banner
חולון // צילום: יעל מש
חולון // צילום: יעל מש

30,000 דירות בחולון: אושרה סופית התוכנית הכוללנית הגדולה בארץ להתחדשות עירונית

לאחר דיון בכ-120 התנגדויות וביצוע שינויים מהותיים, הוחלט לאשר את התוכנית הכוללנית להתחדשות עירונית בחולון, המשלבת מתחמי פינוי בינוי ותמ"א 38 בשכונות הוותיקות

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בתל אביב אישרה את תוכנית התחדשות כוללנית של בחולון. 

כזכור, בינואר 2021 החליטה הוועדה המחוזית להפקיד בתנאים תוכנית אב כוללת להתחדשות עירונית בחולון והיא פורסמה בספטמבר באותה השנה, אולם בתחילת חודש מאי 2022, לאחר שוועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בתל אביב דנה בכ- 120 התנגדויות שהוגשו ובהם התנגדות מהנדסת העיר דאז וארגון הבונים והקבלנים חולון, הוחלט לבצע כמה שינויים מהותיים, שלאחריהם כאמור היא אושרה היום.

התוכנית מקודמת על ידי עיריית חולון, חלה על אזורי המגורים הוותיקים של העיר ומגדירה כללים להתחדשות הבניין הבודד – תמ"א 38. עוד היא מגדירה מתחמים המיועדים לתוכניות מפורטות במסלול פינוי בינוי. מדובר בשטח כולל של כ-7,550 דונם ובתוספת פוטנציאלית של כ- 30,000 יחידות דיור בכל רחבי העיר. תוקף התוכנית יחול גם לאחר פקיעת תמ"א 38.

התוכנית קובעת שני מתווים להתחדשות העירונית, האחד התחדשות מגרשית, באמצעות היתרי בניה מכוחה במסלולי חיזוק (תמ"א 38/1) או הריסה ובניה (תמ"א 38/2) והשני, התחדשות מתחמית (פינוי בינוי), על ידי קביעת מתחמים להכנת תכניות מפורטות עתידיות. מתחמים אלו ממוקמים בסמיכות לתחנות הרכבת הקלה והמטרו שצפויות לקום בעיר ותחנות רכבת ישראל.

מוטי ששון // באדיבות דוברות העירייה
מוטי ששון // באדיבות דוברות העירייה

ראש העיר, מוטי ששון"מדובר בבשורה גדולה מאוד לעיר חולון. זו תוכנית חשובה ביותר שמייצרת ודאות ושקיפות ומבוססת על הנתונים הייחודיים של העיר ולאחר שביצענו ראייה כוללנית ויסודית. מטבע הדברים, מימושה של תוכנית מעין זו תלוי בהתארגנות וולונטרית של התושבים, אולם מרגע שהופכת המדיניות העירונית לתוכנית מסודרת היא מייצרת שקיפות וודאות ומקלה על התארגנות זו ועל היוזמות הפרטיות. תוכנית זו הינה פורצת דרך בתחומה שכן אינה עוסקת רק בתוספת זכויות למבני מגורים כי אם קובעת הנחיות והוראות להגדלת השטחים הציבוריים, המבונים והפתוחים, כמענה לתוספת יחידות הדיור הצפויות. מטרתן של הוראות אלה לשמור על איכות החיים העירונית לצד הגידול באוכלוסייה וכן לחזק ולהרחיב את המרחב הציבורי. התוכנית מתווה באופן ברור וודאי את אופיים של הרחובות העירוניים, שכונות המגורים ומערך השטחים הציבוריים בכללותו".

איילת שקד שרת הפנים בכנס הנדלן השנתי של אתר מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
איילת שקד שרת הפנים בכנס הנדלן השנתי של אתר מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

שרת הפנים, איילת שקד, התייחסה לתוכנית, ואמרה כי: "מדובר בתכנית ההתחדשות העירונית הגדולה ביותר שאושרה אי פעם. התחדשות עירונית היא המענה החשוב ביותר להתמודדות עם משבר הדיור בישראל ותכניות כמו זו שאושר היום על ידי הוועדה המחוזית היום היא הדוגמא הטובה ביותר לדרך בה ניתן לקדם חזון זה בעוצמה רבה. 30 אלף יחידות הדיור שיתווספו לעיר בזכות תכנית זו, יאפשרו להקל במצוקת הדיור במרכז הארץ לצד הענקת כלים להתחדשותה הכוללת של חולון לטובת כלל תושביה".

שלומי הייזלר // צילום: דרור סיתהכל
שלומי הייזלר // צילום: דרור סיתהכל

יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר: "מדובר בתכנית חסרת תקדים המשלבת תוספת יחידות דיור משמעותית באזור הביקוש תוך שילוב התחדשות עירונית שיביאו תנופת פיתוח לעיר חולון ולאזור כולו. אני מברך את הועדה המחוזית תל אביב על העבודה המאומצת והמקצועית".

אדר' ארז בן אליעזר // צילום: רז רוגובסקי | מגדילים
אדר' ארז בן אליעזר // צילום: רז רוגובסקי | מגדילים

מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדר' ארז בן אליעזר: "התוכנית הינה סנונית ראשונה של תכניות כוללות להתחדשות עירונית אשר במסגרתן נקבעים מתחמים לקידום תכניות מפורטות להתחדשות עירונית לצד 'התחדשות מגרשית' במגוון מסלולים. אישור התכנית יאפשר להשלים הליכי רישוי לפרויקטים קיימים וכן הגדלה משמעותית של פרויקטים מגוונים להתחדשות עירונית תוך שיפור המרחב הציבורי והעצמת הרחובות העירוניים במסחר ושטחי ציבור".

אדר' אביעד מור // צילום: עיריית חולון
אדר' אביעד מור // צילום: עיריית חולון

אדריכל אביעד מור, מהנדס העיר חולון: "תכנית ההתחדשות העירונית של חולון מקפלת בתוכה את הערכים התכנוניים לאורם מתנהלת הועדה המקומית בראשות ראש העיר. אנו מתייחסים למושג התחדשות במובן הרחב של המילה ונותנים דגש על המרחב הציבורי, ערכי סביבה וקיימות ומצוינות אדריכלית. זאת לצד, התחדשות השטחים הציבוריים שיתמכו בתוספת האוכלוסיה מכח תכנית זו. מינהל ההנדסה השקיע חשיבה רבה בפיתוח כלים חדשניים שיאפשרו מנגנונים לפיתוח מבוקר ואיכותי , נעשתה כאן עבודת צוות פנים עירוני ומול הועדה המחוזית, עם גיבוי של הנהלת עיר שלא חוששת להתמודד עם אתגרי השעה – דיור, תחבורה וסביבה. בבסיס התכנית מונחת הסכימה האורבנית של עיר רשת רב מוקדית, רחובותיה הראשיים של העיר מקבלים עיבוי משמעותי של יחידות דיור ושימושים נוספים מלבד מגורים , המרחב הציבורי מועשר ומורחב לטובת מדרכות להולכי רגל ושבילי אופניים. במפגש בין הרחובות , יקודמו תכניות לפינוי בינוי לשם יצירת מוקדים עירוניים בעצימות גבוהה. בדרך זו אנו שואפים לייצר ודאות תכנונית ושקיפות שתאפשר פיתוח ומלאי יח״ד לתושבי העיר והמטרופולין".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות