אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

משרד הבינוי והשיכון: התאוששות מהירה במכירת דירות חדשות לאחר הסגר הראשון

בחודש אוגוסט האחרון נמכרו כ- 4,000 דירות לעומת 3,200 בחודש אוגוסט בשנה שעברה, כך עולה מתוך מקבץ נתונים של הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, לפיהם בחודשים יוני עד אוגוסט נרשמה עליה משמעותית בעסקאות, זאת לעומת החודשים המקבילים בשנה שעברה ולצד המכה שחטף ענף הנדל"ן בסגר הראשון

אורי חודי 07.10.2020

מכירת הדירות החדשות על ידי קבלנים רשמה התאוששות בחודשים יוני-יולי-אוגוסט האחרונים, כך עולה מנתוני משרד הבינוי והשיכון והממונה על חוק המכר. נציין כי נתוני הממונה על חוק המכר נחשבים למדויקים וכאלו המעניקים תמונה מלאה על השוק משום שכל קבלן שמוכר דירה מחויב לדווח לממונה על העסקה בתוך 40 יום. בעוד סקירת האוצר האחרונה התייחסה לרבעון השני של השנה (אפריל-מאי-יוני), והעידה על נפילה משמעותית בעסקאות וגם במכירת דירות חדשות – נתוני משרד הבינוי והשיכון מציפים גם את החודשים שאינם מופיעים בסקירה של האוצר – חודשים אופטימיים מעט יותר לקבלנים. במקביל, הנתונים גם מעידים עד כמה הייתה חדה צניחת המכירות של הקבלנים בחודש אפריל.

על פי הנתונים, בחודשי הסגר הראשון אכן נמכרו מעט מאוד דירות חדשות – 570 דירות בלבד באפריל ו-2,200 דירות במאי. בהשוואה לנתוני החודשים המקבילים ב-2019 ניתן לראות את הפער. באפריל 2019 היה מדובר על 2,900 דירות חדשות שנמכרו ובמאי 2019 היה מדובר על 3,200 דירות חדשות שנמכרו. 

עם זאת, בחודשים יוני עד אוגוסט, כאמור, נראה שהפעילות במשרדי המכירות שבה לעלות ואף פיצתה על חודשי הסגר כשהנתונים שדווחו לממונה על חוק המכר מעידים על היקף מכירות גדול יותר ב-2020 לעומת השנה הקודמת. כך, ביוני 2020 נמכרו 4,200 דירות חדשות לעומת 3,200 דירות חדשות ביוני 2019, בחודש יולי 3,600 דירות חדשות לעומת 3,300 ביולי 2019 ובחודש אוגוסט האחרון נמכרו 4,000 דירות בקירוב, זאת לעומת 3,200 בחודש אוגוסט בשנה שעברה.

נתונים אלו מעידים על שני דברים. קודם כל, הם מראים פעם נוספת עד כמה חודשי הסגר היו משמעותיים ופגעו קשות בענף ובקבלנים. עם זאת, נתוני ההתאוששות במכירות בחודשים שלאחר הסגר מעודדים את אנשי המקצוע בענף. 

נכון להיום קשה להעריך עד כמה הסגר השני משפיע גם הו על הענף, אך גורמים שונים שואבים אופטימיות מהנתונים של מארס-אוגוסט שמראים שהענף, כמו גם הביקוש לדירות חדשות, רשם התאוששות מהירה. 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות