banner
אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

בני ברק: היתר לפרויקט התחדשות עירונית במתחם יגאל אלון

מדובר בהיתר חפירה דיפון וגידור שניתן לפרויקט ברחוב יגאל אלון בבני ברק, פרויקט ייחודי שעתיד להיבנות במסלול בינוי-פינוי-בינוי מכח זכויות של תמ"א 38/2 ולכלול בנייה של 191 יחידות דיור חדשות במקום 48 קיימות. בעל דירה במתחם וחבר נציגות על קידום הפרויקט: "תנועה קדימה זה הסוד, לא לחלום"

אורי חודי 18.01.2021

התקדמות בפרויקט התחדשות עירונית במתחם יגאל אלון בבני ברק. הפרויקט קיבל בימים האחרונים היתר חפירה, דיפון וגידור והעבודות במגרש צפויות להתחיל בשבועות הקרובים. מדובר בפרויקט ייחודי במסגרתו קודם ייבנו הבניינים החדשים ורק לאחר מכן ייהרסו הישנים וכך בעלי הדירות לא יצטרכו לעבור להתגורר בדיור חלופי בזמן הבניה. מדובר למעשה בפרויקט שכלל הכנת תוכנית בניין עיר (תב"ע) בסמכות מקומית וניצול זכויות מכוח תמ"א 38/2.

מדובר בבניינים ישנים ברחוב יגאל אלון מספרים 14-16-18 הכוללים 48 דירות ב-4 קומות. במקום מתגוררות 48 משפחות ועוד שתי משפחות בקומת הקרקע של בנייני המגורים. במקום 3 בנייני המגורים הישנים ייבנו בסופו של דבר 5 בנייני מגורים חדשים בגובה 7 קומות שיכללו 191 דירות סך הכל.

נריה כהן // צילום: עזר חדד
נריה כהן // צילום: עזר חדד

עו"ד נריה כהן ממשרד פלס מוזר כהן המייצג את בעלי הדירות בפרויקט מספר כי הפעילות מול בעלי הדירות במתחם החלה עוד באמצע 2018 והסכם מול החברה היזמית נחתם ביוני 2019. "בגלל שיש מגרש גדול במתחם, אנחנו מקדמים את הפרויקט במסגרת מסלול בינוי-פינוי-בינוי. כלומר, בעלי הדירות ימשיכו להתגורר בדירות הישנות כשבמקביל הבניינים הראשונים יתחילו להיבנות. הם יעברו לדירות החדשות עם סיום הבניה ללא צורך למעבר לשכירות. התכנון הוא לעלות לקרקע בשבועות הקרובים". עו"ד כהן מציין במקביל כי:" לעבוד עם האוכלוסייה החרדית זה יתרון מאוד גדול. אני מאוד אוהב לעבוד איתם. הם מאוד מעורבים, ואכפת להם.  זה אחת הדברים החשובים ביותר לקידום פרויקט. האויב הכי גדול של הפרויקטים האלו בהתחדשות עירונית זה הסקפטיות או אי מעורבות של בעלי הדירות. במקרה הזה זכינו לשיתוף פעולה צמוד עם הנציגות. זה מרכיב חיוני להצלחה". 

על פי ההסכם שנחתם בין בעלי הדירות והיזם, בעלי הדירות יקבלו דירות חדשות הגדולות ב-22 מ"ר מהדירה הישנה. תוספת זו תכלול גם ממ"ד וגם מרפסת סוכה. בנוסף, לכל דירה תהיה חניה. מפקח הבניה של הפרויקט הוא אברהם מוזס. 

אליעזר בלוך, בעל דירה באחד הבניינים הישנים וחבר נציגות מספר על התהליך: "קיבלנו היתר חפירה ודיפון, זה שלב מאוד מרגש. אנחנו גרים באזור שעכשיו מתחיל להתפתח. קו האופק כאן משתנה. אני חושב שהפרויקט מהווה בשורה גדולה לכל האיזור, ויש הרבה מתעניינים מבניינים סמוכים. התחלנו לקדם הפרויקט לפני כשנתיים, ומהר מאוד הבנו שדברים חייבים להתקדם. התנועה קדימה של הועד ושל התהליכים חייבת להישמר. כל הזמן דחפנו ודאגנו לבדוק מה עם היזם, מה עם ההסכם, מה נכון לדייר לקבל, ומה מדווחים הלאה ומעדכנים. יש הבדל בין דברים שרק מפתחים ציפיות לבין התקדמות בפועל. פעלנו כך, וזה מנע מאנשים להיכנס לפינות וגם הפיג חששות ותהיות". 

לשאלה מה היה ממליץ בלוך לבעלי דירות בבניינים אחרים לעשות כדי להצליח לקדם פרויקט בצורה טובה הוא משיב: "הטיפ שלי הוא שתהיה נציגות שחיה את השטח. ליצור קהילה מאוחדת ולקיים פגישות תכופות. גם לדעת להפעיל לחץ על היזם מצד אחד או על בעלי דירות לחתום מצד אחר. הכל כדי להתקדם. תנועה קדימה זה הסוד, לא לחלום. בסופו של דבר זו עסקה רווחית לדיירים. הסיבה שנמנעים מפרויקט כזה היא הרבה פעמים פסיכולוגית ולא כלכלית, וזו גם הדרך לפעול בנושא, מהזווית הזו. וכיהודי מאמין – אוסיף שגם תפילות". 

בעיריית בני ברק אישרו שהפרויקט קיבל את ההיתר ומסרו כי: "פרויקט יגאל אלון 14-16-18 הינו ייחודי וחדשני. כל דירה תזכה לתוספת של 22 מ"ר (בכללם סוכה) ומרפסת שמש. במתחם ייבנו 191 דירות כאשר הפרויקט ייבנה במודל חדשני של 'בינוי – פינוי'. כלומר, בתחילה ייבנו בשטח הפנוי שבמתחם 2 בניינים ראשונים בהם ישוכנו הדיירים המתפנים היישר לדירתם החדשה, כאשר רק לאחר שלב זה יפונה חלקו המרכזי של המתחם. הפרויקט כולו מבוצע בליווי הנדסי ומקצועי, בליווי בנקאי מלא. בימים האחרונים התקבלו גם היתרי חפירה ודיפון ותחל העבודה בפועל. צפי העבודות 24-30 חודש".

הצטרפו אלינו לקהילת ההתחדשות העירונית >>> לחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות