מזכרת בתיה: האם 5 פרויקטים של תמ"א 38 יגנזו בשל שינוי מדיניות המועצה ו"זמורה"?

"בזמורה אומרים לנו שלא מאשרים כרגע פרויקטים של תמ"א 38 כי המועצה שינתה את המדיניות", במועצה טוענים כי הם יפעלו לפי הנחיות זמורה ובינתיים 5 פרויקטים של תמ"א 38, שהזכויות בהם כבר נמכרו לרוכשים, עלולות להיגנז. השבוע הם פנו למתכנן המחוז בבקשה שלא יאפשר את סיכול התכניות

רונן דמארי 18.02.2019

תמונה: בניינים במזכרת בתיה // צילום: יאיר פוני

בעלי ורוכשי דירות בחמישה פרויקטים של תמ"א 38 במזכרת בתיה מקדמים מזה כ-3 שנים את התכנית, אולם לטענתם עם חילופי ראש המועצה ומהנדסת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה "זמורה", הפרויקט עלול להיגנז, זאת לאחר שהרוכשים כבר רכשו זכויות בדירות החדשות. השבוע פנה עו"ד לוי ליאור גרוסמן המלווה את הפרויקטים ברחובות הרקפת, שדרות אליהו, יגאל אלון והצנחנים במושבה לוועדה המחוזית מרכז לתכנון ובנייה ולמתכנן המחוז גיא קפלן בנושא, וביקש ממנו שלא לאשר ל"זמורה" לסכל את התכניות.

בפנייתו מציין גרוסמן כי בעלי הדירות פועלים לקדם פרויקט תמ"א 38 מאז שנת 2005, "מרשיי מינו וועד דיירים מכל בניין, תכננו את התוספות לבניין לפי תמ"א 38 עם בעלי מקצוע, וחתמו עם רוכשים פרטיים (בעיקר זוגות צעירים), על ביצוע תמ"א 38 במסלול של "בניה עצמית", לפיו הבניה תעשה על ידי קבלן בנייה "מפתח" שייבחר במכרז כאשר המימון יעשה ע"י הרוכשים". הפנייה בוצעה על רקע דיון, שצפוי להתקיים כבר השבוע בבקשות להיתר בוועדה המקומית לתכנון ולבניה "זמורה".

הבניינים הישנים במזכרת בתיה
הבניינים הישנים במזכרת בתיה // צילום: יאיר פוני

זמורה דרשה רישום מחדש של הבקשות במערכת "רישוי זמין"
עוד עולה מהפנייה כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה זמורה עיכבה באופן משמעותי את הפרויקט, לאחר שדרשה מבעלי הדירות להסב את הבקשות להיתר למערכת החדשה "רישוי זמין", למרות שהן הוגשו עוד בשנת 2016 במערכת הרישוי הקודמת, דבר שגרם לדחייה ניכרת של לוחות הזמנים לאישור הבקשות, "הרבה מעבר ללוחות הזמנים המותרים לפי חוק (סע' 157 לחוק)", כך נכתב. עוד מציינים בעלי הדירות כי בכדי לקבל את האישורים הנדרשים במערכת "רישוי זמין", הם שכרו יועצים רבים ושילמו כספים רבים וכי בידיהם נמצאים רוב האישורים הנדרשים לצורך קבלת אישור הועדה להיתר בניה, "לרבות אישור המועצה המקומית מזכרת בתיה (החתומה על התוכניות), הג"א, קונסטרוקטור, תאגיד המים, תכנית תנועה, פיתוח ונוף, חברת חשמל, בזק וכדומה".

עו"ד גרוסמן, מציין עוד בפנייתו כי חילופי תפקידים גרמו לעיכובים נוספים: "יצוין, כי במהלך כל השנים, המועצה המקומית מזכרת בתיה ומהנדסי הוועדה המקומית לתכנון ובניה זמורה דאז (שהתחלפו מס' פעמים בשנים האחרונות) תמכו בפרויקטים הללו…", וכי חילופי תפקידים לראשות המועצה ולמהנדסת הוועדה, הביאו לשינוי מדיניות, אשר עלולה להביא סוף לפרויקט. "הוועדה המקומית "זמורה" מתכוונת ליזום תוכנית לפי סע' 23 לתמ"א 38 שתסכל פרויקטים תמ"א 38 חיזוק-שיפוץ ביישוב מזכרת בתיה ותאשר ביצוע פרויקטים מסוג פינוי בינוי/תמ"א 38(2) בלבד", טוען עו"ד גרוסמן פנייתו לוועדה המחוזית, "כיוון שכך, מתכוונת הועדה המקומית לתכנון ובניה "זמורה" לפנות אליכם לעריכת תוכנית כנ"ל וכן לקביעת תנאים לפי סע' 77,78 לחוק, בכדי שלא ניתן יהיה להוציא היתרי בניה עבור הפרויקטים הנ"ל".

בסיום פנייתו מבקש עו"ד גרוסמן ממתכנן המחוז שלא לקבל ו/או לאשר תוכנית שתוגש על ידי הועדה המקומית לתכנון ובניה "זמורה" לפי סע' 23 לתמ"א 38, "שתסכל את ביצוע תמ"א 38 חיזוק-שיפוץ בבניינים של מרשיי הנ"ל", כך נכתב בפנייה, "כמו כן שלא לקבל ו/או לאשר לועדה המקומית לתו"ב "זמורה" פרסום תנאים לפי סע' 77,78 לחוק, אשר יגבילו הוצאת היתר בניה לפי תמ"א 38 חיזוק-שיפוץ בבניינים של מרשיי הנ"ל".

הפרויקט מקודם על ידי הרוכשים
מדובר בכ- 120 משפחות, לרבות זוגות צעירים שכבר רכשו את הזכויות בדירות החדשות וכעת ממתינות לאישור הבקשות להיתר בניה, וכן במשפחות קשות יום המתגוררות בבניינים הישנים. גיל מיימון שרכש דירה ברחוב הרקפת אמר ל"מגדילים": "אנחנו מחכים כבר מספר שנים לאישורים ולאחר שהשלמנו את כל בקשות הועדה המקומית לתכנון ובנייה בקשות המועצה וכל האישורים שנדרשו אנחנו עדיין נתקלים במחסומים ולא מצליחים להגיע לדירה למרות שאנחנו נענים בחיוב לכל בקשה שמופנית אלינו.

הפרויקטים מבוצעים על ידי קבוצת רוכשים ועו"ד מלווה, יש ועד רוכשים אנחנו זוגות צעירים שנשארו בלי דירה בגלל בירוקרטיה וסיבוכים".

מה אתם רוצים כעת?
"המועצה חתומה על תכניות ואישורים. התחלף ראש המועצה והוא מעוניין בפינוי בינוי, אחרי שהכל מכור, באים בדרישות חדשות ואנחנו נשארנו תקועים בין הפטיש לסדן- לא דירה ולא פרויקט ולא חלופת מגורים. קנינו את זכויות הבנייה העתידיות ואנחנו מממנים את הפרויקט, אנחנו מוציאים את הכסף לפני, לא כשאנחנו מקבלים את הדירה, בזמורה אומרים לנו שלא מאשרים כרגע פרויקטים של תמ"א 38 כי המועצה שינתה את המדיניות שלה ואנחנו תקועים בלי דירה. אפילו לרשום את הילדה לבית הספר אני לא יכול. מצד שני גם לעשות פינוי בינוי תהיה בעיה כי הזכויות מכורות אז אנחנו באמת לא מבינים מה קורה כאן".

מהמועצה המקומית מזכרת בתיה נמסר בתגובה: "המועצה רואה חשיבות רבה לקידום תכנית התחדשות עירונית באזור השכונות הוותיקות והיא תפעל על פי הנחיות ועדת התכנון והבניה".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות