banner
יהודה הרציג // יחצ | Depositphotos
יהודה הרציג // יחצ | Depositphotos

יהודה הרציג: "לקדם תיקון חקיקה שיסיר את מגבלת חידוש בניינים משנת 1980"

על היזמים שממתינים בקוצר רוח ליום בו יותקן תיקון חקיקה שיסיר את מגבלת שנת 1980 ויאפשר לחדש את ישראל, היקף המכירות הצפוי לחצות את ה- 400 מיליון בשנה הבאה ותחזית אופטימית: "עליית מחירי הקרקעות תיעצר" –  יהודה הרציג, בעלים ומנכ"ל קבוצת הרציג נדל"ן מסכם את השנה

מה היה המהלך שעשה את השנה?
"המהלך שעשה את השנה הוא ללא ספק השינויים שהוכנסו לחוק ההסדרים. כבר שנתיים שתיקוני החקיקה הללו חיכו לממשלה שתקום, וסוף סוף זה קרה. רבות דובר על חשיבות הורדת אחוז ההסכמה שנכנסה כחלק מחוק ההסדרים, אך לא פחות חשוב מכך הוא תיקון החקיקה הנוגע להפחתת הגיל המוגדר בחוק לקשיש מ- 75 ל- 70. הדבר יאפשר לאנשים מבוגרים רבים יותר, לקבל זכויות והטבות ייעודיות לקשישים בפרויקטי התחדשות עירונית. עבור האנשים האלה, מדובר בבשורה של ממש, שכן כעת יידרש היזם להציע להם שלוש חלופות בתמורה להסכמתם לקחת חלק בפרויקט פינוי הבינוי, ובמידה ולא ייעשה כן – ייחשב סירובו של הדייר כסביר, ולא יהיה ניתן להוציא לפועל את הפרויקט. 

"בפרויקטים של קבוצת הרציג נדל"ן ראיתי את חשיבות המהלך הזה מקרוב, שכן נתנו לסוגיה זו התייחסות לפני זמן רב ואפשרנו גם למי שגילו נמוך מ-75, לקבל את החלופות הללו. סברנו עוד מזמן שהחוק היבש עושה עוול לדיירים המבוגרים, שהרי גילם לא משנה את המצוקות שלהם. כעת, נוכל לקבל הכרה על הוצאותינו בנושא, כך שמדובר בבשורה גם עבור החברה עצמה.

"כדאי לציין שאנו היזמים ממתינים בקוצר רוח ליום בו יותקן תיקון חקיקה חשוב נוסף, לפיו תוסר מגבלת שנת בניית הבניין לשנת 1980, ויתאפשר לבניינים ישנים נוספים שנבנו באותה השנה או אפילו מעט אחרי, לעבור התחדשות עירונית. קיימים בניינים מסוכנים שנבנו לאחר שנת 1980, ואין כל תכנית או חשיבה ממשלתית בנוגע לסיכון שבמגורים בהם".

אילו פרויקט קידמת השנה לכדי מימושם?
"אחד מפרויקטי הדגל שלנו, בו אני גאה במיוחד, הוא פרויקט אימבר בפארק-טק בפתח-תקווה שהשנה התחלנו בתכנונו, ואף אושר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מדובר בפרויקט ענק להקמת מגדל משרדים ומסחר, העתיד להשתרע על פני 4 דונם. הבניין עתיד לכלול 40 קומות ו- 40,000 מ"ר מסחר ותעסוקה. 

בנוסף, השנה התקדמנו משמעותית עם פרויקטים חשובים נוספים: 4 פרויקטים שלנו קיבלו היתרי בניה, ושני פרויקטים נוספים התקדמו לדיונים בועדות המחוזיות. בימים אלה אנו מובילים סך כולל של 4,056 יחידות דיור, ומספר יחידות הדיור בשיווק הוא 3,007. בנוסף, פרויקטים אלה מכילים 46,980 מ"ר מחר ותעסוקה, ואנו ממשיכים לצעוד קדימה לעבר פרויקטים נוספים. 

היקף המכירות הצפוי בפרויקטים שקיבלו היתר ברבעון האחרון של שנת 2021 עומד על סך של 150 מיליון שקלים, ואנו צופים שנחצה את רף ה- 400 מיליון ₪ בהיקפי מכירות מהיתרים חדשים שיתקבלו בשנת 2022".  

מה התחזית שלך לשנת 2022?
"אני מאמין שבשנת 2022 נראה היקפים גדולים יותר ואף הכפלה של התחלות הבנייה. במהלך הקורונה נבלמו כל המערכות הקשורות בבנייה, וכעת פרויקטים רבים שעוכבו או נעצרו, מתחילים להתאושש ולהתממש. בנוסף, כמעט ולא קיים מלאי, ולרבים יש רצון לייצר את המלאי הזה בהקדם. 

"גם מחירי הדירות ימשיכו לעלות, ואולם אני חוזה שברבעון האחרון של שנת 2022, העלייה תיעצר משני טעמים; האחד, חומרי הגלם יוזלו במחצית השנייה של השנה, שכן הפקק שנוצר בייבוא הסחורות הולך ומשתחרר, והשני, תחושת המיצוי בקרב הציבור. בעת הנוכחית הציבור מאמין שהמחירים ימשיכו לעלות ושלא יהיה שינוי משמעותי, ולכן הוא ממשיך להסתער על הדירות המוצעות, אך בקרוב לא תהיה יכולת לרכוש דירות במחירים הללו, ושתי הסיבות הללו יביאו להאטה בעליית המחירים. 

"בכל הנוגע לקרקעות, אני מאמין שגם עליית מחיריהן תיעצר, שכן כבר היום הן נמכרות 40% מעל שוויין, ובקרוב מאוד גם כאן הדבר יביא להאטה במכירות ויחייב חזרה לאיזון".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

אל תחמיצו את המשקיעים

ניסיון העבר של כלכלת ישראל ושוק הנדל"ן, הוכיח פעם אחר פעם כי המשקיעים היוו מנוע צמיחה אפקטיבי ביותר...
אמיר רוזנבלום 11.06.2024
נשמח לדבר אתך
נגישות