banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

יועץ משכנתאות – איך לבחור יועץ משכנתאות טוב? מה טווח המחירים?

על אף התנודות החדות בשוק הנדל"ן בארץ ובעולם, נראה כי הביקוש לרכישת דירות ונכסים אינו יורד ואפילו עולה עם הזמן. זה אומר שגם הצורך למצוא את העסקה הטובה ביותר גובר, וברור לכולם שהבנקים והגורמים המלווים לא יציעו הצעות משתלמות והוגנות מרוחב ליבם. כדי להשיג הצעות כאלו, חייבים לדעת להתמקח ובעיקר להבין איך העניינים מתנהלים בתחום הזה. המציאות מראה שלא כולנו מבינים לעומק מהי משכנתה ואיך אפשר לקבל משכנתה בתנאים טובים, וכאן נכנס לתמונה התפקיד של יועץ משכנתאות. בואו ננסה להבין מהו בכלל התפקיד של איש המקצוע הזה, איך לבחור יועץ טוב שישרת את האינטרסים שלכם כראוי וכמה כל זה יעלה לכם.

מהי המשימה של יועץ משכנתאות?

אז קודם כול, כדי להבין אם זהו בכלל שירות חשוב או כזה שאפשר לוותר עליו, חייבים להבין בדיוק מה יועץ משכנתאות עושה. יועץ משכנתאות הוא איש מקצוע שיש לו הרבה משימות, שכולן בסופו של דבר מוכוונות לכך שהלקוח יקבל את העסקה הטובה ביותר שהוא יכול לעשות עם מינימום מאמץ ובירוקרטיה.

ייעוץ לפני לקיחת משכנתא

השלב הראשון בתהליך הוא ייעוץ ראשוני לפני לקיחת משכנתה. כלומר, יועץ ההשקעות יושב בצורה מסודרת עם הלקוחות ועובר על כל הפרטים: מהו ההון הראשוני שאיתו לוקחים את המשכנתה, מהי יכולת ההחזר החודשית, כמה אנשים הולכים לחתום על המשכנתה, אם יש חובות והתחייבויות כספיות נוספות וכן הלאה. יועץ משכנתאות טוב לא ייעץ ללקוחות שלו לקחת משכנתה בכל מחיר, פשוט כי יש מצבים שבהם לקיחת משכנתה היא אינה צעד משתלם. הייעוץ הראשוני הוא שלב חשוב וקריטי ביותר בתהליך, וחשוב מאוד לשים לב לעצות שמקבלים מהיועץ ולשקול אותן ברצינות. לחצו כאן למידע חשוב נוסף על התהליך של לקיחת משכנתה. 

בדיקת כדאיות העסקה

השלב הבא בתהליך הוא קבלת אישור עקרוני למשכנתה, שלב שגם הוא בתחום האחריות של יועץ המשכנתאות. בשלב הזה היועץ חייב לבדוק לעומק את כדאיות העסקה ולייעץ ללקוחות אם היא משתלמת עבורם. כשבוחנים את העניין צריך להביא בחשבון משתנים חשובים כמו המצב הפיננסי של לוקחי המשכנתה, השלב בחיים שבו הם נמצאים, אם יש אפשרות להצעות טובות וכן הלאה. שוב, צריך לזכור שיועץ טוב לא ייעץ בכל מחיר על לקיחת משכנתה ויציג ללקוחות שלו את התמונה המלאה עם מענה על השאלה – האם לקיחת משכנתה בנקודה הזו היא צעד נכון, כדאי ומשתלם?

ניהול משא ומתן מול הבנקים

חשוב לזכור תמיד שמשכנתה היא קודם כול מוצר, ושהבנקים רוצים מאוד שלקוחות חדשים יצטרפו אליהם ובעצם מתחרים ביניהם על הלקוחות. כדי לשפר את ההצעות שמקבלים, חשוב לגשת לכמה בנקים במקביל, לקבל מהם הצעות ולגשת לכל בנק עם ההצעות האחרות כדי לשפר את התנאים. אחד מתחומי האחריות החשובים ביותר של יועץ המשכנתאות היא ניהול המשא ומתן הזה מול הבנקים. זוהי מלאכה חשובה ביותר, ויועצי משכנתאות מנוסים יודעים לעשות אותה כמו שצריך ובכך יכולים להציע ללקוחות שלהם את ההצעות הטובות והמשתלמות ביותר. 

בחירת המסלול המשתלם עבור הלקוח

לאחר ניהול המשא ומתן אל מול כמה בנקים, מתקבלות כמה הצעות מפורטות למשכנתה וכעת הלקוחות צריכים להחליט מהי ההצעה הטובה והמתאימה ביותר עבורם. יועץ המשכנתאות יושב בנקודה הזאת יחד עם הלקוחות שלו, עובר איתם על כל הצעה לעומק ומסביר את המסלולים השונים, מצביע על החסרונות והיתרונות של כל הצעה ומייעץ בהתאם למאפיינים ולצרכים של כל לקוח איזו הצעה היא הכי משתלמת. זהו חלק חשוב מאוד וכאן בעצם הלקוחות בוחרים את המשכנתה שתלווה אותם שנים רבות קדימה. מן הראוי לציין שתפקידו של היועץ הוא להמליץ לפי הניסיון שלו על המסלול הנכון ולא לבחור בשביל הלקוחות שלו. 

ליווי צמוד בתהליך לקיחת המשכנתה ולאחריו

לאחר שמחליטים על המסלול ועל הבנק שממנו לוקחים את המשכנתה, מתחיל התהליך של חתימה על המשכנתה וקבלת ההלוואה בפועל. עבודתו של יועץ המשכנתאות נמשכת גם כאן והוא בעצם מלווה באופן צמוד את הלקוחות בכל שלבי התהליך – הפגישות בבנקים, החתימות על המסמכים השונים, עריכה של מסמכים אם יש צורך וכל חלק אחר בתהליך. יועץ משכנתאות טוב מספק ללקוחות שלו ליווי צמוד לאורך כל הדרך, הכולל גם הסברים מפורטים על כל שלב בתהליך כדי שיוכלו להבין בעצמם איפה הנושא עומד ובאיזו נקודה בתהליך הם נמצאים. 

למי מתאים השירות של יועץ משכנתאות?

כדי לענות על השאלה הזאת, עדיף לנסות ולהסביר למי השירות הזה לא מתאים. ייעוץ משכנתאות איננו נחוץ לאנשים שיש להם הבנה פיננסית נרחבת, המבינים איך נראה תמהיל משכנתה ומה אומרים המושגים השונים בכל הצעה, ושיש להם זמן ורצון לנהל משא ומתן מול הבנקים השונים על ההצעה. מי שלא עונה על ההגדרות הללו, מומלץ בהחלט שייעזר ביועץ משכנתאות המחזיק בידע המקצועי ושיש לו רצון ויכולת לנהל את התהליך. חשוב מאוד לומר בנוסף כי התהליך הזה הוא קריטי במיוחד למי שמעוניין לקבל הצעה טובה ולחסוך במצטבר סכומי כסף נכבדים בתשלומי המשכנתה. 

איך בוחרים יועץ משכנתאות טוב?

אפשר להבין באופן די ברור עד כמה חשובים השירותים שמעניקים יועצי משכנתאות, אבל צריך לזכור שכדי להפיק את המקסימום מהשירות הזה, חייבים לבחור ביועץ משכנתאות טוב, מקצועי ומנוסה בלבד. איך עושים את הבחירה הנכונה? הינה כמה דגשים שיעזרו לכם:

המלצות

המלצות הן בלי ספק הכלי החשוב ביותר העומד לרשותכם, וחשוב לנסות ולאסוף כמה שיותר המלצות לפני שאתם בוחרים את היועץ שילווה אתכם. אל תסתפקו בהמלצות שאתם רואים באתר של איש המקצוע, ונסו לאסוף כמה שיותר המלצות אובייקטיביות ואותנטיות מאנשים שבחרו ביועץ הספציפי הזה. בשלב הראשון כדאי לבדוק ביקורות בגוגל ולראות מה אנשים כתבו עליו, אבל מומלץ גם לקבל מידע מפורט בשיחת טלפון עם אנשים או בשיחה פנים מול פנים. בפרט, נסו לחפש אנשים הנמצאים בסטטוס שלכם, שקנו נכס דומה, במצב פיננסי דומה לשלכם ובאופן כללי עם נתונים המזכירים את שלכם. בדקו כל חלק בחוויה ונסו להבין עד כמה השירות שקיבלו מהיועץ הביא להם בסופו של דבר חיסכון כספי. 

ניסיון

אומרים שאין חכם כבעל ניסיון, וזה בהחלט נכון כשמדברים על מלאכת הייעוץ בנושא משכנתאות. הניסיון בתפקיד הזה הוא חשוב מכמה היבטים – ראשית בהיכרות המעמיקה עם התהליכים השונים והבירוקרטיה שהיא חלק בלתי נפרד מלקיחת משכנתה. שנית, היכרות עם אנשים חשובים בבנקים ובגופים שונים בתהליך: יועצי משכנתאות מנוסים לרוב מכירים אנשי מפתח בתחום, העוזרים להם לזרז תהליכים וגם לקבל הצעות טובות יותר בשבילכם.

תחום התמחות מתאים

יש לא מעט מוסדות בארץ המלמדים את מלאכת הייעוץ, וגם כאלו הנותנים דגש על תחומים מסוימים כמו משכנתה לעסקים, נדל"ן מסחרי וכן הלאה. בראש ובראשונה מומלץ לברר לעומק מהי ההכשרה של היועץ, ועדיף תמיד ללכת על יועצים מנוסים שגם למדו את הנושא במוסד מסודר עם הכשרה מקיפה. כמו כן, כדאי בהחלט לבדוק מהו תחום ההתמחות של היועץ שאתם מדברים איתו ואם הוא חופף ומתאים למקרה שלכם.

זמינות היועץ

יועץ משכנתאות הוא איש מקצוע שחייב להיות זמין, אדיב וסבלני. אתם רוצים איתכם את האיש שיענה לכם ברגע האמת כשצריך לעשות משהו דחוף מול הבנקים או אחד הגופים האחרים, זה שידע לתת מענה מהיר כשיש אירוע לא צפוי כלשהו המעכב את התהליך ומצריך טיפול מהיר, וזה שנמצא שם כדי לתת תשובות לשאלות שלכם כשאתם לא מבינים נושא מסוים. כשאתם מדברים עם לקוחות עבר ואוספים המלצות, כדאי בהחלט לשאול באופן ספציפי לגבי הזמינות של איש המקצוע, מפני שזהו בלי ספק אחד העניינים החשובים ביותר. 

האם צריך להיעזר ביועץ משכנתאות במקרה של מחזור משכנתא?

מעבר ללקיחת משכנתה ראשונית, ישראלים רבים מעוניינים בתהליך של מחזור משכנתה, מהלך אסטרטגי פיננסי שהמטרה שלו היא להחליף משכנתה ישנה בחדשה כדי להשיג תנאים טובים יותר או הטבות פיננסיות. התהליך של מחזור משכנתה כולל לקיחת משכנתה חדשה, פירעון של המשכנתה הנוכחית ולבסוף תשלום החזרים של המשכנתה החדשה. יש האומרים כי התהליך הזה הוא מורכב אפילו יותר מהתהליך של לקיחת משכנתה חדשה, ויועצי משכנתאות מציעים גם את השירות הזה. 

יועץ משכנתה פרטי לעומת יועץ משכנתה של הבנק – מהם ההבדלים?

יועץ המשכנתאות של הבנק הוא עובד הבנק ומייצג את האינטרסים של הבנק. המטרה שלו היא להביא לבנק כמה שיותר רווח ולמזער הפסדים, ועל כן כשהוא מייעץ ללקוחות על לקיחת משכנתה, הוא בהכרח לא שם את האינטרס הכלכלי של הלקוחות במקום הראשון, אלא את האינטרס הכלכלי של הבנק. יועץ משכנתאות לעומת זאת הוא איש מקצוע חיצוני שלא עובד בשביל הבנק אלא בשביל הלקוחות שלו. כדי להיות מקצועי ומבוקש, האינטרס שלו הוא להשיג ללקוחות שלו תמיד את ההצעות הטובות והמשתלמות ביותר, שהן למעשה ההיפך ממה שהבנקים מעוניינים לתת. עם זאת, הייעוץ בבנק הוא ייעוץ חינמי, לעומת יועץ המשכנתאות שהוא איש מקצוע הגובה כסף. חשוב להבין כי ברוב המכריע של המקרים ההוצאה הזאת היא השקעה חכמה המחזירה את עצמה מהר מאוד דרך הסכומים הגדולים שיועצי משכנתאות מצליחים לחסוך. 

השורה התחתונה – כמה זה עולה לי?

אז כמה כל הדבר הזה עולה? ובכן, המחיר תלוי בגורמים רבים, וכל יועץ גובה תעריף שונה. ככלל אפשר לראות מחירים בטווח שבין 5,000 שקלים ל-15,000 שקלים לשירות ייעוץ משכנתאות. הסכומים האלו כוללים את כל השירותים, החל בקבלת האישור הראשוני, דרך משא ומתן מול הבנקים, שלבי הייעוץ לכל הדרך וכלה בליווי בתהליך של לקיחת המשכנתה. חשוב ומומלץ לאסוף כמה הצעות מחיר כדי לבחור בהצעה המשתלמת ביותר. 

סיכום

יועץ משכנתאות הוא איש מקצוע חשוב ביותר בתהליך של לקיחת משכנתה, ומומלץ שלא לוותר על השירות הזה כי הוא יכול לחסוך הרבה מאוד כסף. שימו לב שאתם בוחרים יועץ באופן מושכל ומבינים היטב מול מי אתם מתנהלים, מה שיבטיח הליך נוח, נעים ויעיל. רוצים לדעת עוד על משכנתאות, בנייה, התחדשות עירונית וכלכלה? היכנסו לאתר מגדילים, האתר הישראלי להתחדשות עירונית שבו תוכלו למצוא הרבה מידע חשוב ומעניין בנושאים האלו.  

*האמור לא מהווה יעוץ או תחליף ליעוץ ויש לבחון כל מקרה לגופו

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות