banner
רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ // צילום כפיר סיון
רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ // צילום כפיר סיון

הנאום המלא של רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ.

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ, בכנס המקצועי של ענף הבניה והתשתיות, בשיתוף הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה.

"לקראת הבוקר בחנתי את הנושאים שעליהם דיברנו בשנה שעברה  באילת והתוצאה היום ברורה יותר- בשוק הדיור, יש לנו ממשלה נמרצת ועניינית שמחוייבת לנושא זה. אני אומר את זה כנשיא התאחדות בוני הארץ, אבל לא פחות מכך, אני אומר את זה כאזרח שחי במדינה הזו", כך פתח בריק את נאומו בכנס לשנת 2017, שנערך בחודש מאי באילת. לפניכם קטעים נבחרים מתוך הנאום:

תודה לכחלון

"יש כאן מי שטורח ללמוד את העסק ולהבין אותו. ואנחנו פותחים היום את הועידה השנתית שלנו באמירת תודה לשר האוצר משה כחלון, לך אדוני שר השיכון יואב גלנט, ולך אדוני יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי. אנשים רציניים שקמים להביא תוצאות – לא רק כותרות! זה בולט קודם כל, ביכולת שלהם להקשיב ולהתאים את המדיניות למציאות. אחרי שחזרנו ואמרנו, שבתכנית "מחיר למשתכן", מוכרח להיות שיווק של קרקע למשפרי דיור בשוק החופשי, שמחנו לראות ששר האוצר הורה על שינוי התוכנית, וכעת אנחנו מתחילים לראות שיווק מאסיבי של קרקע לשוק החופשי. התוכנית הזו עוד תפתיע אתכם בהשפעה החיובית שתהיה לה על שוק הדיור כולו – ובדרך זו גם על הענף שלנו".

20 אלף עובדים זרים

"אתמול הצגנו תחזית לגבי שוק הדיור בשנה הקרובה. הנתונים מראים על שיפור – חלק מרכזי מהתחזית הזו מתאפשר בגלל התוכנית להביא לכאן 20 אלף עובדים מקצועיים מסין.

גם כאן, לאחר מאמצי שכנוע רבים, ולאחר שהוכחנו למקבלי ההחלטות, שלא נוכל לעמוד ביעדי הממשלה ללא תוספת מאסיבית של כוח אדם מקצועי – הם הקשיבו, השתכנעו ובעיקר עשו. כולם הבינו שאת הדירות לא בונים גמדים קטנים בלילה. את דירות בונים עובדים מקצועיים שרגליהם על הקרקע. ושהרבה דירות בונים – הרבה מאוד עובדים. אני רוצה לברך את הממשלה שלא נכנעה לפופוליזם זול וקיבלה החלטות אמיצות שתומכות ביעדים שהיא עצמה הציבה".

מחסור בקרקע

"גבירותיי ורבותי, מדינת ישראל היא שיאנית בייצור בתי אב. בשנה שעברה נוצרו פה 58 אלף בתי אב חדשים. 58 אלף בשנה אחת – במדינה של 8 מיליון איש. זה לא חד פעמי – הזינוק הממושך הזה לא מאפשר למדינה להמשיך בתכנון ושיווק קרקע איטי יותר מקצב גידול האוכלוסייה. אם המתכננים, רמ"י והממשלה לא ישנו את התפיסה שלהם, ולא יתאימו את התכנון לזינוק המתמשך במספר בתי האב, ההיסטוריה תשפוט אותם – כאלה שדחפו בתוך עשור חלק גדול ממעמד הביניים אל מתחת לקו העוני. נכון, יש קפיצת דרך בתפיסת העולם של הממשלה – והיא באמת סימנה יעדים הרבה יותר גבוהים לשיווק קרקעות המדינה בשנים הקרובות – אבל זה לא מספיק. אנחנו – כולנו, צריכים תוכניות ארוכת טווח שמתאימה לאוכלוסייה. אנחנו צריכים תוכניות ולא הצהרות. הממשלה מוכרחה ללכת כאן עד הסוף. וזה צריך להתחיל מיד. לא יהיה פתרון למשבר הדיור – אם השוק לא יוצף בקרקע מתוכננת. אני חוזר ואומר לכם מקבלי ההחלטות: תציפו את השוק בקרקע".

התחדשות עירונית

"הנושא השני שמצריך פתרון הוא "הקיר" שבו אנחנו נתקלים בכל פרויקט ההתחדשות העירונית. במדינת ישראל יש אוצר נדל"ני שיכול להפוך את החיים של כל אזרח פה לפשוטים וקלים יותר. יש כאן אוצר של מאות אלפי דירות שמחכות להיבנות בהתחדשות עירונית. יש כאן אוצר ולנו, בוני הארץ, יש מפה שמאפשרת להגיע אליו. לצערי, ראשי הערים חושבים שאוצרות יש רק באגדות. בלי התחדשות עירונית מאסיבית, לא נראה שינוי ממשי בשוק. כמו בתחום הקרקע, וכמו בתחום העבודה הזרה – לא הייתי אומר את זה אם לא הייתי יודע שכעת יש ממשלה שמסוגלת לכך. אני מבין את הרגישות בהתנהלות מול ראשי הערים, אבל לא יכול להיות שקבוצה של עשרה ראשי ערים תחזיק את כל שוק הדיור במקום רגיש. ראשי הערים הם חסמים ואותי לימדו שחסמים אפשר וצריך להסיר!

על הממשלה להציב בפני ראשי הערים שתי אפשרויות ברורות: שתפו פעולה או שתאבדו סמכויות. תנו היתרים לפרויקטים של התחדשות עירונית, או שהממשלה תעשה את זה.

תחתמו הסכמי גג שיבטיחו כיסוי של ההוצאות בהתחדשות עירונית, או שהממשלה תאשר מעל לראש שלכם תמ״א 38 ופינוי בינוי".

פקידים רשלניים

אנחנו, הקבלנים רוצים ויכולים לבנות את הארץ הזו. אבל פקידים רשלנים, שלא לומר עצלנים, מחסלים אותנו.  כל פקיד מועצה נהיה למלך, כל פקידה במשרד ממשלתי נסיכה. המצב בתחום הוא לא פחות מקטסטרופה. הקבלנים שבונים את הבנייה הציבורית והתשתיות נתקלים שוב ושוב במכרזים לא ראויים, לא מקצועיים עם דרישות לא הגיוניות,

ובחלק מהמקרים אפילו לא חוקיות, רוכשי הדירות לא יקבלו את הדירות שלהם, בלי כביש גישה, בית ספר וגן ילדים, בלי מחלף נטול סיכונים ובלי ביוב ומערכת חשמל תקינות. תחום הבנייה הציבורית והתשתיות נמצא בסכנת קיום! זה כבר לא דגל אדום, זה דגל שחור! לא ייתכן שחוסר המקצועיות, הרשלנות ולעיתים תאוות בצע של הפקידות המקומית יפלו על כתפיי הקבלנים שלנו. לא יכול להיות שקבלן יישא בסיכונים – אם בגלל תכנון רשלני ואם בגלל חוסר תיאום בין רשויות. לא יכול להיות שצ'ק לא יגיע במועדו. לא יתכן שבנייה תיעצר כי משרד א' לא אישר את התוכנית מול משרד ב'. לא יכול להיות שרק מי שמציע מחיר התאבדות ומסכן את קיום העסק שלו – יזכה במכרז. כולם יודעים שבסופו של דבר מזמין העבודה הציבורי ישלם הרבה יותר לאחר מלחמה משפטית מיותרת.  כך לא נוכל להמשיך ולשאת באחריות לביצוע האתגר הכלכלי החשוב ביותר למשק שלנו".

הבטיחות בעבודה בענף

"אין נושא שמטריד אותי יותר ושמעסיק אותי יותר מהנושא הזה. אני מתחייב שלא אפסיק לעבוד כדי להפחית דרמטית את מספר תאונות העבודה בענף שלנו. לצד פעולות ההדרכה וההסברה המקיפות שאנחנו מבצעים, חייבת לבוא אכיפה נמרצת וענישה כבדה בצידה. השקענו בתחום הזה מיליוני שקלים ונמשיך כך. מזה חודשים אנחנו עובדים עם ההסתדרות הכללית על הסכם קיבוצי חדש שיבטיח סנקציות על קבלן ועובד שיפרו את חוקי הבטיחות בענף. אנחנו חותרים למדיניות של אפס סובלנות בתחום, ואני מעריך שתהיה לה תרומה גדולה להפחתת התאונות. וגם כאן, הממשלה צריכה לתרום את חלקה כפי שהתחייבה לעשות".

הישגי ההתאחדות

"תיקון 3א' לחוק התמ"א שקובע סוף סוף ודאות בחישוב זכויות הבנייה בתמ"א 38 בהריסה ובנייה מחדש. ביטול רכיב המע"מ בערבויות חוק המכר – שייצר לכל יזם תוספת מאות אלפים ואפילו מיליוני שקלים להשקעה והרחבת הפעילות שלו. לאחר שנים של מאמצים כבירים שלנו, נחתם הסכם להבאת 20,000 עובדים לעבודות רטובות מסין. אני מעריך שכבר ביולי הקרוב נראה את ראשוני העובדים מגיעים לפה. בעבודה המאומצת ביותר שלנו, אשר הביאה לתיקון חוק המכר המייתר את מתן ערבות חוק מכר על חלק המע"מ במחיר הדירה – המשמעות היא תוספת של 10 מיליארד שקל להגברת הפעילות בענף בכל שנה.

כמו כן, התקבלה שורת החלטות על הקלות הרגולציה על קבלנים במועצת הקבלנים, שתקל משמעותית את התנהלותנו מול רשם הקבלנים – כמו ריווח סיווגים וביטול סיווגים מיותרים.

הצלחנו לשכנע את הממשלה שנכון יהיה לשחרר עשרות אחוזים מהקרקע בפרויקטי "מחיר למשתכן" לשיווק בשוק החופשי, והיא גם נתנה אפשרות להגיש הצעות במחיר למשתכן במספר מתחמים עם כמות מוגבלת של ערבויות – אני בטוח שאלה יגדילו את הצלחת תוכנית הממשלה ותרחיב את מעגל חסרי הדיור שייהנו ממנה.  בתחום הבנייה החוזית והתשתיות חוקק חוק מוסר התשלומים שקובע בדיוק מה מותר ומה אסור בנושא הזה. זה בהחלט לא חוק מושלם – אבל העובדה שקבעו גבולות לפגיעה בנו בפעם הראשונה היא חשובה מאין כמוה. בנוסף, עסקנו השנה בקידום החוק להגבלת קבוצות הרכישה והגענו סוף סוף לחוק שיחסל את רוב פעילות המעאכרים בהתחדשות עירונית. המעורבות שלנו גם הביאה לתיקון החלטת מועצת מקרקעי ישראל בעניין ביטול עסקאות ומתן אורכות, שיבטיחו שרוב הפרויקטים שיאחרו בשל נושאים שלא תלויים ביזם – לא יפגעו. כאמור, השקענו מיליוני שקלים ומאמצים אדירים כדי להפחית את תאונות העבודה בענף ונמשיך לעשות זאת. אנו ממשיכים לפעול כדי להגביר את הידע ולהרחיב את הפיקוח בתחום זה בענף. אני מקווה שבקרוב נחתום הסכם קיבוצי עם ההסתדרות בתחום הבטיחות בעבודה, שיביא להקמת גוף מפקח פנים ענפי חדש ויבטיח סנקציות נגד קבלנים ועובדים שיעברו על תקנות הבטיחות בכל אתר ואתר.  השנה חתמנו הסכם קיבוצי עם ההסתדרות שמסדיר את יחסי העבודה עם המנופאים – הסכם חשוב שישפר את הבטיחות של העובדים בתחום הזה וישמור על שקט תעשייתי חשוב בו. הקמנו גם מערך הכשרה ליזמים וקבלנים בתחום תמ"א 38 עם משרד השיכון, ומערך חדשנות בשיתוף עם ארגון קרנות ההון סיכון – סוסה, יחד עם משרדי השיכון והכלכלה, שיקדם פיתוח טכנולוגיות חדשות לענף הבנייה כמו: כלי תכנון וניהול עבודה, רובוטים, ציוד מתקדם, שיטות בנייה וחומרי בנייה חדשניים ועוד. קטרי ההייטק יובילו את תעשיית ענף הבניה. עשינו היסטוריה שתשנה את פני הענף. המיזם החדש יהיה בסיס שיאפשר לנו הקבלנים, היצרנים והיזמים בענף הבניה לשפר דרמטית את שרשרת האספקה שלנו. לתכנן מהר יותר, מדוייק יותר, לבצע בניה מהירה בשילוב מערכות חכמות, לנהל פרוייקטים קטנים וגדולים בצורה מיטבית וחסכונית ועוד. וכאן הבמה להודות למי שהוביל את הנושא מטעמינו יחד עם סגל הבית – סגן הנשיא חיים פייגלין וחבר הנהלת פורום דור ההמשך, ניר ינושבסקי. אזכיר שהשגנו השנה הישג חשוב ביותר של יצירת מסלולים מקוצרים להכשרת מנהלי עבודה.  לכן, לראשונה ניתן יהיה להתקבל לקורס מנהלי עבודה ללא ניסיון או עם ניסיון של שנה בלבד בענף וזמן ההכשרה יקוצר ויאפשר סוף סוף לחדש את השורות בתחום זה שבו חסרים לנו אלפי אנשי מקצוע. מאמצנו הצליחו ובמסגרת "תכנן ובנה" – תוכנית של שר הבינוי והשיכון, מר גלנט, יתאפשר גם לחברות ישראליות אשר יש בידם ההון הנדרש – לבצע שכונות של 1,200 יחידות דיור כל אחת, כולל התשתיות וכולל הכול. אנחנו מקוים שבקרוב, כפי שהובטח לנו בישיבת קבינט הדיור, יוסף לסדר היום של הממשלה, האישור להעסקת עובדים זרים גם בעבודות הביצוע והתשתית ולא רק למגורים.

דרשנו תימחור כל נושא הבטיחות במכרזים אצל מזמיני עבודה ממשלתיים ועירוניים. הקמנו בבית ההתאחדות את פורום דור ההמשך בהתאחדות בוני הארץ שבראשן עומדים: ניר ינושבסקי, ערן דהן, באסל לאחם, וצביקה ואסף דוד . אני רואה את דור ההמשך בהתאחדות, כמי שיוביל את הבית על כל פעילותיו בשנים הבאות. וזאת, תאמינו לי – רשימה חלקית בלבד".

מתחילים להרגיש יציבות

"לאחר שנים של התברברות, אנחנו סוף סוף נמצאים בשוק דיור בכיוון הנכון, מתחילים להרגיש יציבות ואולי גם וודאות במקומות מסויימים. אנחנו חווים ריח של בחירות באוויר.

אני מזהיר את הכנסת והממשלה מהחלטות פופוליסטיות אשר יביאו לשיתוק הענף שלנו.

שיתוק אשר יביא את ענף הבנייה לפינות חשוכות וחוסר וודאות – בסרט הזה כבר היינו.

חוסר הוודאות והישיבה על הגדר של כל הצדדים תיצור עליית מחירים מטורפת ואין לנו עניין בזה. כדי להגיע אל היעד, צריך עכשיו להמשיך ללחוץ על הגז בכל הכוח ולתקן את העיוותים והתקלות בענף. אני שב ומבטיח לכם חברים, כמי שעומד בראש המערכת וכנשיא הבית,  אני, יחד עם חברי לנשיאות, החברים הפעילים בוועדות ובהנהלות האגפים, מנהלי הארגונים ועובדיהם וכמובן – סגל ההתאחדות המצוין והמקצועי שלנו, נמשיך לעבוד ללא הפסקה בכל כוחנו עבורכם הקבלנים, היזמים והמבצעים… כדי שרשימת ההישגים שלנו לענף כולו תהיה ארוכה עוד יותר.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות