banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

עתירה: עיריית גבעתיים הטילה "גזר דין מוות" על תמ"א 38

עיריית גבעתיים החליטה לעצור את תמ"א 38 בעיר, וחטפה עתירה: "החלטה בלתי סבירה, הקובעת הנחיות ומדיניות באופן רטרואקטיבי". עיריית גבעתיים בתגובה: "בניה למגורים לא יכולה להתקיים מבלי תשתיות לתושבים"

כרמלה קופר 20.04.2021

בעלי זכויות ויזמים בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות משרד עוה"ד גיא פרבמן רשף ושות', כנגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה גבעתיים, בגין החלטתה מחודש מרץ 2021 להקפיא את תמ"א 38, החלטה אשר לטענת העותרים מטילה "גזר דין מוות" על תמ"א 38.

לטענת העותרים, אשר יוצגו על ידי עוה"ד גיא פרבמן ואפרת רשף,  מדובר "בהחלטה בלתי סבירה, הקובעת הנחיות ומדיניות  באופן רטרואקטיבי", ואשר "מבטלת בהליך קיצוני ותוך שינוי מהותי, מבלי שהדיון פורסם מראש באופן המאפשר להגיש התנגדויות, הוראות ברורות ומפורטות שחלו עד לאותה החלטה". העותרים מבקשים מבית המשפט לבטל את ההחלטה או לכל הפחות למנוע את הכלתה באופן רטרואקטיבי על תוכניות שכבר קודמו.

אפרת רשף // צילום: מיכל מסינג
אפרת רשף // צילום: מיכל מסינג

כזכור, תמ"א 38 תבוא אל סיומה בחודש אוקטובר 2022 ובמקומה מתגבש מתווה חלופי, אשר יקנה לוועדות המקומית סמכויות נרחבות אולם על פי העתירה, עיריית גבעתיים מעצם החלטתה לא רק שהביאה לסיומה של התמ"א בטרם עת אלא אף מביאה לביטולן של תוכניות רבות שכבר קודמו עד היום. 

עיריית גבעתיים על ההחלטה: מחסור בשטחי ציבור
בהחלטה שהתקבלה על ידי הוועדה המקומית בחודש מרץ השנה, נכתב כי: "הועדה קבלה דווח מקצועי לפיו מצאי השטחים הציבוריים הכלל עירוניים לנפש ומצאי השירותים השכונתיים, מחייב את הועדה המקומית לאסור על תוספת יח"ד נוספות מכח התמ"א בחלקים ספציפיים רבים של מרחב התכנון המקומי". אולם לטענת העותרים, מצב זה היה ידוע לעירייה עוד מדנת 2014, בהתבסס על סקרים שביצעה והיה עליה להערך לכך. 

עוד קובעת הוועדה בהחלטתה כי: "נתקבלה עמדת הגורמים המקצועיים של הועדה המקומית לפעול לאלתר לשם כך שהוראות תמ"א 38 על שינוייה לא יחולו בתחומי העיר, למעט בתחום שכונת גבעת רמב"ם ובתחום תכניות נקודתיות לפינוי בינוי או בתחומן של תכניות לפי סעיף 23 לתמ"א 38 ,שאושרו ע"י מוסד התכנון המוסמך. זאת, לאחר שבוצע ניתוח מקצועי מהימן ונמצא כי פתרון למצוקה בשטחים לצרכי ציבור יכול שיושג אך ורק במסגרת תכניות פינוי בינוי אשר יקצו במסגרתן שטחים לצרכי ציבור". 

בכך קובעת עיריית רמת גן למעשה כי היא מתעדפת מתחמי פינוי בינוי ולא תאפשר עוד פרויקטיי תמ"א 38  במשך 12 החודשים הקרובים או עד להפקדת תוכנית חדשה, וכן קובעת כי: "ראוי כי הועדה המחוזית תפרסם הודעה לפי סעיפים 78-77 לחוק התכנון והבניה ובמסגרתה תקבע תנאים המונעים כל הוצאת היתרי בניה מכח תמ"א 38". 

ההחלטה לא תחול על בקשות להיתר אשר כבר אושרו ע"י הועדה המקומית או אשר הוגשו וכבר עברו את מרבית התנאים, על בקשות להיתרים המבוססות על תיקי מידי לפני יום ה-8.3.2021 ושבגינן הוגשו חוות דעת באשר לשטחי הציבור והתשתית והן הומלצו על ידי מהנדס העירייה והוועדה.

עו"ד גיא פרבמן // סם יצחקוב
עו"ד גיא פרבמן // סם יצחקוב

עוה"ד גיא פרבמן ואפרת רשף, מסרו כי: "אנו רואים חשיבות מכרעת בעתירה זו עבור כלל העוסקים בתחום ההתחדשות העירונית. בעקבות החלטות הוועדה, עשרות פרויקטים המקודמים, לעיתים על פני תקופות של שנים, ואשר במסגרתם תוכננו להתבצע עבודות חיזוק במאות רבות של דירות בעיר, ושקודמו תוך השקעת כספים ומשאבים בלתי מבוטלים, על בסיס התוכניות החלות בגבעתיים – מוצאים עצמם במציאות חדשה, כאשר הועדה המקומית מתכוונת להחיל על פרויקטים אלה מדיניות חדשה, באופן רטרואקטיבי, ובכך להביאם לקיצם מבלי שכלל החלו". 

מעיריית גבעתיים, נמסר כי: "קצב התקדמות אישורי בקשות התמ"א בגבעתיים תלוי באופן ישיר בקידום מקביל של תוכניות פינוי בינוי  שמייצרות שטחים למבני חינוך וציבור. העצירה הנוכחית תואמת את הוראות תוכנית המתאר המתגבשת שקבעה עוד לפני 5 שנים שלאחר 5 שנים במידה ותהיה בעיית תשתיות ומבני חינוך, התמ״א תוקפא. המהלך הלא פשוט הזה יבטיח שהעיר תמשיך להיות איכותית עבור כלל תושביה. בניה למגורים לא יכולה להתקיים מבלי שנבטיח לצדה גם תשתיות איכותיות לתושבים. מעבר לכך העירייה תגיב לעתירה בפירוט בבית המשפט".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות