banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

תמ"א 38 תפסה תאוצה, בעוד מתחמים פינוי בינוי רשמו ירידה

ניתוח התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית בפילוח מחוזות במהלך שנה, יוני 2020-יולי 2021, מעלה כי חלה ירידה של כ- 15% בהתחלות בנייה של פרויקטים במסגרת פינוי בינוי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ועלייה של כ-18% בתמ"א 38

ניתוח של נתוני הלמ"ס שביצעה חברת מכלול מימון נדל"ן להתחלות הבנייה של תמ"א 38 ופינוי בינוי לפי המחוזות השונים, מעלה כי בשנה האחרונה (יוני 2020-יולי 2021) חלה ירידה של  כ- 15% בהתחלות בנייה של פרויקטים במסגרת פינוי בינוי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לעומת עלייה של כ- 18% בהתחלות בנייה במסגרת תמ"א 38. 

על פי הנתונים התחלות בנייה במסגרת פינוי ובינוי ותמ"א 38 היוו השנה 20% מסך התחלות הבנייה לעומת 18% בתקופה המקבילה, כאשר התחלות בנייה במסגרת תמ"א 38 היוו כ- 14% מהתחלות הבנייה והתחלות הבנייה במסגרת פינוי בינוי כ- 6%. כאשר בוחנים את התחלות הבנייה לפי מחוזות מגלים כי במחוז תל אביב 52% בהתחלות הבנייה נבנו במסגרת התחדשות עירונית, 42% מהן במסגרת תמ"א 38. 

איילת רוסק // הדר יואביאן
איילת רוסק // הדר יואביאן

איילת רוסק מנכ"לית ומבעלי החברה, אומרת כי: "לעובדה שכל דירה שנייה במחוז תל אביב נבנית במסגרת התחדשות עירונית יש מספר משמעויות. המשמעות היא שלמעלה ממחצית מהדירות שנבנות לא מוצעות למכירה כי הן חוזרות לדיירים המקוריים של הבניין ולכן יש לקחת בחשבון שמלאי הדירות שמוצע למכירה קטן בהרבה מהבנייה בפועל. משמעות נוספת באה לידי ביטוי בעלייה בביקוש לדירות לשכירות בערי המרכז אלו לתקופת הבנייה שעלולות להשפיע בעתיד על עלויות השכירות של היזמים. בכל מקרה, ברור כי ללא תוכניות התחדשות עירונית, לא יהיה שום סיכוי למחוז ת"א לספק את הביקוש הגבוה לדירות ומחירי הדירות יאמירו עוד יותר".

במחוזות האחרים השיעור של התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית נמוך יותר, כך לדוגמא במחוז ירושלים שיעור התחלות הבניה בהתחדשות עירונית עומד השנה על 16% לעומת 13% אשתקד, במחוז חיפה 16% לעומת 12% אשתקד וסה"כ כ- 1000 יח"ד שהחלו להבנות השנה במסגרת התחדשות עירונית. במחוז המרכז 15% התחלות בניה במסגרת התחדשות עירונית לעומת 17% אשתקד. בפריפריה עדיין ניתן לראות שיעור מזערי של התחלות בנייה במסגרת התחדשות עירונית. במחוז הצפון החלו להבנות 313 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית המהוות 4% ואילו במחוז הדרום 789 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית המהוות כ- 8% מהתחלות הבנייה. 

"רוב פרויקטיי ההתחדשות העירונית היום הם במסגרת תמ"א 38 מאפשרת להרבה יותר שחקנים לפעול בשוק שכן ההון העצמי הנדרש לצורך הקמת פרויקטי תמ"א 38 קטנים אינו גבוה", אומרת רוסק, "האתגר של אותם יזמים קטנים ובינוניים יהיה כאשר הם ירצו לעבור ולקדם גם פרויקטים גדולים של פינוי ובינוי ולמעשה לעבור לשחק במגרש של הגדולים. האפשרויות העומדות בפניהם הם שיתופי פעולה עם יזמים גדולים או  כניסה למסלול של צמיחה באמצעות פתרונות מימון חוץ בנקאיים".

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ // כפיר סיון
רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ // כפיר סיון

רוני בריק, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים במחוז השרון, מציין כי: "התחדשות עירונית היא הכלי המרכזי שבידי המדינה להגדלת היצע הדירות בשוק ולמיגון הבתים שכל כך חשוב במציאות חיינו בישראל. ירידה בהתחלות הבנייה של דירות בפינוי בינוי במחצית הראשונה איננה מבשרת טובות לתחום, במיוחד לאור סיומה הקרב של תמ"א 38 שאחריה הפינוי בינוי יתפוס חלק משמעותי יותר מהשוק. המדינה חייבת לעודד יותר התחדשות עירונית בכלל ופינוי בינוי בפרט – במתחמים שלמים ובהיקפי ענק, ולסייע לרשויות המקומיות לקדם אותה בתחומן על ידי סיוע באישור מדיניות תכנון ועל ידי תקציבים מתאימים לחידוש התשתיות, מוסדות הציבור, מוסדות חינוך וקהילה, שטחים פתוחים ופארקים ציבוריים".

רוני צברי, הבעלים של חברת צברים // שירן כרמל
רוני צברי, הבעלים של חברת צברים // שירן כרמל

רוני צברי, מנכ"ל ובעלים של חברת צברים, אומר כי: "אני מעריך שנמשיך לראות עלייה חדה בפרויקטים של תמ"א 38 גם בתקופה הקרובה. אנחנו בחברה רואים עלייה בפניות של ועדי בתים הן בשל החשש שהחלופה של תמ"א 38 תהיה פחות משתלמת והן בשל התמוטטות המבנים שגרמה ללחץ אצל בעלי השיכונים הוותיקים. בנוסף, הורדת אחוז ההסכמה לביצוע פרויקט תמ"א 38 מ-80% עשוי גם הוא לתרום להתחלות בנייה של תמ"א 38. עם זאת, צריך לזכור כי העלייה בפניות שאנו מקבלים היום תהפוך ל"התחלות בנייה" רק בעוד מספר שנים. הפרויקטים שאנו רואים עכשיו בנתוני התחלות הבנייה הם פרויקטים שישבנו בצנרת התכנון במשך 3-4 שנים ולצערי אף למעלה מכך בשל חסמים רבים".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות