banner
גדעון קינג // באדיבות העירייה
גדעון קינג // באדיבות העירייה

לראשונה בארץ: עיריית אשקלון ביטלה מכרז "מחיר למשתכן" לטובת קרקע משלימה להתחדשות עירונית

ראש המינהלת להתחדשות עירונית, גדעון קינג, מספר בראיון לאולפן "מגדילים" על ביטול מכרז "מחיר למשתכן" בעיר לטובת קרקע משלימה, קידום תב"עות עם פוטנציאל של תוספת של 16,000 יח"ד בהתחדשות עירונית, מוכנות הדיירים למהפכת ההתחדשות והצורך בכניסת יזמים נוספים לעיר: "ליזמים שייגשו למכרז יש סיכוי זכייה מאוד טובים"

כרמלה קופר 06.09.2020

אשקלון לוחצת על הגז ומעלה הילוך, אחרי שבשנתיים האחרונות מקדמות העירייה והמינהלת להתחדשות עירונית תוכניות פינוי בינוי רחבות היקף לחידוש פני השכונות הוותיקות. גדעון קינג, ראש מנהלת התחדשות עירונית אשקלון, התארח באולפן "מגדילים", וחשף כי לראשונה ביטלה העירייה מכרז של מחיר למשתכן לטובת פרויקט פינוי בינוי. 

גדעון, האם אתם פועלים על פי תוכנית אב ומדיניות שמעניקה ודאות ליזמים ולדיירים ?
"עיריית אשקלון אישרה לפני כשנה תוכנית אב להתחדשות עירונית בהיקפים חסרי תקדים. התוכנית מיפתה כ- 80 מתחמי דיור עם פוטנציאל של תוספת של כ- 40 אלף יחידות דיור רובן בפינוי בינוי. התוכנית, בהובלת ראש העיר, תומר גלאם ומועצת העיר, קובעת סדרי עבודה, איפה יש תמ"א 38, איפה יש פינוי בינוי, מתייחסת להיבטים של תשתיות, פרוגרמה ועוד. אין ספק שהיא כלי חשוב שמייצר בין היתר ודאות ליזמים". 

האם אתם מצליחים להגיע לדיירים ?
"המינהלת הוקמה לפני שנתיים, דאז הגעתי למקום שהשוק היה פרוץ, כל אחד יכול היה להגיע לדיירים, להבטיח הבטחות, בדרך כלל לא ביסוס וללא תיאום מול העירייה. לכן, דבר ראשון שעשתי היה לקבוע סדרי עבודה ודרכי פעולה מול דיירים. היום אנחנו כבר במצב שבו הדיירים פונים אלינו, אנחנו עוזרים להם לבנות נציגויות, עוזרים במכרזי דיירים, מקיימים כנסים לדוברי שפות, מעניקים מסמכי עבודה והולכים יד ביד עם הדיירים, לצד קידום מתחמים, לפעמים גם בנפרד מהיזמים". 

אילו מתחמים עומדים על הפרק ?
"אנחנו מקדמים 9 תב"עות (תוכניות בניין עיר – כ.ק) של פינוי בינוי, 2 מהן במסלול רשויות יחד עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בראשות חיים אביטן. 7 תב"עות נוספות מקודמות במסגרת הסכם גג שנחתם מול רשות מקרקעי ישראל, לפיו כ-5000 יח"ד מיועדות לקרקע משלימה. בתוך כך, פנינו לרשות מקרקעי ישראל, הצגנו קרקעות פנויות בתוך השכונות הוותיקות, אמרנו שאנחנו רוצים לקדם בהם התחדשות עירונית ונכון להיום אנחנו מקדמים תב"עות עם פוטנציאל של תוספת של 16,000 יח"ד".  

האם אתה סבור שהדיירים מוכנים למהפך שאתם מובילים ?
"בהחלט. אנחנו נמצאים בשטח, פוגשים את הדיירים, פותרים סכסוכים בין דיירים וגם בין יזמים. למשל, שוחחתי עם יזם ואמרתי לו 'אתה מכניס רגל למתחם שבו כבר נמצא יזם אחר במשך תקופה', זה לא משרת אף אחד וגם לא שמבטיחים הבטחות סרק. אנחנו כתובת לדיירים, כשהמסר הוא אל תחתמו על שום מסמך בלי שהתייעצתם עם המינהלת". 

אתם העיר הראשונה בארץ שמבטלת מכרז מחיר למשתכן והופכת את הקרקע לקרקע משלימה לטובת פרויקט פינוי בינוי, תוך הכפלת יח"ד, האם זה הפתרון לכדאיות כלכלית ?
"ללא התכנות כלכלית לא יצאו לפועל פרויקטים. אכן, אחת הקרקעות הפנויות שזיהינו יועדה במקור לטובת תוכנית מחיר למשתכן. הצעתי לראש העיר ומהנדסת העיר לבטל אותה בשל צפיפות מאוד נמוכה, ולהפוך אותה לקרקע משלימה. למעשה ביקשנו לבטל את המכרז ולקדם תב"ע להתחדשות עירונית. אני שמח לבשר שבשבועות הקרובים התוכנית תובא לוועדה המקומית לתכנון ובנייה וכך נכפיל את כמות יחידות הדיור שתוכננו מראש, כאשר כאמור הקרקע תיועד לקרקע משלימה לטובת פרויקטי התחדשות עירונית.
"חשוב לציין, שלא יוכל לגשת למכרז יזם שלא מתעסק בפינוי בינוי. יש יזמים טובים שפועלים כיום בעיר אבל אין מספיק וליזמים שייגשו למכרז יש סיכוי זכייה מאוד טובים". 

איך משכנעים יזמים להיכנס לעיר ?
"הפוטנציאל הוא גדול, יש קרקע פורייה ליזמים, מתחמים גדולים של התחדשות עירונית, רוח גבית מהעירייה לקדם את השכונות הוותיקות, לאפשר לתושביהן סביבת מגורים בטוחה, כאשר המרכיב הביטחוני הוא משמעותי אצלנו. אני קורא ליזמים לבוא".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות