banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

מדיניות חדשה ברמת גן לתמ"א 38: הפחתה במכפילים בשכונות העיר

בישיבה שהתקיימה בתחילת השבוע נקבעו מכפילים נמוכים יותר מאלו שהיו נהוגים במדיניות הקודמת. הקבלנים מתריעים שמדובר בשינוי משמעותי שעשוי להוביל לאי כלכליות של פרויקטים. בעיריית רמת גן מבקשים להרגיע את הרוחות ומסבירים שהשינוי אינו כה משמעותי וההיתכנות הכלכלית עדיין קיימת

עיריית רמת גן החליטה לשנות את המכפילים בחלק ניכר משכונות העיר. זאת, במסגרת המדיניות החדשה של העירייה בכל הנוגע לתמ"א 38. בדיון שהתקיים בנושא בתחילת השבוע אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובניה מכפילים חדשים לשכונות שונות. קבלנים ויזמים ברמת גן כבר מלינים על השינוי המסתמן לרעה, אולם בעירייה טוענים ששינוי המכפילים אינו דרמטי ולא יפגע בהיתכנות הכלכלית של הפרויקטים. נציין כי המכפילים החדשים שאושרו עוד ממתינים לאישור סופי של המדיניות החדשה, מה שצפוי לקרות בקרוב.

נזכיר כי עיריית רמת גן מקדמת בימים אלה מדיניות חדשה לאישור היתרי בנייה מכוח תמ"א 38. המדובר במדיניות השלישית בשלוש השנים האחרונות. המדיניות הומלצה על ידי ועדת המשנה בדיון שהתקיים ביום 16.12.20, והיא הועברה לדיון במליאת הועדה המקומית.

המדיניות המומלצת  קובעת בין  היתר כי מספר הדירות שהועדה המקומית תוכל לאשר בפרויקטים של  תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש לא יעלה על המכפיל שתקבע הוועדה המקומית במכפיל מקסימלי. מכפיל זה, כך נקבע, ייבדק ויעודכן מפעם לפעם על ידי הוועדה המקומית לכל אזור. כך, ביום ראשון האחרון התקיים דיון במליאת הועדה המקומית באותה "תקרה" של  מספר יחידות הדיור  שיאושרו בשכונות העיר השונות. 

"ההבדל זניח בכל הקשור להעמסה על התשתיות  אבל יכול להיות קריטי מבחינת הכדאיות הכלכלית של פרויקטים"

בחזרה לוועדה המקומית ברמת גן: על פי הדיון שהתקיים, החליטה הועדה לאשר מכפילים נמוכים יותר מאלו שהיו נהוגים ברוב שטחי העיר בעבר. בהשוואה בין המכפילים שהיו בתוקף עד היום, והמכפילים החדשים, נראה שברוב מכריע של שכונות העיר המכפיל החדש נמוך יותר. כך למשל – בשכונות נגבה, תל יהודה, שיכון המזרחי וקריית בורכוב מדובר במכפיל מירבי חדש שנקבע על 3 לעומת 3.5 במדיניות הקודמת. בלב העיר ובשכונת יד לבנים המכפיל יעמוד על פי ההחלטה החדשה על 2.8 דירות חדשות על כל דירה קיימת וזאת לעומת 3 במדיניות הישנה. גם בצירים הראשיים (ז'בוטינסקי, בן גוריון, אבא הילל, ביאליק) המכפיל החדש נמוך יותר ונקבע על 3 לעומת 3.5 במדיניות הקודמת.

עו"ד מיכה גדרון // יחצ
עו"ד מיכה גדרון // יחצ

בעיריית רמת גן מסבירים כי הנתונים נבחנו במסגרת המדיניות החדשה וכי המכפילים אומנם ירדו בהשוואה למה שהיה נהוג במדיניות הקודמת אבל במידה מעטה ולא משמעותית. עוד נמסר מהעירייה כי בעוד הקבלנים טוענים שהשינויים דרמטיים ויפגעו בהיתכנות הכלכלית של הפרויקטים, טענה זו שגויה והמכפילים הנוכחיים עדיין רלוונטיים וכלכליים. עוד נמסר מהעירייה כי המקום היחידי שעוד נזקק לבחינה נוספת בכל הקשור למכפילים הוא הצירים הראשיים, לפרויקטים שישולבו בהם שטחי מסחר. בפרויקטים אלו המכפיל טרם נקבע סופית והדבר עבר לבחינה כלכלית נוספת.

הקבלנים מצד שני כבר טוענים כי שינוי המכפילים יוביל לעצירת הפרויקטים בעיר. "מדובר למעשה בהפחתה משמעותית ורוחבית של מכפילי הצפיפות הן בפרויקטים מכוח תמ"א 38 והן בפרויקטים של התחדשות עירונית מכוח כל דין, מה שיחסל את ההתחדשות העירונית ברמת גן", כך בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ. נציין כי עוד טרם הדיון שהתקיים בוועדה המקומית שיגרו הקבלנים מכתב בו דרשו להמתין עם אישור הכללים החדשים ואף הזהירו כי עם עשויים לנקוט בצעדים משפטיים: "ככל שבכל זאת תחליט כבוד הוועדה לדון ולהחליט בנושאים האמורים…למרות ההשלכות ההרסניות הצפויות לאורם – תיאלץ ההתאחדות לשקול המשך צעדיה, לרבות נקיטה בהליכים המשפטיים החוקיים העומדים לרשותה על פי כל דין". 

עו"ד מיכה גדרון, שכיהן בעבר כיו"ר ועדת הערר המחוזית תל אביב אמר בהתייחס למדיניות החדשה כי: "הוועדה המקומית רמת גן מוצאת פעם אחר פעם דרכים יצירתיות על מנת לצמצם את זכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 וכך להכשיל פרויקטים מכוח התמ"א בעיר. ההפרש בין מספר יחידות הדיור במצב הקודם לבין אלה שיהיה ניתן לאשר במצב החדש הינו זניח מבחינת ההעמסה על תשתיות העיר, אבל הוא קריטי מבחינת הכדאיות הכלכלית של פרויקטים".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות