banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

ראשי הרשויות: נעצור את בניית הדירות במרכז

הדיונים על הצעת חוק קרן הארנונה נמשכים היום בכנסת. ראשי הרשויות כינסו ישיבת חירום ומזהירים: נקפיא את הבנייה

ראשי הרשויות המקומיות בגוש דן, התכנסו לישיבת חירום והכריזו כי יעצרו את בנייתן של דירות נוספות באזור המרכז במידה וחוק קרן הארנונה יעבור. ישראל גל, ראש העיר קריית אונו, אמר כי: "משמעות העברת ההחלטה בחוק ההסדרים היא החרמת 28% מההכנסות העתידיות של קריית אונו, דבר שיאלץ אותו ועוד רבים מראשי הרשויות לעצור בניית דירות נוספות באזור המרכז, אשר תלויות בקשר ישיר בארנונה המסחרית המממנת את הארנונה ההפסדית למגורים". 

ישראל גל, ראש העיר קריית אונו // צילום: יונתן בלום
ישראל גל, ראש העיר קריית אונו // צילום: יונתן בלום

יש לציין כי עד כה בעקבות הדיונים המתקיימים בוועדת הכספים של הכנסת על חוק ההסדרים ובהם הדיונים על הצעת חוק קרן הארנונה, עודכן נוסח ההצעה, אולם הדיונים טרם הסתיימו. במוקד המחלוקת עומדת ההצעה להעביר הכנסות מגביית ארנונה לעסקים אל קרן ייעודית, אשר תתמרץ בתמורה את הרשויות בגין בניית דירות בעירן.  להקצות הכנסות מארנונה שנגבית מעסקים במטרה לתמרץ את הבנייה בערים.
"ההצעה הנוכחית קובעת כי כל רשות תעביר לקרן ייעודית שתוקם לכך סכום של בין 10%-49% מרווח הארנונה השנתי שלה, והכסף שייאסף יחולק חזרה לרשויות כולן, כנגד כל היתר בניה למגורים שתפיק הרשות. בכך, מאמינים באוצר, יהיה תמריץ לבנייה למגורים, בניגוד למצב כיום. ברשויות המקומיות, כאמור, מתנגדים בחריפות להצעה בנוסח הנוכחי, כאשר גם בליכוד ישנם כאלה שמרימים גבה וצפויים להקשות על שר האוצר סמוטריץ", נמסר בהודעת הרשויות. לטענת ראשי הערים במרכז, הדבר יפגע בצורה משמעותית באוטונומיה של הרשויות המקומיות והשלטון המקומי וכן "יהווה הכנסת יד בוטה וישירה לכיס של התושבים, שתפגע באופן חמור וקשה עוד יותר במעמד הביניים. כמו כן, היחידים שייהנו מההכנסות על חשבון התושבים שלהם – הם החרדים והרשויות בשומרון".

משה פדלון // באדיבות דוברות עיריית הרצליה
משה פדלון // באדיבות דוברות עיריית הרצליה

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, פנה במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שם הוא מזהיר כי: "לנוכח החוק העומד להיות מאושר הבוקר בוועדת הכספים, שתכליתו נטילת תשלומי ארנונה מערים מבוססות לטובת ערים נחשלות – הנני מזדרז להביע בפניך חשש כבד מפני סירוב המוני של תושבי העיר הרצליה לשלם מעתה את מס הארנונה כל עוד הכספים המשולמים על ידם אינם מתועלים לצרכיהם אלא לצרכי אחרים. הנני מביא לידיעתך כי בדעתי לכנס כינוס חירום של ראשי ערי השרון למאבק שימנע גביית ארנונה שאינה מיועדת טיפול בתושבים אלא לקבוצות לחץ. יחד נטכס עצה ונעשה הכול על מנת להסיר מסדר היום את הפגיעה הישירה בתושבים ובצרכיהם האלמנטריים".

אבי גרובר, ראש העיר רמת השרון // צילום: אייל טואג
אבי גרובר, ראש העיר רמת השרון // צילום: אייל טואג

אבי גרובר ראש עיריית רמת השרון, מסר כי: "במקום להשקיע מיליארדים בתשתיות בפריפריה, משחקת אותה המדינה כרובין הוד, ומסיתה רשויות נגד רשויות. זו קרן שתפגע בכלל הרשויות במרכז ובפריפריה ועלינו להתנגד אליה בכל התוקף. לצערי הפעם, עם כל הערכתי למרכז השלטון המקומי, הם הגיעו לפשרה שמסכנת את עתיד השלטון המקומי. פשרה שהופכת את כספי הארנונה שלנו לקופה הקטנה והפוליטית של המדינה. אני וראשי רשויות רבים אחרים עולים עכשיו לכנסת בנסיון לשנות את רע הגזירה ואם לא נצליח בכך נבחן את  המשך המאבק נגד הקרן. אני בעד להגדיל את ההשקעות בפריפריה. אבל מה שהפריפריה צריכה אלו השקעות ענק בתשתיות. רכבות, כבישים, מחלפים, בתי ספר חדישים, ולא שברירי אחוזים של כספים קואליציונים. במקום להשקיע מיליארדים בתשתיות בפריפריה, משחקת אותה המדינה כרובין הוד, ומסיתה רשויות נגד רשויות".

בין המתנגדים להצעת החוק – רמת גן, קריית אונו, ראשל"צ, גבעתיים, מועצה אזורית גזר, יהוד מונוסון ועוד, אשר משתתפים היום בישיבת ועדת הכספים בכנסת, בניסיון לעצור את הצעת החוק.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות