתחילת 2020 נרשמו 35,800 התחלות בנייה, לעומת 39,304 בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 – ירידה של כ-9%. כשליש מהתחלות הבנייה ברבעון השלישי היו לדירות מחיר למשתכן.

יהודה כתב // צילום:
יהודה כתב // צילום:

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ התייחס לנתונים ואומר: "הנתונים אינם מפתיעים כלל, ומקורם העיקרי הוא חוסר הטיפול של הממשלה והסחבת שהיא מנהלת בעניין המחסור בכוח אדם לענף הבניה. מחסור שמגיפת הקורונה רק העמיקה. היעד המינימאלי של ישראל הוא התחלת בניה של 70,000 יחידות דיור בשנה, אלא שלצורך הקמתן חסרים כיום כ- 33,000 עובדים זרים ופלסטינאים לעבודות המוגדרות כ"רטובות" ועוד מכסה לא מבוטלת של עובדים ישראלים. הכשל בכוח האדם בענף יביא בסופו של יום למאות אלפי זוגות צעירים ומשפרי דיור שלא ימצאו פתרון דיור. בכדי לאפשר התחלה של יותר פרויקטים למגורים, יש להגדיל את מספר העובדים הישראלים וכאן נדרשת הממשלה לעודד את הישראלים לעבודה באמצעות מענקים מוגדלים, הכשרה מקצועית ואופק תעסוקתי ברור ולהגדיל את מכסות העובדים הזרים המאושרות כיום. המדינה חייבת להתעורר ויפה שעה אחת קודם. אם המצב הקיים ימשך, הכאוס בענף ילך ויגבר ויהיה מאוד קשה לגשר על הפערים ההולכים ומצטברים בין ההיצע לביקוש לדיור בישראל".

שגיא לנצ'נר - מנכ"ל ובעלים ינוב // יחצ
שגיא לנצ'נר – מנכ"ל ובעלים ינוב // יחצ

שגיא לנצ'נר, מנכ"ל ובעלים חברת ינוב הבונה באזור השרון: "הנתונים ממחישים את העובדה, שלמרות הקורונה ועל אף שהרשויות המקומיות וועדות התכנון לא עבדו כבימי שגרה, ישנן ערים ששמרו על יציבות בהתחלות הבנייה ואף רשמו זינוק משמעותי בהגדלת היצע הדירות. רעננה היא דוגמה לכך, העיר רושמת עלייה של כ-20% בהתחלות הבנייה בהשוואה לשנה שעברה, בהחלט נתון מרשים, ודאי אם לוקחים בחשבון את כל האתגרים שזימנה לענף הנדל"ן הקורונה. הרשות המקומית ברעננה דוחפת קדימה את הבנייה בעיר גם כשמדובר בהתחדשות עירונית, אנו מזהים שיתוף פעולה ורצון לחדש מתחמים במרכז העיר לטובת תושבי העיר".

ניב רום מנכל כנען התחדשות עירונית ובעלים קבוצת כנען // יחצ
ניב רום מנכל כנען התחדשות עירונית ובעלים קבוצת כנען // יחצ

ניב רום, מנכל ובעלים משותף קבוצת כנען: "הנתונים משקפים אמנם עליה מינורית ביותר של פרויקטים במסגרת תמ"א 38 שקרתה בין היתר בעקבות ביטולה וזירוז תוכניות שכבר נכנסו לתהליך, אך הנתון המדאיג יותר הוא ירידה בהתחלות בניה בתחום הפינוי בינוי.  לאור העובדה שמדובר בחלופה היחידה לקרקע זמינה לבניה ולהגדלת היצע הדיור באזורי הביקוש היה מתבקש שנראה גידול ועליה במספר התחלות הבניה. על מנת להגדיל את ההיצע ,צריכה המדינה להפקיע את כל הסמכויות לקידום תהליכי פינוי בינוי מידי הועדות המקומיות, ולהשאירן רק בידי הוועדות המחוזיות אשר להן ראייה רחבה יותר. על ידי כך אני מאמין שנראה בשנה הבאה היפוך מגמה ועליה משמעותית בתכניות שיצאו אל הפועל".

רמי צרפתי מנכ"ל ובעלים של חברת רמי צרפתי // צילום: שרית צרפתי
רמי צרפתי מנכ"ל ובעלים של חברת רמי צרפתי // צילום: שרית צרפתי

רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי הבונה פרויקטים מעורבים שוק חופשי ולמשתכן בנתיבות ובמודיעין: "את הגידול הכללי בהתחלות הבנייה ברבעון השלישי ניתן לייחס לתכנית מחיר למשתכן, שכן שליש מהתחלות הבנייה ברבעון הן של פרויקטים מסוג זה, ורובן מתרכז באזור הדרום. יחד עם זאת, הגידול ברבעון זה אינו משנה את המגמה של היעדר שיווק מספק בראייה שנתית, ומכיוון שכך אנו צפויים לראות עליית מחירים".

טלי שרון // צילום: נועם אקהאוס
טלי שרון // צילום: נועם אקהאוס

טלי שרון, סמנכ"לית השיווק והמכירות בקבוצת רם אדרת מתייחסת לנתון שהופיע בסקירה ומעיד על זינוק בהתחלות הבניה באשקלון וברמלה בשנה האחרונה: "באשקלון וברמלה נבנות שכונות חזקות, שהן מיני ערים בפני עצמן. באשקלון נבנית בימים אלה עיר היין וברמלה נווה דורון החדשה. השכונות האלו כוללות פרויקטים שבהם שווקו המון דירות לזכאי מחיר למשתכן. הגידול בהתחלות הבנייה משקף את השיווקים הרבים שהיו בערים האלה השנה, עדיין, גידול זה לא יוביל לירידות מחירים, היות והביקושים מוסיפים להיות גבוהים מן ההיצע בטח ובטח לאור קצב התחלות הבנייה הנמוך בשנה זו".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות