banner
כתב אישום נגד דייר שתקף יזם בפרויקט תמ"א 38 // depositphotos
כתב אישום נגד דייר שתקף יזם בפרויקט תמ"א 38 // depositphotos

סרט אימה: כתב אישום נגד דייר שתקף יזם בפרויקט תמ"א 38

היזם ביקש מהנאשם להזיז את האופניים, הנאשם סירב, היזם הזיז בעצמו את האופניים וחטף חבטת לום משונן. בהמשך, ניסה היזם להוציא את הלום מידי הנאשם, הפיל אותו לארץ והיכה בו באמצעות אבן, כהגנה עצמית

רונן דמארי 28.06.2018

יזמים נאלצים לא אחת להשקיע לא מעט אנרגיה ומשאבים על מנת להגיע לעמק השווה עם בעלי דירות לצורך קידום פרויקטים של התחדשות עירונית, אולם לעיתים המציאות בבניין המגורים מובילה אותם למחוזות מסוכנים ולא צפויים: לבית משפט השלום באשקלון הוגש כתב אישום נגד תושב אשדוד (42), שתקף יזם המבצע פרויקט תמ"א 38 בבניין בעיר, לאחר שהאחרון ביקש ממנו לפנות את חפציו מהמחסן של הבניין.

היזם ביקש מהדייר לפנות את האופניים והותקף בלום משונן
על פי כתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בעיר, הנאשם מתגורר ומאחסן חפציו במחסן ברחוב דב גור באשדוד והמתלונן הוא יזם של פרוייקט תמ"א 38 בכתובת זו. לפני מספר שבועות פנה היזם לנאשם וביקש ממנו להזיז את האופניים שלו שעמדו בכניסה למקום. הנאשם סירב לעשות זאת ובתגובה, הזיז היזם בעצמו את האופניים.

בתגובה, התקרב הנאשם אל היזם כשהוא אוחז בלום משונן ומחודד ותקף אותו בכך שהניף את הלום וחבט בו, בעוד היזם מגן על עצמו בידיו. כתוצאה מכך נגרמו ליזם חבלות בידיו. בהמשך, ניסה היזם להוציא את הלום מידי הנאשם, הפיל אותו לארץ והיכה בו באמצעות אבן וזאת כהגנה עצמית.

בכתב האישום מתואר עוד כי הנאשם איים על היזם בכך שאמר לו שאם היה לו רובה היה יורה בו. בהמשך לאחר שהגיעו למקום שוטרים, איים עליהם הנאשם כי במידה ויתקרבו למחסן שלו הוא יפוצץ להם את הראש.

הנאשם טען כי מחזיק במחסן כדין
בדיון שהתקיים בבקשה להארכת מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, טען בא כוחו כי מדובר באירוע אותו יזם המתלונן במטרה 'להיפטר' מהנאשם ולהרחיקו מהמחסן בו הוא מתגורר מזה 25 שנה, במקום לפעול כלפי הנאשם כדין בדרכים אזרחיות אם סבורים שהוא פולש במקום.

הנאשם טען כי מחזיק במחסן כדין ולראיה איש לא ביקש לפנותו. עוד טען הסניגור כי טענת הנאשם במשטרה לא נבדקה ולא ברור כלל האם המסמך בתיק הנחזה להיות היתר למתלונן לפעול במקום מטעם כל הדיירים, אכן שלם ומלא ואכן כולל את כל הדיירים ובעלי הזכות. לאור זאת, עומדת לנאשם הגנת מקום המגורים שכן ניסו לפנותו והזיזו את חפציו ללא זכות או היתר.

מנגד, התביעה סבורה, כי הראיות ברורות ועולות גם מעדויות עדי ראיה: "על פי ההסכם בתיק המתלונן היה רשאי לפעול במקום ואין ראיה לזכות של הנאשם איזה מחלקי הנכס. עולה, כי הנאשם הגיב באופן אלים מאד לבקשת המתלונן שיזיז את אופניו שהפריעו. הנאשם גם איים בפני השוטרים. לפיכך, לאור עברו הפלילי של הנאשם, הכולל הרשעות רבות בעבירות אלימות, הפרה ועוד אין מקום לשקול חלופה המוצעת בעניינו".  

התביעה הוסיפה כי מדובר בנאשם שהפר בעבר תנאי שחרור וכי הוא מוגדר כאדם מסוכן המטיל את אימתו על הסביבה ולכן יש להותירו במעצר.

השופטת ענת חולתא קבעה בהחלטתה: "אם קיים סכסוך אזרחי בין הנאשם למתלונן וקיימת מחלוקת לגבי טענותיו (הלא מוכחות בשלב זה, גם לא בקצה חוט) של הנאשם לזכויות במחסן, הרי שיש לפתור סכסוך זה באמצעים חוקיים.

"טענה זו יש להפנות בראש ובראשונה כלפי הנאשם, שכעולה מחומר הראיות הוא אשר יזם את התוקפנות והאלימות באירוע זה והוא אשר פנה לשימוש באמצעים בלתי חוקיים כהתמודדות עם המתלונן שדורש ממנו לפנות המחסן, לטענתו שלא בצדק. בתיק קיים מסמך המלמד על תפקידו של המתלונן במקום ואין זה מתפקידה של המשטרה אגב תלונה על אירוע אלימות לבדוק את זהות כל החותמים ולברר האם קיימים בעלי זכויות נוספים בשטח". עוד קבעה השופטת כי: "המשטרה אינה אמורה לאסוף ראיות או לחקור את הסכסוך האזרחי. כטענת ב"כ המשיב, שהיא נכונה מבחינה משפטית וגם מבחינת מדיניות, אם לנאשם עצמו טענות כי נגזלות זכויותיו האזרחיות או כי המתלונן פועל בנכס באופן בפוגע בקניינו עליו לפתור עניין זה בדרכים חוקיות ומתאימות ולא באופן אלים".

השופטת הסכימה להורות על שחרורו של הנאשם ממעצר, בתנאי שימציא כתובת מגורים קבועה בה ישהה במעצר בית לילי, הצגת ערבים המסכימים כי הוא ישהה בדירתם ומצהירים כי יפקחו עליו, הרחקה מיזם התמ"א והרחקה ממקום האירוע (למעט שעות מוגדרות וברורות במסגרתן יוכל להגיע למקום עם אחד המפקחים) והצגת ערבויות כספיות מתאימות.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

רעננה: יצא להריסה תמ"א 38/2

חברת קידר מבנים מדווחת על יציאה להריסת בניין ברחוב חנקין 28 רעננה, במסגרת תמ"א 38/2, פרויקט הכולל בניית...
כרמלה קופר 11.10.2021

עודכנו ההנחיות לתמ"א 38

בצל המדיניות החדשה לקידום פרויקטים של פינוי בינוי והשינוי הצפוי בתמ"א 38- הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תפרסם חוברת...
כרמלה קופר 25.07.2019

קומה אחת למטה

ועדת הערר המחוזית בתל אביב גיבתה את הועדה המקומית שהפחיתה קומה בפרויקט תמ"א בגבעתיים: "זכויות מכוח תמ"א 38...
רונן דמארי 11.07.2019

"התעשייה": 60 אלף שקל להחתמת דיירים

"מגדילים" ממשיכים לחשוף את האמת והסכומים שמאחורי תעשיית ההתחדשות העירונית והפעם, בית המשפט חייב את החברה היזמית "סבן...
רונן דמארי 12.11.2018

דרישות דיירים בביטוח תמ"א 38

כתבה זו מיועדת בעיקר לוועדי הדיירים שמטפלים בהקמה וביצוע פרויקט תמ"א 38 ולעורכי הדין שמייצגים אותם
איציק סימון 28.03.2018

הקרב על התמ"א בראשל"צ

עו"ד יובל יניב: "הוועדה המקומית מנסה להתנער מחובתה". העיריה: "רוע בלתי נסבל"
רונן דמארי 28.08.2017

פינוי בינוי VS מחיר למשתכן

למרות מחיר למשתכן והדיווחים על הקיפאון: היזמים מדווחים על עלייה בפרויקטים להתחדשות עירונית
כרמלה קופר 03.08.2017

מה אומר תיקון 2 בתמ"א 38

תמ"א 38 או פינוי בינוי? תיקון 2 לתמ"א 38  נוצר מתוך הבנה, כי עדיף לבנות בניין חדש לגמרי...
מגדילים 30.07.2017

מס שבח בעסקאות תמ"א 38

בעסקאות תמ"א 38 קיים פטור חלקי או מלא ממס שבח, בהתאם לתכנית החיזוק שנקבעה בחוק. במדריך הבא תוכלו...
מגדילים 26.07.2017