banner
עו"ד יניב לאור // צילום: דור פזואלו
עו"ד יניב לאור // צילום: דור פזואלו

תתעוררו – בעשור הקרוב עלולים לקרוס מאות בניינים ברעידות אדמה

"לעיתים נדמה כי המחוקק שם לו כמטרה לבלבל ככל הניתן את הנפשות החפצות, עד אשר הן היזמים והן בעלי הדירות, אינם יודעים מה יקבלו? איך יקבלו? ומתי יקבלו? במקום לייצר וודאות ישנו כאוס המאיים למוטט פרויקטים" // דעה

מאת: עו"ד יניב לאור*

רעידות האדמה שאירעו באזורנו בשבועות האחרונים, באזור הערבה בשטח ירדן בשבוע שעבר, באופן שהקפיץ את תושבי אילת באישון לילה, במערב טורקיה בתחילת החודש, באופן שרטט ותזוזות קלות הורגשו בצפון הארץ ורעידת האדמה הקטלנית שארעה בסוף חודש אוקטובר בטורקיה וגבתה זה מכבר את חייהם של עשרות בני אדם, הינן נורת אזהרה אדומה ובוהקת שאמורה לתזכר את מקבלי ההחלטות במדינת ישראל כי אין מנוס מלחזק לאלתר את אלפי הבניינים המטים לנפול ברחבי מדינתו הקטנה. 

תחזקו אותם כבר, תהרסו ותקימו חדשים, תתעלו מעל הבירוקרטיה התכנונית הטבועה בהליכי אינסוף, תפתרו את בעיותיהם של הקשישים, תגבילו את רווחיהם של כרישי הנדל"ן ובאבחת יד תנטרלו את הדיירים הסרבנים החפצים להתעשר. לאור כל אזהרות המומחים, לצד אותותיה של הקרקע, ההולכים ובוקעים מבטן האדמה לעברנו, בעשור הקרוב עלולים לקרוס מאות בניינים על יושביהם עקב רעידת האדמה במדינת ישראל. 

חלקים מאזרחי ישראל הרגישו עוצמת רטט קלה בשבועות האחרונים, אולם, זהו ככל הנראה רק הבהוב של כוח מתפרץ באופק, שהינו בלתי ניתן לעצירה ועלול לזרוע הרס אדיר הרבה יותר מכל מגפה או אירוע ביטחוני ולמה אתם שואלים?

בגלל רצונותיהם של יזמי נדל״ן, שמשתלטים באמצעות קבלני חתימות, על מתחמי שיכונים בערים השונות ומחתימים אזרחים, ללא ייצוג משפטי, לסוג של חתונה קתולית שספק רב אם תסתיים במגדל דירות, בגלל ממשלות מנותקות שהולכות ומתרחקות שנות אור מצרכי האזרחים, בעודן מותירות לרשויות התכנון לשנות את המדיניות שלהן חדשות לבקרים, באופן שלא מאפשר וודאות תכנונית ובגלל דיירים סרבנים שהחליטו שלא מספיק לקבל תוספת של ממ״ד, מרפסת, חניה ובניין חדש, הם רוצים לסחוט את הקבלן כל אחד באופן פרטי, עד שלא יהיה כדאי או אפשרי לבצע פרויקט, תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שהם ובני ביתם ינצלו מחורבן.  

לעיתים נדמה כי המחוקק שם לו כמטרה לבלבל ככל הניתן את הנפשות החפצות, עד אשר הן היזמים והן בעלי הדירות, אינם יודעים מה יקבלו? איך יקבלו? ומתי יקבלו? במקום לייצר וודאות ישנו כאוס המאיים למוטט פרויקטים, הן מבחינת רווחיות ליזם והן מבחינת תמורות לדיירים,  כאשר כל הצדדים עמלים בגינם לאורך שנים ארוכות, רק בכדי להגיע לקו הסיום התכנוני, כעבור לערך עשר שנים ולהיווכח שהינם ניצבים מול שוקת שבורה.

התחדשות עירונית בבסיסה הינה רעיון מצוין, הרווח ליזם אדיר, הרווח לכל בעל דירה משנה חיים והמדינה מרוויחה פתרון והגנה לתושביה ללא הוצאת שקל מקופת המדינה, אז מדוע ההתחדשות העירונית כושלת כחיה פצועה וצולעת בארצנו? 

כמי שמתמחה בתחום בפן המשפטי ומייצג לא אחת את הצדדים משני צידי המתרס, יוטב לטעמי גם לבעלי הדירות וגם ליזמים, לו יניחו את חרבותיהם ויתעסקו בעיקר ולא בטפל, לא רק בממון, לא רק בהשבחת הדירה, לא רק בפרויקט הרווחי ביותר, אלה ברציונל החשוב ביותר- ערך החיים.

תתעוררו, תפנימו, תשנו זה עדיין בר ביצוע – חקיקה מדויקת והסרת חסמים, שינוי הליכי התכנון, וודאות תכנונית, לוחות זמנים נוקשים, גוף מבקר ומפקח – גם נגד דיירים, קריטריונים ליזמים והסתכלות כלל מערכתית ולא נקודתית- יניבו תוצאות מדהימות, זה כאן זה קרב וחייבים לטפל בזה במלוא כובד הראש. 

*כותב המאמר, עו"ד יניב לאור, הינו שותף במשרד עו"ד לאור גבאי

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות