banner
תוכנית רובע רותם // הדמיה: עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי
תוכנית רובע רותם // הדמיה: עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי

החברה להגנת הטבע לא אהבה אבל התוכנית להרחבת דימונה אושרה

תוכנית רובע רותם עם 10,000 דירות הוחלטה להפקדה, לאחר בחינת דו"ח נופי סביבתי. רשות מקרקעי ישראל: "בשורה לנגב כולו"

תוכנית רובע רותם, שיזמה רשות מקרקעי ישראל בשיתוף עם עיריית דימונה, להקמת רובע מגורים חדש המציע כ-10,000 דירות חדשות, נתקלה בהתנגדות של החברה להגנת הטבע. לפני כשבוע פורסם ב"מגדילים" עמדתו של שי טחנאי, רכז שמירת הטבע במחוז דרום בחברה, שאמר כי מדובר ב"תוכנית בעייתית מאוד, הוועדה הכינה 58 סעיפים לתיאומים לפני הפקדה, וכלום לא השתנה". מנגד, ברמ"י אמרו כי "הוכן במקביל דו"ח נופי סביבתי". כאמור השבוע, התוכנית חזרה לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום למטרת בחינת הדו"ח, והתוכנית הוחלטה להפקדה. 

התוכנית מציעה מגורים משולבים עם אזור תעשיה ותעסוקה, תחנת רכבת חדשה ומוסדות ציבור, מזרחית לישוב הקיים, על שטח של כ-10,260 דונם. טרם הדיון אמר טחנאי ל"מגדילים" כי מדובר ב"תוכנית בעייתית מאוד. היא מתקדמת בדחיפה גדולה מאוד של ראש העיר ושל רמ"י. הבעיה העיקרית שמדובר ב-10,000 דונם בשטח, שהוא בעל רגישות סביבתית מאוד גבוהה. יש שם ערוצי נחלים, עם מדרונות דרמטיים. יש שם את נחל אשלון ונחל דימונה. יש שם בית גידול לנרקיסים, וזה בית גידול נדיר מאוד. השטח הזה מאוד מיוחד. זה בית גידול שאין הרבה כמוהו בארץ. יש שם שכיות חמדה ברמה ארצית. הבינוי הוא על מדרונות נחל אשלון, וזה יגרום לכך שהוא יתמלא בשפכים ופסולת בניין". בחברה להגנת הטבע ביקשו להכין תסקיר השפעה על הסביבה, והתוכנית חזרה לדיון כאמור לאחר הגשת הדו"ח האמור.

ברמ"י מציינים כעת כי: "התוכנית הענקית תזניק את דימונה קדימה ותאפשר לה להציע איכויות מגורים גבוהות ואטרקטיביות, לטובת פיתוח משמעותי נוסף של העיר, הנמצאת בתנופת גידול בשנים האחרונות. 

התוכנית מציעה תמהיל מגורים מגוון הכולל בינוי עירוני מרקמי וצמוד קרקע המשלב עירוב שימושים וקשר חזק בין העיר והמדבר, עם תכנון בר קיימא תואם אקלים המותאם למיקום העיר במדבר ולאיכות חיים גבוהה שיש להעניק לתושבי העיר". 

היקף המגורים בתוכנית הוא כ-7,000 יח"ד חלקן דירות קטנות וכ-300 יח"ד לדיור מוגן. הבינוי כולל בנייה רוויה של 4-9 קומות, בנייה מרקמית, בנייני גן-גג של כ- 3-5 קומות ובנייה צמודת קרקע. בנוסף כ-3,000 יח"ד ברמה של תוכנית מתאר.

תוכנית רובע רותם // הדמיה: עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי
תוכנית רובע רותם // הדמיה: עמוס ברנדייס – אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי

עוד התוכנית כוללת כ-225 דונם מדרום לשכונת השחר ובסמוך לכניסה החדשה לעיר לטובת מוסדות חינוך וציבור מטרופוליניים ועירוניים כגון מוסד אקדמי, מעונות סטודנטים ומרכז רפואי. בסמוך לפסי הרכבת מתוכננת תחנת רכבת חדשה, כיכר עירונית ואזור תעסוקה ותעשיה בשטח של כ-600 דונם הכולל גם אצטדיון עירוני וארנה חדשים.

מרמ"י נמסר עוד כי: "השכונה מתחברת לעורקי התנועה והמוקדים המרכזיים בעיר ויוצרת ציר ירוק ראשי עם מערכת צירים ירוקים ומוצלים להולכי רגל בין העיר למדבר. השטחים הפתוחים המקיפים את העיר יטופלו לרבות פינוי מטרדים וערימות פסולת שהושלכו בשטח. בנוסף, יוקם מרכז למבקרים ויציאה לטיולים בשמורת נרקיסים של נחל דימונה ונחל אשלון". 

ברחוב הראשי של הרובע מוצעת בניה גבוהה יותר של עד 9.5 קומות עם חזית מסחרית ובשילוב מבני ציבור, תעסוקה ומפתח רחב לפארק המרכזי ולפעילויות המשתלבות בשוליו. התוכנית מתמרצת בניית גגות שטוחים בבנייה צמודת הקרקע, עם מערכת פאנלים סולארית ומאפשרת תחבורה ציבורית וקישוריות אורבניות טובה ומוצלת להולכי רגל ורוכבי אופניים. על התכנון אמון משרד עמוס ברנדייס – אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי. 

עינב רינגלר // באדיבות רשות מקרקעי ישראל | Depositphotos
עינב רינגלר // באדיבות רשות מקרקעי ישראל | Depositphotos

עינב רינגלר, מנהלת אגף לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, אמרה כי: "הקמת הרובע החדש היא בשורה לעיר דימונה ולנגב כולו. התכנית קודמה בשיתוף פעולה עם הרשות המקומית ומציגה תוספת מגורים משמעותית בתמהיל מגוון, ומענה לצרכים כלל עירוניים כגון אצטדיון,  מוסד אקדמי ותחנת רכבת חדשה, שיביאו לפיתוח המרחב ולחיזוק העיר דימונה". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות