banner
רועי דורון // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos
רועי דורון // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos

כיצד שינויי השוק משפיעים על בחירת חברה יזמית להתחדשות עירונית?

עו"ד רועי גלעד-דורון, ראש חטיבת ההתחדשות העירונית בחברת דן נדל"ן: "שוק הנדל"ן הופך מורכב מאוד בימים אלה, מצד אחד נסיקה במחירי הדיור ומאידך עליה של ריבית בנק ישראל וצמצום קבלת אשראי ליזמים – מצב המחייב לבחור חברה יזמית בעלת איתנות פיננסית וניהול סיכונים בריא"

עליית מחירי הדיור כתוצאה ישירה של עליית ערכי הקרקע בשנים האחרונות, העלתה במקביל ובאופן משמעותי גם את הכדאיות הכלכלית ליזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ובפרט פינוי בינוי. 

עו"ד רועי גלעד-דורון, ראש חטיבת ההתחדשות העירונית בחברת דן נדל"ן מקבוצת דן, מסביר: "למרות השינויים הרבים שחלו בשנים האחרונות בתחום ההתחדשות העירונית, בתהליך הבסיסי של פרויקט פינוי-בינוי, ובעקרונות המנחים אותו לא חל שינוי מהותי. התהליך מתחיל בפנייה יזומה של דיירים אלינו או בפנייה שלנו אליהם, על פי מקומות שאנו מזהים בהם פוטנציאל גבוה להיתכנות, ולאחר בדיקות מקדימות ברמה ההנדסית והכלכלית ולאחר שישנה היענות חיובית מצד הדיירים, מתחילים בעריכת הסכמים עם עורכי הדין ולאחר מכן חתימה על הסכמים".

להתייחס לדיירים כאל שותפים
"הדיירים הופכים להיות שותפים לדרך מהרגע הראשון מאחר והם בעלי הקרקע. למעשה, מהרגע שהדיירים מסמיכים את כוחנו לדחוף את הפרויקט קדימה, ננהל מולם מו"מ על מנת להגיע להבנות המתאימות לשני הצדדים בזכות צוותים משותפים, ואנשי מקצוע מטעמנו ומטעמם, המגבשים את המפרט ולוחות הזמנים של הפרויקט. בשלב הבא מגישים תוכניות לרשות המקומית והמחוזית ותהליך האישורים מתחיל. חשוב לציין שלאורך כל התהליך נמשיך לדאוג לדיירים, למשל בכל הזמן שבין חתימת ההסכם ועד להוצאת ההיתר שאורך מספר שנים, נדאג לתחזק את הבתים הישנים ולסייע עד כמה שניתן. לצורך כך אנו מגייסים כבר בשלבים הראשונים אנשי מקצוע, לרבות סוקר חברתי שידאג לנושא".

עו"ד גלעד-דורון מסביר כי בסופו של דבר הצלחה של פרויקט נתונה לשילוב הראוי שבין הרשות המקומית שדוחפת ומעודדת את הפרויקט, הדיירים ונציגיהם, אך חשוב מכל – החברה היזמית המביאה עמה ניסיון, יכולת מוכחת בעבודה מול גופי תכנון ורשויות. לדבריו: "שוק הנדל"ן הופך מורכב מאוד בימים אלה, מצד אחד נסיקה במחירי הדיור עם עליות מחירים של עשרות אחוזים ומאידך עליה של ריבית בנק ישראל אשר גורמת לצמצום קבלת אשראי ליזמי הנדל"ן בעת הליווי הבנקאי, מחייבות ניהול חכם ושקול של חברה יזמית עם איתנות פיננסית וניהול סיכונים בריא, החולשת על סקטורים נוספים כדוגמת השקעות ונדל"ן מניב, תשתיות ותחבורה ציבורית, הייטק, ייבוא ועוד". 

חברת דן נדל"ן שהינה זרוע ההשקעות והנדל"ן של קבוצת התחבורה "דן", הינה בעלת ניסיון ורקע נדל"ני של עשרות שנים. לחברה מחלקת התחדשות עירונית ייחודית הפועלת בייזום וניהול של פרויקטים רחבי היקף להתחדשות עירונית ומאגדת בתוכה את אנשי המקצוע המובילים בתחום. החברה מקדמת כיום כ-3,000 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית, כולם באזורי הביקוש בערים תל אביב, גבעתיים, בת ים, חולון וחדרה.

עד כמה השיקול הכלכלי בפרויקט משמעותי מבחינת החברה?
"תחום ההתחדשות העירונית עבור חברת דן נדל"ן הוא בהחלט אפיק השקעה נוסף הנמדד על פי ערכים של היתכנות וכדאיות כלכלית, ועם זאת, כחברה הקיימת מימיה הראשונים של המדינה, עם תרבות ארגונית שבאה לשרת ציבור, כשערכים כמו שותפות והדדיות הם נר לרגליה, אנו ממשיכים לבחור במיזמים בעלי ערך חברתי. במקרה הזה, חידוש פני השכונות הוותיקות והמשך בניית הארץ, לא רק באזורי הביקוש אלא גם בפריפריה. דן הייתה ונשארה הדרך שלכם הביתה".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות