banner
יוסי בן דוד // באדיבות דוברות עיריית טבריה
יוסי בן דוד // באדיבות דוברות עיריית טבריה

רעידת אדמה: ראשי הרשויות לא רואים התחדשות עירונית באופק

ראשי הרשויות טבריה, בית שאן ועמק הירדן לא מופתעים ולא מאמינים שהממשלה תיישם התחדשות עירונית בפריפריה. גרינבאום: "כנראה שמישהו חושב שכמו ב-100 שנים האחרונות בארץ ישראל אנחנו נסתדר לבד". בן שטרית: "אני קורא לממשלה להצטרף אלינו לפיתוח הבינוי והחברה". בן דוד: "אני רוצה תוצאות – לא לשמוע סיפורים"

תמונה: יוסי בן דוד // באדיבות דוברות עיריית טבריה

מוקד רעידת האדמה שהתרחשה לפנות בוקר, בעוצמה של 4.1 בסולם ריכטר, בכנרת והשפיע על הרשויות באזור, תפס את ראשי הרשויות רגועים לחלוטין ומוכנים לכל תרחיש. במובן מסויים, הם לא ראו סיבה לפתוח את כותרות הבוקר בכל רחבי הארץ עם נושא שמבחינתם, הוא חלק משיגרה, שמתרחשת אחת לתקופה- ואין חדש תחת השמש, או האדמה במקרה הזה.

משיחה שערכנו עמם הבוקר, עולה כי למרות כל הצהרות השרים והרשות להתחדשות עירונית, הפריפריה נשארה רחוק רחוק מאחור וכלום לא השתנה או עומד להשתנות בקרוב. למעשה, אין לא פנה אליהם ואנשי הרשות להתחדשות עירונית כלל לא ביקרו בפתח דלתם. לעומת זאת, כל ניסיונותיהם של ראשי הרשויות ליזום ולקדם התחדשות עירונית מול משרדי הממשלה- עלו בתוהו.

ראש עיריית טבריה רוצה לראות תוצאות

ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד, אמר בראיון ל"מגדילים" הבוקר כי: "אין נזקים ואין נפגעים. אחת הבעיות הגדולות ברעידות אדמה היא שאין התרעה מוקדמת. אין כיפת ברזל. אנחנו מדברים על מצב נתון בתא שטח שלם, ואנחנו אף לא יודעים מה תהיה העוצמה. לכן אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ומתנהלים באותה מידה בכל עוצמה. ערכנו הסברה מסיבית לציבור מיד לאחר האירוע, בשיתוף פיקוד העורף וניתנו הנחיות שוטפות".

האם המבנים בעיר עוברים תהליך חיזוק בפני רעידות אדמה?
"אנחנו חיים במציאות ומשתדלים לחזק מבני ציבור ישנים. בכל הנוגע לבנייני מגורים ישנים ללא ממ"דים, עמידר ומשרד השיכון מסייעים ואנחנו מבצעים חיזוק למוסדות ציבור וחינוך, שזה דרמטי".

למה אין יישום של תמ"א 38 בעיר?
"תמ"א 38 במתכונתה הראשונה היתה אנטי חברתית, נקודה. היא לא רלבנטית לפריפריה, שבה ערכי הקרקע נמוכים. אנחנו לא מדינת ת"א. בטבריה צריך לאשר 18 קומות כדי שפרויקט יהיה כלכלי ליזמים".

הרשות הלאומית להתחדשות עירונית הבטיחה לסייע ליישום התמ"א בפריפריה, הבשורה הגיעה אליכם?
"מבטיחים? אז מבטיחים, אני רוצה לראות תוצאות ולא לשמוע סיפורים. אנחנו משתדלים לדחוף קדימה אבל עדיין חיים במציאות שמחייבת תרגולות ומוכנות תמידית לתת מענה לתושבים בשעת חירום".

ראש עיריית בית שאן קורא לממשלה להצטרף לתנופת הפיתוח

בבית שאן הורגשה קלות רעידת האדמה אולם לא השפיע על שגרת החיים בעיר. ראש עיריית בית שאן, רפאל בן שטרית, מסר כי: "כל רעידת אדמה היא נורת אזהרה אדומה למדינת ישראל, שזנחה בכל הקשור להתחדשות עירונית את הפריפריה בכלל ואת היישובים שממוקמים על השבר הסורי אפריקאי בפרט.  כראש עיר אני מזמין יזמים להגיש תכניות התחדשות עירונית ופעם אחר פעם עולה כי הפרויקטים אינם כדאיים כלכלית. במקביל, מתחרש תהליך צמיחה בעיר, אנחנו לא מחכים לאף אחד. העיריה מקדמת בניית מאות יחידות דיור חדשות ושכונות חדשות נבנות בבית שאן. רק בשבוע שעבר חנכו את השכונה החדשה ע"ש יצחק נבון הכוללת 250 יח"ד. הביקוש עולה והצעירים מבקשים לקבוע כאן את ביתם, בית שאן נמצאת בתנופת פיתוח אדירה ואנחנו לא עוצרים. המצב המתואר מוביל לפערים. אני שומע את הרשות הלאומית להתחדשות עירונית מבטיחה להכניס את היד לכיס ולקדם תמ"א 38 בפריפריה. אני שומע את מיטב אנשי המקצוע אומרים עד כמה שהתמ"א היא ראשית בעלת מטרה חברתית, ואני אומר-  בואו אלינו, אני קורא לממשלה להצטרף אלינו לפיתוח השכונות הוותיקות, לצמצום פערים ולחיזוק תחושת הביטחון של התושבים. מעבר לתחום המגורים, יש לציין את העבודות הרבות שאנו מבצעים בעזרת תקציבים ממשלתיים לחיזוק מוסדות החינוך בעיר, ואני מברך על כך".

רפי בן שטרית // באדיבות דוברות עיריית בית שאן
רפי בן שטרית // באדיבות דוברות עיריית בית שאן

ראש מועצת עמק הירדן ניסה לקדם תמ"א 38 ומצא שאין כל פתרון

עידן גרינבאום, ראש מועצת עמק הירדן, אמר בעקבות האירוע כי: "המועצה האזורית עמק הירדן מורכבת ברוב מיישובים קיבוציים ותיקים מאד. לצערי הרב מאד ולמרות שניסיתי להעלות את הנושא בפני הגורמים  המתאימים, אין כל פתרון על השולחן ואפילו לא נעשית חשיבה בעניין. כנראה שמישהו חושב שכמו ב-100 שנים האחרונות בארץ ישראל אנחנו נסתדר לבד. חבל שכך הם פני הדברים".

עידן גרינבאום, ראש מועצת עמק הירדן // צילום ארז ביטון
עידן גרינבאום, ראש מועצת עמק הירדן // צילום ארז ביטון

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות