banner
Depositphotos
Depositphotos

"תחום המימון החוץ-בנקאי חווה בשנה האחרונה עדנה"

פריחת שוק המימון החוץ בנקאי, דשדוש ההתחדשות העירונית בפריפריה ואובדן השליטה הממשלתי על שוק הדיור – הדעות החמות על הסוגיות שעלו לסדר היום בתשפ"ב

נפרצו כל המחסומים
דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים חברת שיווק הנדל"ן דרא: "השנה העברית החולפת היתה לדעתי בסימן אובדן שליטה של הממשלה על שוק הדיור. בשנה זו נפרצו כל המחסומים המלאכותיים שניסתה הממשלה להציב במטרה לדכא את הביקושים לדירות, וציבור הרוכשים חזר בהמוניו למשרדי המכירות ורכש דירות מכל הסוגים וכמעט בכל מחיר.

דרור אוהב ציון // תומר שלום
דרור אוהב ציון // תומר שלום

"בשנה החולפת נמשכה ההשתוללות במכרזי הקרקעות של המדינה – קבלנים ויזמים 'רעבים' לקרקעות שילמו מחירים גבוהים מאוד שמסתמכים על עליית מחירים דרסטית בעתיד הקרוב. בשנה החולפת נמשכה גם ההזנחה רבת השנים מצד הממשלה בכל הנוגע לחסמים בירוקרטיים שמעכבים את הגדלת היצע הדירות בשוק – וכל אלה גבו מחיר כבד מהציבור, ייקרו את הדירות והפחיתו את היכולת של מי שטרם רכש להיכנס לשוק הנדל"ן. 

"החלק המצער הוא שככל הנראה כל אלה ימשיכו לאפיין גם את השנה העברית החדשה ונמשיך לראות עליית מחירים בשוק גם אם תהיה ירידה במספר העסקאות. המציאות היום היא שיותר ויותר צעירים מקבלים החלטה לעזוב את הארץ גם בשל משבר הדיור, והמשימה של הממשלה החדשה תהיה לעצור את הגל הזה ולתת תקווה לצעירים".

תחרות בריאה בעולם המימון
איילת רוסק, מנכ"לית ומבעלי חברת מכלול העוסקת במימון וליווי פרויקטים למגורים: "תחום המימון החוץ-בנקאי חווה בשנה האחרונה עדנה, לאור התרחבות תחום ההתחדשות העירונית, הביקושים לדירות בקרב הציבור והמחסור ההולך וגובר של יחידות דיור בכל הארץ.

"חברות אשראי חוץ בנקאי חוות פריחה של ממש בפעילות העסקית והן מהוות כיום גורם מממן איתן ולגיטימי שמציע חלופה ראויה למערכת הבנקאית. הכסף הזמין שנמצא בידי חברות כמונו מקנה ליזמים אפשרויות מימון אלטרנטיביות, מגוונות, גמישות ומהירות, ומאפשר להוציא לפועל יותר פרויקטים לבניית אלפי דירות כבר היום.

איילת רוסק // הדר יואביאן
איילת רוסק // הדר יואביאן

"חלק מהבנקים חוו בשנתיים האחרונות את המגבלה הענפית שהציב בנק ישראל על אשראי לתחום הנדל"ן, ורק לאחרונה הם החלו לחזור ולממן את הענף. בזמן הזה יזמי הנדל"ן הבינו כי עליהם לגוון את מקורות האשראי שלהם גם בחוץ בנקאי, וזה מביא לתחרות בריאה בעולם המימון".

דחיפה לראשי הערים בפריפריה
נתי כרמי, משנה למנכ"ל קבוצת תצפית: "עידוד ותמרוץ הרשויות המקומיות, על מנת שאלה יקדמו ויאשרו פרויקטי התחדשות עירונית בתחומן, הוא אחד המהלכים החשובים ביותר שהיו בשנה העברית החולפת, ואם ייושם במלואו יהווה בשורה של ממש לתחום כולו בשנת תשפ"ג. אזורי הפריפריה זקוקים הכי הרבה להתחדשות מפני שהם חשופים לאיומים ביטחוניים מצפון ומדרום ולרעידות אדמה עקב המיקום על השבר הסורי-אפריקאי.

נתי כרמי // צילום: נעמי מאור
נתי כרמי // צילום: נעמי מאור

"אנו רואים בשטח כי למרות רצונם הגדול של ראשי רשויות בפריפריה לקדם התחדשות עירונית, הם מוגבלים מאוד בגלל חוסר נכונות של השלטון המרכזי. הם נותנים ליזמים מסלול ירוק, אבל לשם כך הם זקוקים לסיוע מהמדינה לצורך הקמת התשתיות הנלוות למגורים. אם הרשויות יתומרצו באופן הולם עבור כל יח"ד שניתן לה היתר, זה עשוי להכריע את הכף לטובת התחום כולו".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות