banner
הבניין הישן ברחוב עוזיאל פ"ת // מגדילים
הבניין הישן ברחוב עוזיאל פ"ת // מגדילים

נגמרו הבחירות? הגיע הזמן להתחיל לעבוד על ההתחדשות העירונית

ענף ההתחדשות העירונית הולך ותופס תאוצה. גם בשנת הקורונה נראה שהיקף הפרויקטים שמתקדמים האמיר, אבל אי הוודאות בתחום עדיין בלתי נסבלת. מה תצטרך הממשלה החדשה לעשות כדי לתת דחיפה לתחום ולעמוד ביעדי התוכנית הממשלתית לדיור ל-2040. כמה נקודות חשובות לטיפול השרים החדשים

אורי חודי 29.03.2021

עוד מערכת בחירות הסתיימה. עכשיו, הגיע הזמן שתקום ממשלה יציבה, שתוכל גם לטפל בכלכלה המדממת בעקבות משבר הקורונה, וגם תחזור להשקיע תשומת לב לענף הנדל"ן. תוצאות הבחירות אומנם מקרבות יותר מהכל את הבחירות הבאות, אבל זה לא משנה את העובדה שבינתיים – יש כמה דברים שכדאי וחשוב עוד לעשות. להלן האתגרים של הממשלה החדשה שעתידה לקום. 

תמ"א 38
המועצה הארצית קיבלה החלטה לפני למעלה משנה וחצי שתמ"א 38 כפי שהכרנו אותה תחדל להתקיים. כדי להמשיך את מאמצי חיזוק המבנים, הממשלה צריכה לאשר תוכנית חלופית, תוכנית שעיקריה ידועים, אבל הנוסח המלא עוד לא קיים. אחד הדברים החשובים שעל הממשלה החדשה לקדם זה דיון והחלטה סופית בנושא, והתחלת הדיונים על התוכנית החדשה. מדובר בתחום מסובך, מלא בפרשנות ובסעיפים קטנים כגדולים שכלל הגורמים הרלוונטיים עוד ירבו לריב עליהם עד שיימצא נוסח סופי ומוסכם. אז ככל שהדיונים יתחילו מוקדם יותר, כך הענף יוכל לקבל ודאות גדולה יותר. 

תיקון 128 לחוק התכנון והבניה
תיקון חדש ומשמעותי לחוק התכנון והבניה הותיק. מעבר לעובדה שתיקון זה כולל גם את תמ"א 38 החדשה, הוא כולל גם שורה ארוכה של נושאים חשובים אחרים. נושא אחד למשל הוא ביטול ההקלות בתחום הבנייה ונושא נוסף הוא שילוב שטחי ציבור בתוכניות ופרויקטים שייבנו, שטחים שיירשמו על שם הרשות המקומית וייועדו לשימושים ציבוריים שונים. גם במקרה הזה צפויים לא מעט דיונים ארוכים וחשובים, וכדאי שהדברים יתחילו להתקדם.

הועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור
הועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) צריכה לקבל אישור מחודש להמשיך ולפעול. למרות תזכיר חוק שגובש, המשך פעילות הועדה הארצית לא הוסדר בימי הממשלה הקודמת. על הממשלה החדשה לשוב לטפל בנושא. נזכיר כי הועדה המיוחדת החלה את דרכה כועדה ארצית שמטרתה לאפשר קידום תכנון מהיר של שכונת גדולות למגורים וגם יצירת היצע שכירות. במקביל, הוועדה גם קיבלה מנדט לטפל בתוכניות פינוי בינוי. יש לבחון את הצרכים הרלוונטיים של הועדה המיוחדת נכון להיום וייתכן ויש לתת משקל משמעותי יותר להתחדשות עירונית.

קרקע משלימה לפרויקטי פינוי בינוי
אחד הפתרונות לאי היתכנות התחדשות עירונית בפריפריה, וגם במקומות אחרים בהם יש מחסור בשטחים זמינים לבניה, היא קרקע משלימה. מדובר במנגנון חשוב שכבר קיבל את אישור רשות מקרקעי ישראל, אולם טרם נעשה בו שימוש נרחב בישראל. יזמים וקבלנים כמו גם גורמים נוספים בענף הנדל"ן בכלל וההתחדשות העירונית בפרט טוענים כי מדובר במנגנון יפה על הנייר אך מורכב ומסובך בפועל. על הממשלה החדשה להורות על דיון מחודש בנושא זה, לנסות ולהפוך את הכלי המשמעותי לפשוט יותר, ואף לנסות ולמצוא פתרונות נוספים שיוכלו להעניק תקווה גם למתחמי הישנים ביישובי הפריפריה. 

מיפוי מתחמים והעלאת הנושא לסדר היום
בישראל מאות אלפי דירות, וגם מבני משרדים ומסחר ומוסדות ציבור, שזקוקים לחיזוק. הגיעה העת למפות את המדינה מקצה לקצה, היכן נמצאים הבניינים הזקוקים לטיפול הדחוף ביותר והיכן הסיכון הגדול ביותר, ולגבש סדר עדיפויות לטיפול בבעיה. מדובר במהלך חשוב שנכון שיעשה, ויתוקצב, כדי שהמדינה תוכל לדעת היכן יש להתחיל לטפל בבעיה.  במקביל, יש לפעול להעלאת הנושא לסדר היום, גם בקרב בעלי הדירות שצריכים להבין שכדאי לקדם תהליכים, וגם בקרב אנשי המקצוע. דו"ח החסמים שפורסם על ידי משרד המשפטים בשנה שעברה יכול להוות התחלה טובה לטיפול בסוגייה. 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות