אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

למרות הדיווחים על ביטול מחיר למשתכן: הזוגות הצעירים ממשיכים להוציא תעודות זכאות

בחודש יולי החלו דיווחים על ביטולה של תוכנית מחיר למשתכן וקידום תוכניות אחרות על ידי משרד הבינוי והשיכון. למרות שמאז התוכניות החדשות טרם יצאו לפועל, הוצאת תעודות הזכאות על ידי הציבור ממשיכה לשמור על רמה גבוהה. המשמעות היא שזוגות צעירים עדיין מביעים אמון בתוכניות הממשלתית מצד אחד, ומצד שני – המצב מעיד על הצורך בסיוע לדיור שרק הולך ועולה בציבור

אורי חודי 05.10.2020

בחודש יולי האחרון בישרו הכותרות על כך שמחיר למשתכן תבוטל. גם שר הבינוי והשיכון עד לאחרונה, יעקב ליצמן, וגם מנכ"ל המשרד הממשלתי, התבטאו בנושא והסבירו שהתוכנית כפי שפעלה בשנים האחרונות לא תמשיך לפעול באותה הצורה. עיקר השינוי בתוכנית הממשלתית, כך נמסר לציבור, יתבטא בכך שלא יהיו יותר מכרזי מחיר למשתכן באזורי הביקוש המובהקים, וגם היכן שיהיו מכרזים לא ברור מה יהיה היחס או ההיקף של הדירות המוזלות. במקביל, הודיעו במשרד הבינוי והשיכון שההנחות המשמעויות שהתוכנית רשמה במקומות מסוימים, של מאות אלפי שקלים ובמקרים מסוימים אף למעלה מחצי מיליון שקל, לא יהיו עוד. 

עם זאת, למרות ההודעות על ביטול התוכנית והיעדר מימוש תוכניות חלופיות עד כה, הציבור ממשיך להאמין בתוכניות וקצב הוצאת תעודות הזכאות לא ירד דרמטית כפי שהיה ניתן לשער. על פי נתוני אתר מחיר למשתכן, בחודש יולי – אז החלו הדיווחים על ביטול התוכנית – הוצאו 2,659 תעודות זכאות ובחודש אוגוסט המספר אפילו עלה ועמד על 2,850. גם בספטמבר, שהנתונים לגביו טרם התעדכנו סופית, נראה שהביקוש ממשיך כאשר עד הימים האחרונים של החודש נרשמה הוצאה של 1,509 תעודות זכאות. נציין כי בהשוואה לחודשים הקודמים, ובכלל בראייה היסטורית של הוצאת תעודות זכאות, מדובר במספרים יחסית גבוהים. זאת, כאמור, למרות הדיבורים על הפסקת התוכנית במתכונתה הנוכחית ואי מימוש תוכניות חדשות.

הנתונים הללו מעידים על שני דברים מרכזיים. הדבר הראשון מתייחס לאמון הציבור בתוכנית הממשלתית שעל פי הנתונים עודנו חי ובועט, השני – על הצורך המשמעותי בסיוע לדיור על רקע מחירי הדירות הגבוהים. 

בכל הקשור לאמון הציבור בתוכנית הממשלתית – הנתונים מעידים כי הציבור ממשיך לשתף פעולה. בנקודה זו גם חשוב לציין כי תוכנית מחיר למשתכן אומנם משנה את פניה לאור רצון משרד הבינוי והשיכון לשנות מספר פרמטרים, אך היא ממשיכה לפעול בכל הקשור למכרזים שטרם נסגרו ופרויקטים שנמצאים בשלבים שונים של תכנון ובניה. מדובר במספר לא מבוטל של יחידות דיור מוזלות שעוד עתידות להיבנות ובזכאים שזכו כבר בזכות לרכישת דירה מוזלת. בנוסף, בהמשך צפויים גם מכרזים נוספים וכפי שצמרת משרד הבינוי והשיכון הדגישה בעבר – תעודות הזכאות עתידות לשרת את קהל הזכאים גם בתוכניות דיור חדשות שבכוונת המשרד לקדם. אומנם התוכניות החדשות עוד רחוקות מיישום, בטח ללא תקציב, אבל נכון להיות נראה שהציבור הרחב לא רוצה לפספס את ההזדמנות לזכאות. וזה מוביל לסיבה השנייה בגינה מספר מוציאי תעודות הזכאות ממשיך להיות קשיח – מחירי הדירות הגבוהים ממשיכים להקשות על הציבור הישראלי לרכוש דירות. הנתונים מעידים כי הציבור כמהה לסיוע בדיור, זקוק לו, ולא מתכוון לוותר על ההזדמנות שתעודת הזכאות מקנה לו.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות