banner

היזם פשט את הרגל? בעלי הדירות ישלמו 400 אלף שקל לאיטום הבניין בפני הגשם!

פרויקט תמ"א 38 עבר את כל המשוכות אולם החברה היזמית נקלעה לקשיים כלכליים. בית המשפט מינה את עו"ד איתי גזית ואת עו"ד דני אטיאס לכונסי נכסים

בעלי דירות בפרויקט ברחוב יהודה הנשיא ברמת גן מצאו עצמם במציאות הלא פשוטה הזו ונאלצו לעתור לערכאות משפטיות, בכדי שבית המשפט יורה על מינוי כונס נכסים לחברה היזמית, מהלך שיאפשר את השלמת הפרויקט.

המהנדס צבי רון מונה למומחה
בדיון שהתקיים לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ביקשו בעלי הדירות את התערבות בית המשפט. מדובר בבניין בן 14 דירות מקוריות, כאשר התובעים הם חלק מבעלי הזכויות בשש מהדירות. התובעים ציינו כי החברה היזמית מכרה 10 דירות נוספות, שהיו אמורות להיבנות במסגרת הפרויקט. עוד נטען כי החברה שביצעה את העבודות בפרויקט הודיעה כי קיבלה מהחברה היזמית מכתב הפסקת עבודה וסילוק מהאתר, כשהיא נותרת חייבת לה סכום של כ -1.5 מיליון שקלים ומציינת כי אין בידיה את הכספים הנדרשים לצורך השלמת הפרויקט.   ביהמ"ש מינה כמומחה מטעמו את המהנדס צבי רון על מנת שתוגש חוות דעת בעניין עבודות הבנייה שצריך לבצע להשלמת הפרויקט, צפי לסיום הפרויקט, היבטים של חריגות בניה, וצפי עלויות לסיום הבניה.

עבודות דחופות בעלות 400,000 שקלים לפני החורף
עפ"י חוות דעת המומחה מטעם ביהמ"ש שהוגשה והבהרות המומחה בדיון, התמונה המתקבלת היתה כי אומדן עלויות בניה לצורך השלמת הפרויקט  הנן 5,244,000 שקל בתוספת מע"מ. בנוסף כי יחולו עלויות פיקוח, בסדר גודל כ-5%-6%, כאשר לוח זמנים להשלמת הפרויקט הנו 9 חודשים. עוד הוצג בפני בית המשפט, כי מתוך סכום עלויות הבניה הנדרש לצורך השלמת הפרויקט, יהיה צורך לבצע עבודות דחופות בבניין בעלות 400,000 שקלים בתוספת מע"מ, לפני רדת הגשמים. העבודות על פי חוות הדעת יכללו איטום הגג, איטום פתחי החלונות והוויטרינות של הדירות החדשות והישנות, לרבות המרפסות, איטום מרתף חדר החשמל והאלמנטים התת קרקעיים והתקנת טיח בכל מעטפת הקירות. עוד על פי חוות דעת עולה כי הפיגומים הותקנו בבניין והדבר יקל על ביצוע העבודות הדחופות אולם כאמור, הגשמים עלולים לגרום לנזקים אם לא יבוצעו פעולות האיטום הדחופות. לוח הזמנים לביצוע העבודות הדחופות שהוערך נאמד בחודשיים.

התובעים ציינו בפני בית המשפט כי עבודות הגמר בדירות המקוריות לא הושלמו וכי 4 מתוך 6 הדירות שנבדקו על ידי המומחה נמצאו כי אינן ראויות למגורים. עוד צוין כי ישנן חריגות מסוימות לכיוון החלקה הסמוכה וכי המומחה זקוק למדידה של הבניין על מנת להגיש מסקנות סופיות בנושא. פרקליט החברה היזמית הציע להעביר למומחה תוכניות מדידה שנמצאות בידי החברה ובית המשפט הורה כי יעשה כן בהקדם.

בעלי הדירות יישאו בהוצאות

השופט יהושוע גייפמן קבע בדיון שהתקיים לאחרונה, שורת החלטות במידה ותוכניות המדידה המדוברות לא יתאימו לצרכי המומחה. בין היתר נקבע מינוי מודד מטעם בית המשפט, שיפעל על פי הנחיותיו של המהנדס המומחה צבי רון וכי חוות דעת משלימה בעניין החריגות מהיתר הבניה וחריגות הבנייה לכיוון החלקה הסמוכה, לרבות הפעולות שיש לבצע, תוגש ע"י רון, תוך 30 יום מהגשת תשריט המדידה. השופט קבע עוד כי בשלב הראשוני יישאו בעלי הדירות המקוריות ובעלי הדירות החדשות בעלות שכ"ט המודד כאשר כל בעל דירה ישא ב-1/24 מעלות שכר המודד.

השופט נעתר לבקשת בעלי הדירות ונימק: "יש הצדקה למינוי כונסי נכסים לצורך השלמת הפרויקט של תמ"א 38, כנתבע בהמרצת הפתיחה, בהתחשב בנסיבות כדלקמן:  ראשית, המדובר ב-24 דירות, וגיבוש הסכמות בין כל בעלי הדירות הינו דבר מורכב, ועד כה לא גובשה הסכמה המאפשרת את השלמת הפרויקט. שנית, המומחה של ביהמ"ש אמד את לוח הזמנים להשלמת הפרויקט למשך 9 חודשים, ואין המדובר בפיקוח של ביהמ"ש לתקופה ממושכת . שלישית, יש צורך בביצוע עבודות בניה דחופות כדי למנוע נזקים לדירות עם רדת הגשמים. רביעית, חלק מהדירות המקוריות הפכו לבלתי ראויות למגורים, ובחלק מהדירות המקוריות, בהן מתגוררים בעלי הדירות, יש קושי לקיים שגרת חיים עקב הקפאת הפרויקט".

השופט מינה ככונסים לצורך השלמת הבניה את עו"ד איתי גזית ואת עו"ד דני אטיאס. יצוין כי הכונסים שמונו נתנו את הסכמתם למינוי חרף העובדה שבשלב זה אין כספים בקופת הכינוס.

השופט קבע עוד כי הכונסים שמונו יגבו מבעלי הדירות את חלקם בשכר המודד, יתאמו את המדידה עם המודד שמונה ועם המומחה מטעם ביהמ"ש, המהנדס צבי רון, כי הכונסים יגבשו תוכנית כספית בעניין המקורות לביצוע העבודות הדחופות בטרם ירידת הגשמים וכן, בעניין המקורות הכספיים להשלמת בניית הפרויקט.

עוד נקבע כי הכונסים יגישו הצעת מחיר של חברה קבלנית לביצוע העבודות הדחופות ולביצוע השלמת הפרויקט, תוך מתן משקל לעלויות העבודות כפי שנקבע בחוות דעתו של המומחה צבי רון, ולסיווג מתאים של הקבלן ולמיומנותו.

דו"ח ביניים יוגש ע"י הכונסים תוך 60 יום. דיון נוסף בתיק נקבע לסוף חודש מרץ 2018.

 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות