banner
מסילתי בכנס "ישראל מתחדשת" // צילום: דרור סיתהכל
מסילתי בכנס "ישראל מתחדשת" // צילום: דרור סיתהכל

"מברכים על ההתחשבות שמגלה משרד המשפטים במתמחים נוכח המצב"

כך הגיבו היום בלשכת שמאי המקרקעין בתגובה לתקנות שמקדמים במשרד המשפטים לטובת המתמחים בשמאות מקרקעין. גם שמאים נוספים ביקשו להתייחס לתקנות החדשות שפורסמו להערות הציבור בסוף השבוע שעבר. "טוב, הוגן ונכון עשתה מועצת השמאות אשר אפשרה להאריך את ימי ההיעדרות"

בשבוע שעבר פורסם להערות הציבור נוסח של תקנות חדשות שמקדם משרד המשפטים. מדובר בתקנות המתייחסות לשמאי המקרקעין ולמתמחים בתחום זה, בדגש על פגיעה בימי העבודה של המתמחים בתקופת הקורונה. התקנות מציעות להקל על החובה הקיימת של ימי ההיעדרות של המתמחים כדי שהיעדרות עקב ימי הסגר והמציאות בחודשים האחרונים לא תפגע במהלך ההתמחות. כעת מגיעות התגובות מצד שמאי המקרקעין.

בלשכת שמאי המקרקעין מברכים על היוזמה: "לשכת שמאי המקרקעין ונציגיה במועצה מברכים על ההתחשבות שמגלה משרד המשפטים במתמחים נוכח המצב", כך מסר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי, "כתמיד, רואה הלשכה חשיבות רבה במתן אפשרות הוגנת להתמחות ולהיכנס בשערי המקצוע ותמשיך לתמוך בכל החלטה שתתקבל בעניין זה". עוד אמר מסילתי בשיחה עם מגדילים כי: "זה צעד חיובי, אנחנו בעד המתמחים ודוחפים למהלכים דומים, בטח בימי קורונה. אם מתמחה חלה או יצא לחל"ת, צריך להתחשב בו חד משמעית. יש עוד דברים שאנחנו מקדמים מול סטודנטים ומתמחים במסגרת הלשכה, למשל הרצאות זום לפני בחינות לסטודנטים ומפגשים שלנו עם הסטודנטים לשמוע מהם מה הצרכים. התקנות שעכשיו עתידות לעבור עברו פה אחד במועצה בה יש לנו גם נציגים ואני חייב להגיד שכמעט בכל ישיבה עולים דברים הקשורים לסטודנטים".

שמוליק כהן // צילום: דובי שמחי
שמוליק כהן // צילום: דובי שמחי

שמאי המקרקעין שמוליק כהן, ממשרד SK שמאות המתמחה בליווי פרויקטים, התייחס אף הוא לתקנות החדשות שמקדם המשרד הממשלתי ומסר: "מסלול ההתמחות וההכשרה של שמאי המקרקעין, ויעידו על כך אחוזי המעבר הנמוכים בבחינות ההסמכה בכלל ומספר השנים הרב עד להשגת הרישיון הנכסף, הינו אחד המסלולים הקשים והמאתגרים במסלולי הלימוד של בעלי מקצועות חופשיים (עו"ד, רו"ח וכיוצ"ב). טוב, הוגן ונכון עשתה מועצת השמאות אשר אפשרה להאריך את ימי היעדרות המותרים ל-30 יום וכך לא יפגעו מתמחים רבים". עוד מוסיף כהן ואומר כי: "באמירת אגב, הביקורת על השתלבות סטודנטים כמתמחים וטרום מתמחים במשרדים הינה ביקורת רבת שנים. כמשרד המתמחה בליווי פיננסי על הקמת פרויקטי נדל"ן ואשר מעסיק מתמחים וטרום מתמחים רבים אני מבקש לציין שהתלונות מוגזמות. אין גילדה או קשרים אשר בגינם מתקבלות החלטות על שילוב מתמחה כזה או אחר, המתמחים מתחילים עבודתם לאחר סינון ומיום קפדני, אין פגיעה בשכר של 2 האוכלוסיות הנ"ל (ובוודאי שלא עבודה "בהתנדבות"), החניכה וההכשרה אותם הם מקבלים הינה לעילא , מוקפדת ביותר ובספק האם פירות ההשקעה באים לידי ביטוי בתום תקופת התמחות קצרה יחסית בת שנה. נכון דווקא שהמתמחים יבחנו את צעדיהם בבואם לנסות ולמצוא התמחות במשרדים בדגש על מוטיבציה, קורות חיים, עדכניים, בחינה מעמיקה על המשרד טרום ראיונות וכיוצ"ב".

נחמה בוגין // צילום: עמית ישראלי
נחמה בוגין // צילום: עמית ישראלי

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין התייחסה אף היא לתקנות החדשות ומסרה כי: "אני מברכת על הצעד ובהחלט תומכת במתן הקלות למתמחים בשמאות. תהליך ההכשרה של שמאי מקרקעין הוא מאוד ארוך וכולל לימודים והתמחות. במקביל לקשיים שהמתמחים חווים כמו הוצאה לחל"ת והסגר במשק, חלק מבחינות ההסמכה הסופיות נדחו ונגרמת להם עוגמת נפש לא קטנה. אני בעד כל התחשבות במתמחים, וחושבת שגם למעסיקים יש אפשרות ומקום לסייע: ניתן לעשות חלק משמעותי מהעבודה מהבית ולהמשיך לקדם דברים גם בתנאים של סגר ואי יכולת להגיע למקום העבודה. צריך לתמוך בהם ולאפשר להם להשלים את ההתמחות".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות