banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

המשקיעים בטרוף: ההכרזה על העלאת המס לרכישת דירת הכניסה את השוק לסחרור

היזמים מדווחים על התנפלות על אתרי המכירות וחלקם אף החליטו להקדים את היציאה לשיווק פרויקטים חדשים – כל הנתונים, הדיווחים והקולות מהשטח, המעידים על הפאניקה שיצרו שרי ממשלת ישראל שהכריזו על העלאת מס הרכישה למשקיעים ל-8%

שר האוצר אביגדור ליברמן, שר השיכון זאב אלקין ושרת הפנים איילת שקד הציגו לפני מספר ימים את "תוכנית הדיור הממשלתית", שעיקר הבשורה בה היתה העלאת מס רכישה על משקיעים ל-8% במקום מס התחלתי של 5% ממחיר הדירה  – ובכך בתוך זמן קצר "הצליחו" השלושה להכניס את שוק הנדל"ן לסחרור מטורף, כך עולה מנתונים שמגיעים מהשטח. 

המהלך צפוי לעבור בחקיקת בזק יחסית בתוך כשבועיים, כדי למנוע התנפלות שתגרור העלאת מחירים בשוק אלא שבינתיים השוק מגיב בדיוק בצורה ההפוכה ולא מעט יזמים מדווחים על התנפלות של משקיעים ורוכשים על משרדי המכירות.

עשרות דירות נמכרו בתוך ימים ספורים
כך למשל, קבוצת ברזילי והיזם גלעד מור הבונים ומשווקים פרויקט חדש בשכונת השחר בדימונה בימים אלה דיווחו כי יום לאחר ההכרזה הם מכרו 14 דירות בפרויקט וזאת בשווי של 14 מיליון שקלים. הדירות שנמכרו למשקיעים כללו  דירות 3 ו 4 חדרים וכן דירות מיוחדות. החברה, שפתחה את שיווק הפרויקט לפני 10 ימים, מדווחת שעד כה מכרה 60 דירות בכ-55 מיליון שקלים. מדובר בשני פרויקטים ל 334 יחידות דיור ב-7 בנינים בני 8-9 קומות. כיום היזמים משווקים דירת 3 חדרים בפרויקט בכ-870 אלף שקלים.

בחברת פרשקובסקי מדווחים על זינוק של כמעט פי 4 בכמות המשקיעים שהגיעו אתמול (2.11) למשרדי המכירות של החברה. באלדר שיווק מזהים זינוק של 50% בתנועת המשקיעים בעשרות פרויקטים של החברה בפריסה ארצית, ויזמים אחרים מספרים על כמות הגדולה פי 3-4 בכמות.

חברת אפי קפיטל נדל"ן מדווחת מכרה ביומיים מאז הצהרת השרים 15 דירות למשקיעים בפרויקטים שונים ברחבי הארץ. 6 דירות באשקלון, 4 דירות בגדרה, 3 בירושלים ו-2 באור עקיבא בסכום כולל של כ-28 מיליון שקל ממוצע של 1.86 מיליון שקל לדירה, כאשר מרבית הדירות הן בנות 3 ו-4 חדרים.

יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בחברת יוסי אברהמי, מדברת על סוג אחר של משקיעים: "רבים מהמשקיעים שכבר בחנו רכישה וכן כאלה שהתלבטו, רצו להתקדם ולסגור עסקה ולהימנע מעליית המס. מדובר בעיקר על משקיעים ישראלים ממוצעים, וגם הם רצו שלא לספוג את הפער במיסוי והזדרזו לחתום. אתמול נרשם זינוק של מאות אחוזים בנוכחות של כולם במשרדי המכירות שלנו".

רוני כהן // אלדר שיווק
רוני כהן // אלדר שיווק

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן, אומר כי: "העלייה בביקושים לרכישת  דירות מצד משקיעים מורגשת כבר מספר ימים מאז שהתחילו להעריך בשוק שמס הרכישה יעלה בחזרה ל-8%. אחרי ההכרזה על תוכנית הדיור הממשלתית אתמול והערכות שהעלאת המס תאושר תוך 10 ימים, אנחנו רואים מהבוקר תנועה ערה בעשרות משרדי המכירות שאנחנו מפעילים ברחבי הארץ, גם מצד משקיעים שכבר החלו בתהליך ורוצים לסגור את העסקה וגם מצד משקיעים חדשים – ואני מעריך שצפוי זינוק של לפחות 30% ברכישת משקיעים בימים בקרובים כך שכל רוכש רביעי יהיה משקיע". 

היזמים מקדימים את השיווקים
בחברת גרופית החליטו להקדים את שיווקו של פרויקט חדש ברחוב לסל בתל אביב, על מנת לאפשר למתעניינים לבצע רכישה לפני עליית המס. שיווק הפרויקט היה מתוכנן לסוף השנה ובשל העלייה הצפויה של מס הרכישה הוחלט להתחיל בשיווק כבר בימים אלה. אורנה רחלבסקי, סמנכ"ל החברה, מסבירה כי: "אנחנו מתחילים בשיווק הפרויקט מהרגע להרגע, החל מהעלאת שלט ופרסום, איוש משרד המכירות, וחזרה למתעניינים שהשאירו פרטים בשלב מוקדם. במחירי הדירות כיום, ודאי כאשר מדובר בפרויקט באחד האזורים היוקרתיים ביותר בתל אביב, המשמעות הכלכלית של כל אחוז מס מגיעה לעשרות אלפי שקלים ויכולה להשפיע על ההחלטה לרכוש או לא לרכוש. תקופת הביניים הזו היא קצרה אבל יכולה להיות מהותית להרבה רוכשים פוטנציאליים – חלק יוותרו ואחרים יזדרזו וישלימו עסקה תוך מספר ימים". בגרופית מוסיפים כי בפרויקט החברה ברמת חן נחתמו בימים האחרונים שלוש עסקות של משקיעים אשר רצו להקדים ולהשלים את העסקה לפני עליית המס.

דרור אוהב ציון // תומר שלום
דרור אוהב ציון // תומר שלום

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים של חברת שיווק הנדל"ן דרא, מעיד כי: "מסוף השבוע שעבר יש התרחשות והתרוממות במשרדי המכירות שלנו – משקיעים ממהרים לקדם חוזים לחתימה ומשקיעים שהתלבטו מיהרו לסגור עסקה. מאתמול נחתמו מספר הסכמי בזק – חלקם בבתי הלקוחות ואפילו במפגשים מהירים ברכב כדי לא לאבד את הטיימינג. מבחינה כלכלית הפער במיסוי מסתכם לכ-60,000 שקל לדירה ממוצעת בשווי 2 מיליון שקל, זה סכום לא מבוטל אבל האפקט הפסיכולוגי הוא לא פחות חשוב ומשפיע. לדעת שסגרת עסקה רגע לפני שהמס עולה עושה טוב בלב ולא רק בכיס".

יקי בריגה, בעלים ומנכ"ל של חברת בריגה נדל"ן, מדווח כי: "כבר בסוף השבוע עם ההכרזה על העלאת המס החלו להגיע למשרדי החברה עשרות טלפונים, ביום ראשון ערכנו מרתון החתמות, אליו הגיעו במהלך כל היום 35 רוכשים שחתמו חוזה. כל חדרי הישיבות שלנו הוסבו לפגישות עם עורכי הדין של הרוכשים, ונמשכו לתוך הלילה. 20 שנה לא ראיתי מצב כזה בענף, יש למשקיעים כיום רק 10 ימים לפני העלאת המס ואף אחד מהם לא רוצה לשלם עוד 100-200 אלף שקל על הדירה. הסתערות כזו של משקיעים על דירות הייתה בפעם האחרונה בשנת 2015 כששר האוצר דאז משה כחלון החליט להעלות את מס הרכישה, אך ההבדל העיקרי הוא שאז היה למשקיעים בערך חודש להיערך לשינוי, בעוד שכעת השינוי בפועל ייכנס לתוקף תוך 10 ימים מההכרזה".

דניאל אצ'רקן, סמנכ"ל השיווק בחברת צברים המתמחה בהתחדשות עירונית, אומר כי: "ברגע שהתחילו לדבר על העלאת מס הרכישה ראינו עלייה בהתעניינות של משקיעים שגבר והפך לפגישות פרונטליות לאחר מסיבת העיתונאים של האוצר. אנחנו רואים במשרד המכירות ביפו משקיעים שהתבלטו אם לרכוש נכס או להמתין והמהלך של האוצר פשוט גרם להם לרוץ ולרכוש מחשש שכאשר הם ירצו בעתיד לקנות נכס המחירים יעלו. המשקיעים שאנחנו רואים הם לא טייקונים. הם אנשים בסביבות גיל 50 שמעוניינים לרכוש נכס שישמש אותם לפנסיה ולאחר מכן לילדים שלהם".

היזם גלעד מור מציין: "ההכרזה של הממשלה על העלאת מס הרכישה, משמעותה עליית מחירים משמעותית  בעתיד הנראה לעין. הפעולה הזו מגיעה בתקופה בה המדינה לא משכילה במקביל לייצר מספיק התחלות בניה ומה שהיא עושה זה רק לעודד עליית מחירים נוספת, בעיקר בפריפריה. משקיעים שיתנפלו כעת על השוק וירכשו יותר דירות מהקצב הרגיל יתרמו לבטח לעליית מחירים, דבר שישפיע גם קהלים אחרים שמחפשים לעיתים קרובות גם את אותן דירות, עם זה זוגות צעירים או משפרי דיור שהתקציב שלהם נמוך יותר בד"כ מזה של המשקיעים ולכן מי שלא קונה דירה בזמן הקרוב עושה טעות כי המחירים שיש היום בשוק לא יחזרו".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

אל תחמיצו את המשקיעים

ניסיון העבר של כלכלת ישראל ושוק הנדל"ן, הוכיח פעם אחר פעם כי המשקיעים היוו מנוע צמיחה אפקטיבי ביותר...
אמיר רוזנבלום 11.06.2024
נשמח לדבר אתך
נגישות