banner
תמ"א 38 אשקלון | תומר גלאם ראש עיריית אשקלון // צילום: דודו דפוס גוונים
תומר גלאם ראש עיריית אשקלון // צילום: דודו דפוס גוונים

"תוך חודש תקום מנהלת להתחדשות עירונית באשקלון"

תומר גלאם סוגר חצי שנה כראש עיריית אשקלון: "אשקיע את כל המשאבים על מנת לטפל בהתחדשות העירונית" // ראיון בלעדי ל"מגדילים"

האם העיר אשקלון נמצאת בפתחה של תנופת בנייה העשויה לשנות את פניה ולהפוך אותה בסופו של דבר, לאחת הערים הגדולות בדרום?
במסגרת הסכם הגג שחתם האוצר עם העיר, הטומן בחובו 30,000 יחידות דיור חדשות, אוכלוסיית העיר צפויה לעבור את רף ה -200,000 אלף תושבים וייתכן שאף למעלה מכך במרוצת השנים הקרובות. אלא שלצד תכניות ההתרחבות המשמעותיות של העיר, הנהגתה סובלת מחוסר יציבות: ראש העיר, איתמר שמעוני, מושעה מתפקידו וקיימת אי בהירות באשר לחזרתו לתפקיד. האיש שנושא על כתפיו את האחריות הוא תומר גלאם, שנבחר לתפקיד בחודש אפריל האחרון על ידי חבריו למועצת העיר. בראיון בלעדי ל"מגדילים" הוא מספר על תפיסת עולמו בכל הקשור לצמיחתה הצפויה של העיר.    

תמ"א 38 אשקלון | כתבנו רונן דמארי בראיון עם ראש העיר // צילום: דודו דפוס גוונים
כתבנו רונן דמארי בראיון עם ראש העיר // צילום: דודו דפוס גוונים

איך אתה רואה את התפתחות העיר בשנים הקרובות?
"אני אמרתי שאשקלון בשנים הבאות תהיה יעד מגורים אטרקטיבי, במיוחד למשפחות. עיר מתקדמת בתשתיות ובתחבורה. זה חלק מהחזון שלי ועל מנת שעוד כמה שנים נהיה שם, אנחנו צריכים לקדם יזמות והתחדשות עירונית. אני גם רוצה להודות למשרד השיכון, שנתן תקציב להקמת מנהלת של ההתחדשות העירונית במסגרת זו. בקרוב תתחיל הקמת המנהלת, שתהיה תחת החברה העירונית, על מנת להעניק לתושב ולא להרוויח על הפרויקטים שאנחנו מקדמים. יש לציין כי בשכונת גבעת ציון אנחנו מתקדמים מאוד בהתחדשות עירונית, בליווי של פעולות אינטנסיביות לשיתוף הציבור. בשכונת שמשון נכנס במקביל לעבודה פרויקט שיקום שכונות, שיתחיל לאחר החגים. לצערי, לא התעסקו בעיר בתחום ואני אשקיע את כל המשאבים על מנת לטפל בהתחדשות העירונית.  לא קרה כלום בשנים האחרונות בנושא הזה וזה נושא חשוב. אי אפשר להתעלם מהשכונות המוחלשות, כי זה רק יגרום לפער בין התושבים לגדול ולכן, אנחנו בתור נבחרי ציבור, צריכים לעשות הכל כדי למנוע את זה".

איך עושים את זה בפועל?
"קודם כל ההנחיה שלי היא ברורה, הסברתי לגורמי המקצוע את המדיניות שלי, איך להתייחס לאותו יזם שמגיע להגיש בקשה להתחדשות עירונית. המנהלת תוקם תוך חודש בציר של בן גוריון, והיא תיתן מענה בעיקר לתושבים, שיידעו לקראת מה הם הולכים. אני מבין את התושבים שלא באים לחתום על פרויקט כזה או אחר, מכיוון שהיו מקרים בעבר שהגיעו יזמים שבסוף השאירו את האוכלוסייה המוחלשת בלי לדעת לאן הם הולכים ולכן, אנחנו בתור רשות צריכים לסייע ולעזור כמה שניתן ולשים דגש על החולשות של הפרויקטים, לסייע לעבור את המכשולים ולהתקדם עם זה".

עוד בנושא:

לא חותם על הסכמי גג עד שיפתרו בעיות התחבורה

לא מעט תלונות נשמעו על מצב התחבורה בעיר, בייחוד בשכונת ברנע הפקוקה. איך אתה חושב לשנות את המצב?
"בנוגע לתחבורה הקמנו חמ"ל לטיפול בליקויים השונים בשדרות בן גוריון, טיפלנו שם בזמן הפקקים. עכשיו מגיע השלב של ברנע, ששם יש הרבה בעיות. ברנע נבנתה בחטא, לא ייתכן שדיירים לא יקבלו את התשתיות הטובות ביותר. אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש, כלומר, אם מחר או בעוד יומיים יקרה אירוע שידרוש פינוי תושבים אז אנחנו צריכים לדאוג לכך שנוכל לעשות את זה בזמן הדרוש. תוך חצי שנה מהיום הרבה מאוד צירים מרכזים ישתנו וכיכרות שונות ישתנו, ויהפכו לשני נתיבים. נעשה את זה זו חובתנו לציבור. ברנע לצערי לא באה לידי ביטוי בנושא התחבורה, ואנחנו עושים הכל על מנת לטפל בזה ולכל מה שהתושבים  צריכים לקבל. אנחנו נדאג לכך שבעוד 4 חודשים הם ייהנו מפארקים, מהצללות שונות וברזיות, שהזוגות הצעירים עם הילדים יוכלו ליהנות מהם. יש פה בעיה קשה מאוד והיו שיחות עם שר התחבורה, שביקר כאן והסברתי לו כמה בעיית התחבורה קשה ולכן, גם אני לא מתקדם בהסכמי הגג השונים, עד שלא יפתרו הבעיות השונות של התשתיות, את בעיות תחבורה השונות וגם את בעיית התעסוקה בעיר, כי אלו דברים שלא נלקחו בחשבון".

"הקרקעות כאן אטרקטיביות"

מה למשל לא לקחו בחשבון בממשלה?
"את התחרות בין בתי החולים אסותא וברזילי, מצב השיטור בעיר לא נלקח בחשבון, הנושא של מד"א ולא נושא עדיפות א'. לא ייתכן שערים שסמוכות לנו נמצאות בעדיפות א' ואנחנו, כעיר שחטפה במערכה האחרונה בצוק איתן מעל ל – 250 רקטות לא נהיה שם. המצב פה הוא אותו מצב כמו בערים סמוכות ומגיע לאשקלון להיות בעדיפות א'. הקרקעות כאן יותר אטרקטיביות על כל מכרז שיוצא במחיר למשתכן, יש הישגים למנהל בצורה מטורפת, הוא עומד על 98 אחוזים וזה משקף על החזון שבניתי, שאשקלון תהיה עיר מבוקשת עבור זוגות צעירים אבל במלחמה שלנו, אנחנו צריכים להיאבק לקבלת עדיפות א', על מנת שעיר שחוטפת כל כך הרבה טילים לא תרחיק ממנה את הזוגות הצעירים. דברים לוקחים זמן לצערנו, זה לא יום ולא יומיים וזה ייקח זמן עד שיקרו דברים, אבל אנחנו בכיוון הנכון".

תמ"א 38 אשקלון | ראש עיריית אשקלון מר תומר גלאם // צילום: דודו דפוס גוונים
ראש עיריית אשקלון מר תומר גלאם // צילום: דודו דפוס גוונים

מה אתה יכול להגיד לזוג הצעיר שרוצה לקנות דירה באשקלון?
"קודם כל אנחנו רואים שיוצאים בפרויקט מחיר למשתכן בסביבות ה- 780 יחידות באשקלון וזה גם ילך ויגדל. כ -30  אחוזים מהזוכים יהיו אשקלונים. אני שמח שהעיר אשקלון נבחרה לתוכנית וזה כן יפתור חלק מבעיות הדיור של הזוגות הצעירים באשקלון. היום לקנות דירה באשקלון עולה  בסביבות מיליון ארבע מאות ובמחיר למשתכן הזוגות הצעירים יכולים למצוא דירות בשמונה מאות אלף וזה מחיר שהם כן יכולים לעמוד בו. עם עבודה שהיא בסיסית של עד 12 אלף שקלים לזוג, הם יכולים לעמוד בזה. לא יהיו דירות לכולם אבל יהיו להרבה. זה תהליך שייקח זמן  אז 780 יחידות דיור מוכנות בעוד שנתיים ועוד אחרות יהיו מוכנות בטווח של ארבע שנים. כל ההסכם הזה מיושם בצורה הדרגתית, אתה יודע שכל התהליך של קבלת דירה זה דבר שיכול לקחת שנים, חייבים להסביר לזוגות הצעירים שזה דבר שייקח זמן".

עד כמה פרויקט מחיר למשתכן ישפיע על מחירי הדיור בעיר להערכתך?
"אני לא כלכלן, אבל לדעתי זה כן ייצב את מחירי הדירות בעיר אשקלון. זה הכל עניין זה היצע וביקוש. ככל שיהיו יותר דירות במחיר למשתכן- כך המחירים יתייצבו".

העירייה מנסה לקדם פרויקטים של תמ"א 38 ברחבי העיר?
"בנוגע לתמ"א 38 באשקלון נתתי סדר עדיפויות בשכונת שמשון, בשכונת רמת אשכול וגבעת ציון להתקדם עם פרויקטים כאלו. בעזרת השם בעוד כחודש תקום מנהלת שתהיה שייכת לחברה העירונית, זה דבר שייתן שירות לתושבים. נלווה את הפרויקטים עם היזמים, יינתנו כל הזכויות. אני רואה חשיבות עליונה להתחדשות עירונית. זה תחום שלא טופל לצערי בשנים האחרונות. עם זאת, אני לא רוצה להגדיל יותר מדי את יחידות הדיור, כי אין פה מספיק תשתיות אשר ישרתו את כולם וייתנו מענה לכולם".

 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות