banner
שר האוצר משה כחלון // צילום איתמר סיידא
שר האוצר משה כחלון // צילום איתמר סיידא

שר האוצר עונה לכל הטענות והסוגיות שמטרידות את ענף הנדל"ן

שר האוצר, משה כחלון, מתייחס לכל הטענות והסוגיות הנמצאות על סדר היום של ענף הנדל"ן-  על מחיר למשתכן: "נמכרו פה קרקעות במחירים דמיוניים", על הריבית: "לא פתחנו שמפניה שהריבית עלתה", על מדדי המחירים: "מכבד את נתוני הלמ"ס", על הבחירות: "הייתי רוצה להמשיך להחזיק בתיק האוצר". כל התשובות לפניכם

תמונה: שר האוצר משה כחלון // צילום איתמר סיידא

"לא פתחנו שמפניה שהריבית עלתה, המהלך של הריבית הוא מהלך שאי אפשר להתעלם ממנו אבל אני לא רואה השפעה גדולה על השוק , אין פה דרמה כלכלית אם העלאת הריבית תיעצר עכשיו. אבל אם הריבית תמשיך לעלות במספרים משמעותיים תהייה לזה השפעה מצד אחד על השקעות אבל מצד שני הציבור יוכל לקבל ריבית טובה יותר בבנקים. אני לא חושב שיש משמעות לכך ההחלטה התקבלה עכשיו, יש ועדה שקובעת זו לא החלטה של איש אחד ויש כאן גם שיקולים שקשורים ברמת הריבית בעולם", כך אמר שר האוצר משה כחלון בכנס לשכת שמאי מקרקעין השנתי.

בנושא הסיכון לזוגות צעירים הנוטלים משכנתא ציין כחלון: "אני לא רוצה שהזוגות הצעירים יקנו דירות בכל מחיר, המהלך של 90% משכנתא מטיל חלק מהסיכון על המדינה, אנחנו עושים הכל היום שהצעירים לא ישלמו על דירה יותר מ – 100 עד 110 משכורות ואלו מספרים שהצלחנו להגיע אליהם במסגרת מחיר למשתכן". על התוכנית עצמה הוסיף כחלון: "מבחינתי הייתי נותן לתוכנית מחיר למשתכן ציון 100, שעושים תוכנית גדולה וחדשה  תמיד יש בעיות וכשלים שלא חשבת עליהם אבל התפקיד שלנו להיות קשובים ולתקן. כמה פעמים התייעצתי עם חיים מסילתי יו"ר לשכנת שמאי מקרקעין, אני מתייעץ גם עם חברים קבלנים, כן נשארו לי חברים קבלנים, וחשוב לי להגיש שגם הקבלנים הם אזרחי מדינה ישראל ואכפת להם מהזוגות הצעירים, הייתה לנו מחלוקת אחת סביב הספסרות בקרקע, אי אפשר היה להמשיך כך, נמכרו פה קרקעות במחירים דמיוניים, זוגות צעירים איבדו תקווה. הצלחנו לבלום את המחירים ואני מקווה שנגיע לירידה ש 2.5%-3% במחירי הדיור".

לגבי טענות על עלות תוכנית מחיר למשתכן אמר כחלון כי: "זה לא נכון להגיד שהמדינה משקיעה מיליארדים בתוכנית. המדינה פשוט מתמחרת נכון את המחיר על הקרקע , הקרקע היא בבעלותה והיא קובעת את המחיר ולכן אני לא רואה בזה אובדן הכנסות. כמו כן השוק מחזיר את ההכנסות, אפשר לראות שההכנסות של רמ"י לא ירדו ואף עלו בשנים בהן תוכנית מחיר למשתכן פועלת".

כחלון התייחס גם למדדי המחירים וביטול סקירת השמאי הממשלתי, ואמר כי: "כל המדדים התכנסו בסוף לאותם מספרים אבל זה יצר בלבול בשוק ולכן סקירת השמאי הממשלתי בוטלה, הנתונים של הלמ"ס הם הכי קרובים למציאות ואנחנו כל הזמן ממטבים אותם. יש כיום כל מיני אנשים שמוציאים מדדים מטעם עצמם, כל מיני לשעברים ולא ברור על איזה נתונים הם מסתמכים.

"אני מכבד את נתוני הלמ"ס גם שהם עולים וגם שהם יורדים אבל היום המתח ירד כי זה עולה ב- 0.1% או יורד ב – 0.1% אין דרמה כמו בשנים קודמות שהגענו לעליות של מספרים דו ספרתיים בשנה".

אוהד דנוס // יחצ
אוהד דנוס // יחצ

הדברים של כחלון באשר למדדי ה"לשעברים" כפי הנראה מתייחסים ליו"ר לשכת השמאים לשעבר, אוהד דנוס, שכידוע מיסד ופרסם, למורת רוחו של משרד האוצר, מדד חדש בעת כהונתו והוא ממשיך להנפיק עד היום דו"חות רבעוניים משלו, המבוססים על שיטת העבודה שהייתה נהוגה באגף שומה שבמשרד המשפטים. בעקבות הדברים, מסר דנוס: ״ניכר מדברי שר האוצר שהוא מתגעגע. גם אני מתגעגע אליו ומבטיח שכשהוא יהיה לשעבר, גם אני לא אשכח אותו. אני רואה בסקירת מחירי הדירות, אותה אני עורך זה למעלה משנתיים, כתרומתי הצנועה בשירות הציבור, לטובת אזרחי ישראל ואפילו לטובת משרד האוצר. הסקירה מבוססת על אדנים איתנים, אלפי עסקאות שבוצעו בפועל ועשרות שנים של ניסיון בשוק הנדל״ן. אני מבטיח שאמשיך בה עוד שנים רבות״.

בנוגע לחוק שומות מוסכמות שעבר קריאה ראשונה בכנסת ציין כחלון: "אני הבטחתי לשמאים שאתמוך בחוק בדיוק לפני שנה והנה החוק עבר אתמול בקריאה ראשונה וניתן יהיה להגיע לשומות מוסכמות בסכומים של עד 70,000 ש"ח ומנסיוני עם חוק עובר קריאה ראשונה זה כבר אומר שהחוק עבר".

כחלון התייחס גם למצב הפוליטי ואמר כי יבקש להמשיך להחזיק את תיק האוצר: "אני לא חושב שאני זה שצריך לפרק את הקואליציה, צריך להמשיך לתפקד עד יום הבחירות אבל אני חושב שהממשלה לא תצליח להחזיק, אני לא רואה איך העסק הזה מחזיק, אנחנו חיים משני עד רביעי וזה ילווה אותנו עד הבחירות אני מעדיף שנשב בקואליציה ונחליט ללכת לבחירות במועד מוסכם אני מעדיף לעשות את זה בהסכמות, אם זה לא יהיה בהסכמה הכל ייעצר והכלכלה תפגע". כחלון  העריך כי הבחירות יתקיימו במרץ 2019: "אם יהיו לי מספיק מנדטים הייתי רוצה לכהן שוב כשר האוצר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות