banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

שמאי מקרקעין – מתי חשוב להיעזר בו ומה תפקידו?

קיבלתם נכס בירושה ורוצים לבדוק כמה הוא שווה? חושבים למכור את הבית שלכם ולא יודעים איזה מחיר לבקש? נמצאים לקראת פינוי בינוי או תמ״א ולא בטוחים לגבי העלויות? נשמע שאתם צריכים את העזרה של שמאי מקרקעין מנוסה, איש מקצוע שהוא דמות מפתח חשובה בלא מעט עסקאות נדל״ן. בואו ננסה להבין מהו תפקידו של שמאי מקרעין, איך בוחרים שמאי מקרקעין שעונה על הצרכים שלנו, באילו מקרים נצטרך את עזרתו וכמה כל הסיפור הזה עולה. 

מה תפקידו של שמאי מקרקעין?
שמאי מקרקעין בהגדרה הרחבה ביותר הוא איש מקצוע שעוסק בהערכות שווי של נדל״ן. השמאי בעצם מגיע לנכס מסוים, בוחן אותו מהיבטים שונים ובסופו של דבר נותן הערכת מחיר על הנכס. הנכסים עשויים להשתנות באופיים ומיקומם ולכן זוהי עבודה כל כך חשובה. האופן שבו בוחנים דירת 3 חדרים ביבנה, היא לא זה שבו בוחנים משק חקלאי בכפר בשרון לצורך העניין. על שמאי המקרקעין לעבור בצורה מסודרת על רשימה של תבחינים, לחקור לעומק את מצבו של הנכס (לחפש למשל מצבים כמו עיקולים, חובות, הפרות בנייה וכיו״ב) ולתת הערכה סופית התואמת את שווי השוק הכללי. על כן, עבודתו של שמאי המקרקעין היא מגוונת למדי, לצד הרבה ביקורים בנכסים שונים ברחבי הארץ, לא מעט עבודה משרדית להפקת דו״חות השמאות. 

כיצד לבחור שמאי?
בחירת שמאי מקרקעין אמין היא קריטית להערכת שווי נכס מדויקת. קודם כל חשוב לבדוק שהשמאי הוא בעל רישיון ומוסמך וכזה המגלה הקפדה על סטנדרטים מקצועיים והנחיות אתיות. בדקו היטב את הניסיון והמומחיות של כל איש מקצוע באזור גיאוגרפי ספציפי ובסוג הנכס הרלוונטי. חפשו הפניות או בדקו ביקורות מקוונות כדי לאמוד את המוניטין והאמינות של כל אחד. מיומנויות תקשורת ברורות הן חיוניות – ודאו שהאדם שתבחרו מסביר את השיטות שלו ומתייחס לחששות ולדברים שעשויים לעלות במהלך הדרך. בקשו דוח הערכה לדוגמה כדי להבין אם תקבלו עבודה יסודית וטובה. לבסוף חשוב מאוד גם לוודא שהשמאי מכיר את מטרת ההערכה ומבין לשם מה הוא נדרש. אם יש אפשרות לקבל המלצות מאנשים קרובים זה תמיד טוב ויכול לעזור לכם לעשות הבחירה הנכונה. 

המטרות העיקריות של השמאי
כפי שאמרנו, המצבים שבהם יש צורך בשירותים של שמאי הם רבים ומגוונים. ועדיין, אפשר לראות בקלות שיש מצבים נפוצים יותר ועליהם שווה לדבר. 

מתן חוות דעת חיצונית טרם הענקת משכנתה
אולי אחד המצבים הנפוצים שבהם יש צורך בשמאי מקרקעין. כאשר אדם או זוג מבקשים לקחת משכנתה, הם בעצם רוצים לקחת הלוואה מהבנק לרכישת נכס מסוים. בתהליך של לקיחת משכנתה הבנקים בעצם חייבים להבין אם הנכס המבוקש אכן שווה את הסכום שהוגש בבקשה. על כן שולחים שמאי מקרקעין שעובר על הנכס ומפיק דוח שהולך אל הדיירים וכן אל הבנק. בכל בנק באזורים שונים בארץ אפשר למצוא שמאי שונים שעובדים בהסדר איתו. 

לצורך הערכת השפעת אישורה של תוכנית בניין עיר
אחד המסמכים החשובים בעולם הנדל״ן נקרא ״תוכנית בניין עיר״ או בקיצור תב"ע. המסמך הזה בעצם מפרט באשר לסטטוס של שכונות ואזורים שונים עם דברים כמו זכויות בנייה, אפשרויות פיתוח וכיו״ב. השמאי בעצם יכול להעריך את שווים הצפוי של נכסים בהתאם לשינויים בתוכנית הזאת. הדבר הזה מראה עד כמה חשוב תפקידו של שמאי מקרקעין וכמה כוח יש למי שעוסקים בתפקיד הזה. 

הערכת שמאי לדירה
עוד דבר נפוץ שאפשר לראות זה הערכות שמאי לדירות. הרבה מאוד אנשים עושים את זה לפני שהם מפרסמים דירה למכירה מפני שהם רוצים לדעת פחות או יותר כמה שווה הנכס שלהם לפני שהם מפרסמים אותו במחיר כזה או אחר. מנגד, מתעניינים בדירה פוטנציאלית שלא בטוחים שהמחיר שמוצע עליה תואם את המציאות, יכולים בהחלט להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין שיכריע ואולי אפילו יעזור להוריד את המחיר בתהליך המשא ומתן. 

שמאי מקרקעין מחירון
המחירים לשירותי שמאות מקרקעין הם לא אחידים ומשתנים בהתאם למגוון פרמטרים – סוג השירות וסוג הנכס הנבחן, הניסיון והמוניטין של איש המקצוע, המיקום הגיאוגרפי בארץ וכן הלאה. עם זאת יש טווחים מסוימים, והינה כמה דוגמאות למחירים אפשריים לשירותי שמאות נפוצים:

  • הערכת שווי דירה: 5,000-2,000 שקלים. 
  • הערכת ירידת ערך של נכסים: 5,000-2,500 שקלים.
  • הערכת שווי מגרש למטרת בניית בית צמוד קרקע: 5,000-2,000 שקלים. 
  • הערכת שווי דירה למטרת פירוק שיתוף במקרקעין: 5,200-2,100 שקלים. 

חשוב מאוד להגיע אל בעלי המקצוע השונים עם הפרטים המלאים כדי לקבל את הצעות המחיר המדויקות ביותר. 

סיכום
אם אתם מתעניינים בשוק הנדל״ן באופן כללי ובטח אם אתם מתכוונים לקחת חלק בתהליכים שונים בעתיד כמו לקיחת משכנתה, פרויקט התחדשות עירונית או מכירת נכס – אתם חייבים להכיר לעומק את תפקידו של שמאי המקרקעין. איש המקצוע הזה יעזור לכם לקבל את המידע החשוב ביותר באשר לנכסים שונים ובהרבה מקרים השירות שלו הוא נדרש ולא ניתן להתקדם בלעדיו (למשל כאשר צריך להגיש לבנק הערכת שמאי כשלוקחים משכנתא). רוצים לדעת עוד על שמאות מקרקעין, הערכת שווי של נכסים, נדל״ן ופרויקטים? כאן באתר מגדילים – האתר הישראלי להתחדשות עירונית, תמצאו את כל המידע שאתם צריכים ומעבר לכך.

*האמור לא מהווה יעוץ או תחליף ליעוץ ויש לבחון כל מקרה לגופו

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות