banner
ביטוח תמ"א 38 // shutterstock
ביטוח תמ"א 38 // shutterstock

לפרויקט מיוחד של תמ"א 38 דרושה פוליסה מיוחדת. אחרת… זה עלול להיות יקר

מוגש באדיבותו של איציק סימון מומחה בביטוחי ענף הבניה

כבר הצפנו במאמר קודם את עובדת היותם של פרויקטים מסוג תמ"א 38 חריגים ומיוחדים במינם מבין מניפת כל עבודות הבניה הקיימות:

  • הן מעצם העובדה שאלה מבין הפרויקטים היחידים שמאכלסים  עבודות בניה ודיירים בו זמנית
  • הן בגלל מורכבותן של עבודות חיזוק מבנים שמתבצעות בלב סביבה עירונית המאופיינת בבנייה רוויה, מה שיכול לגרום לנזקים למבנים סמוכים, כמו גם ליציבות המבנה המדובר עצמו בשלב חשיפת ו/או חיזוק היסודות.
  • הן בגלל עבודות  חפירת מרתפי חנייה  שלעתים עלולים לגרום לנזק לתשתיות, פריצת מי תהום והפרת האיזון ההידרולוגי   ונזקים למבנים סמוכים,  ליציבות קרקע והסביבה.

ייחודיות  הפרויקט  משליכה, מטבע הדברים, גם על ייחודיות ומורכבות פוליסות הביטוח בקטגוריית ההתחדשות עירונית, יותר מכל פוליסת ביטוח אחרת בענף הבניה:

  1. נתחיל בכך שמלכתחילה חב' ביטוח אינה ממהרת להסכים ולהנפיק פוליסת ביטוח לעבודות תמ"א 38  טרם בחינה יסודית של מהות ואופן ביצוע העבודות.
  2. כשיש מוכנות, חברת הביטוח תקבע סייגים ותנאים לכיסוי הביטוחי, בהתאם לניתוח הסיכונים המיוחדים הכרוכים בפרויקט.
  3. מעבר לתנאים המיוחדים, חברת הביטוח תגדיר  גם דרישות מיגון שונות. צריך לזכור, דיירי הבניין מעולם לא עברו הדרכות בטיחות הם אינם מצוידים באבזרי מיגון, ויתרה מזאת, שגרת חייהם ממש אינה מתיישבת בד בבד עם אתר בניה פעיל.
  4. וכדי לחתום את העניין גם עלויות הפוליסה גבוהות במיוחד, בפרט ביחס לביטוחי בנייה 'רגילים'.

איך בכל זאת משפרים עמדות כדי להשיג מקסימום כיסוי ביטוחי

חשוב

יש להפקיד את נושא הביטוח בידיו של סוכן מומחה בביטוחי ענף הבניה בכלל וביטוחי התחדשות עירונית בפרט.
חשוב להבין, לפרויקטים של התחדשות עירונית בכלל ותמ"א 38 חיזוק בפרט – פוליסת עבודות קבלניות סטנדרטית או פוליסה שגובשה ע"י חברת הביטוח  כברירת מחדל, לא יעניקו את הכיסוי הדרוש לך. לחשש של חברות הביטוח להנפיק פוליסת ביטוח תמ"א 38 יש עוגן במציאות. הניסיון בתביעות ביטוח בענף הבניה בכלל ובפרויקטים מסוג תמ"א 38 בפרט מעיד על יותר מידי אירועים ביטוחיים שדרשו תשלום פיצויים גבוהים לנפגעים בגוף או לנזקים שנגרמו למבנה הקיים, לתכולת בעלי הדירות ולצד שלישי. אם גוף פיננסי גדול כמו חברת ביטוח לא מוכן לקחת סיכון, על אחת כמה וכמה שאין כל היגיון שהיזם, מזמין העבודה או הקבלן יעשו זאת.

סוכן מומחה בביטוחי בניה

תחום ביטוחי ענף הבניה הוא 'נישה' בפני עצמה שדורשת גם ניסיון מעשי בשטח וגם הבנה מעמיקה לא רק בתחום הביטוח אלא גם בקשת רחבה של נושאים משיקים כמו: תקנות וחוקי משרד העבודה, בטיחות באתרי בניה, שרשרת אחריות של העוסקים בפרויקט בניה, כללי התנהגות במקרים של תאונות קשות, התנהלות למול הביטוח הלאומי, חוקי עזר עירוניים, תכניות בניה, תהליכי ביצוע קשת עבודות הבניה ועוד.

תהליך בניית פוליסת ביטוח תמ"א 38 עם יריעת כיסוי רחבה

הנחת היסוד
למרות כל שנאמר עד כה על ה"בדיקה בציציות" של כל פרויקט תמ"א 38, על המורכבות ועל הסיטואציות ה'עדינות' הנובעות מסמיכות דיירים ופועלי בניין באותו אתר בו זמנית – בשורה התחתונה – חברות הביטוח מעוניינות למכור פוליסות ביטוח. אמנם בתנאים שלהן, אבל אלה פתוחים למשא ומתן וככל שנעשית עבודת שטח יסודית מקדימה כך ניתן לקבוע מראש מה עלול להיחשב בעיני חברת הביטוח כסיכון ולהחליט כיצד למזער אותו. בדיוק בשביל זה צריך סוכן ביטוח מנוסה בתחום ובעל ידע בקשת התחומים המשיקים לעבודות בניה.

שלב הבדיקות
לעשות שיעורי בית: ללמוד את תכניות הפרויקט, תהליכי העבודה המתוכננים, הציוד שייעשה בו שימוש, כמו גם, לבצע סקר סיכונים, סקר תיעוד מבנים סמוכים ועוד. יש כמובן עוד מגוון רחב של בדיקות אפשריות אבל, כאמור, לכל פרויקט המאפיינים שלו ובהתאמה הבדיקות וכלי איסוף המידע הנדרשים במיוחד לו.

שלב גיבוש הפוליסה
לאחר איסוף הנתונים ובחינת הסיכונים הכרוכים בפרויקט הספציפי, יש לבחון אילו סיכונים ניתנים לביטוח – ואיזה מהם יש למזער בשל קושי או סירוב חברת הביטוח. יישום המסקנות הנובעות מאיסוף המידע תוך שקלול  דרישות חברת הביטוח בעקבות הבדיקות והסקרים שעשו סוקרי הביטוח שלה.
על בסיס כל אלה יש לגבש פתרונות שיהיו מקובלים על חברת הביטוח לצורך הנפקת פוליסה עם מקסימום כיסוי ביטוחי והגנה אופטימלית בקרות אירוע ביטוחי או במידה ותוגש תביעה לחברת הביטוח ע"י גורם כלשהו.

ליווי שוטף
הפקת הפוליסה קבלתה ותשלומה אין בהם די. חשוב שיעמוד לצידך איש מקצוע מיומן ומנוסה שיוכל לתת מענה לשאלות ביטוח שצצות במהלך הפרויקט, ובמיוחד בעת קרות אירוע ביטוחי, כאשר יש לטפל באירוע חירום, לנהל את האירוע ביטוחית, להפעיל קשת רחבה של אנשי מקצוע שילוו אותך ויפעלו למזער את הנזק ולחלץ אותך בשלום.  

למידע נוסף, שאלה, הבהרה, צורך להתייעץ אני זמין לתת לך את המענה המקצועי והאיכותי ביותר.

למידע המלא על ביטוחי תמ"א 38 והתחדשות עירונית הקלק כאן…

 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות