banner
המבואות הדרומיים בחיפה // הדמיה: שוורץ-בסנוסוף אדריכלים
המבואות הדרומיים בחיפה // הדמיה: שוורץ-בסנוסוף אדריכלים

מטהרים את השפכים: היתרי בבנייה ראשונים במבואות הדרומיים בחיפה

אחרי המאבקים סביב טיהור שפכים בשכונת הענק במבואות הדרומיים של חיפה, שתוקם על עתודת קרקע משמעותית – יצאו ההיתרים הראשונים

ועדת המשנה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה אישרה בישיבתה השבוע היתרי בנייה לשני מתחמים ראשונים למגורים במבואות הדרומיים, הכוללים למעלה 420 יחידות דיור חדשות, זאת לאחר ששלפני כשנה עצרה העירייה את הפרויקטים, שקודמו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. ביולי 2022 הוציא מהנדס העיר, אריאל וטרמן, מכתב לגורמי הממשלה השונים, בו הוא טען לכאוס בפיתוח השכונה, אשר צפויה לכלול בסיומה כ- 5,000 דירות. דאז טען וטרמן כי קיימת "תסבוכת חמורה אשר מזה תקופה ארוכה מונעת את הוצאתו לפועל של פרויקט 'מחיר למשתכן' במבואות הדרומיים בחיפה, על גבם של גורמים שונים – אלפי אזרחים אשר נעתרו למהלך הברוך אותו יזמה וקדמה המדינה, בזרועותיה השונות, והתקשרו בהסכמים לרכישת זכות לדירת מגורים, חברות יזמיות אשר רכשו מידי המדינה זכויות במגרשים תמורת ממון רב, וכן עיריית חיפה והוועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה". עוד לטענתו, ניסיונות קודמים לפתור את המחלוקות עלו בתוהו. ברקע למכתב עלו טענות העירייה על העדר פתרון לבעיות תשתית מתאימה: "היקף הבינוי המשמעותי, מצריך פיתוח תשתית על בתחום התחבורה וטיהור השפכים כפי שנקבע גם בתכנית המתאר אותה אישרה המדינה", טען וטרמן, "ביצועם והשלמת של התשתיות מהווה תנאי להוצאת היתרי בניה במתחם. רובן המכריע של תשתיות אלה מצוי מחוץ לתחום השיפוט והתכנון של חיפה והן אמורות להיות מוקמות וממומנות ע"י המדינה".   

השבוע, כאמור הוציאה העירייה את היתרים הראשונים בשכונה החדשה נאות פרס ב', שתהווה חלק מהשכונה כולה. ההיתרים ניתנו לשני מגרשים, שבכל אחד מהם יוקמו שישה מבני מגורים, בהם חמישה מבנים בבנייה רוויה מרקמית בני 8 קומות ומבנה אחד בן 22 קומות. כמו כן יכלול כל מבנה 2 קומות של חנייה תת-קרקעית, מרתפים ומחסנים. תמהיל הדירות כולל 3 חדרים (80 מ"ר) ועד לדירות של 5 (145 מ"ר) ו-6 חדרים (170 מ"ר). 

המבואות הדרומיים בחיפה // הדמיה: שוורץ-בסנוסוף אדריכלים
המבואות הדרומיים בחיפה // הדמיה: שוורץ-בסנוסוף אדריכלים

אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה, אמר היום כי: "מדובר בסנוניות הראשונות במסגרת הקמת השכונה החדשה, אשר תכיל מעל ל -5,000 יחידות דיור ושעתידה למשוך אליה אוכלוסיות צעירות ולהגדיל את אוכלוסיית העיר בעשרות אלפי תושבים חדשים. זהו רגע משמח אחרי שנים רבות שפיתוח השכונה התעכב בגלל בעיות ב'תשתיות העל' שלא קודמו ומנעו קידום היתרי בנייה". וטרמן התייחס למחלוקות שעמדו בדרך למימוש התוכניות, ואמר כי: "בין היתר פתרון הקצה לביוב לא התקדם באופן שנקבע בתכנית – ורק אחרי התערבות של הועדה המחוזית  התאפשר לקדם את היתרי הבנייה בשכונה. על פי הפתרון שסוכם בוועדה המחוזית שפכי הביוב של השכונה יופנו דרומה למכון הטיהור של ניר עציון, במקום לעבור דרך כל העיר התחתית צפונה ואחר כך סביב ההר דרומה, למכון הטיהור שפכים במפרץ חיפה. מתווה זה ישחרר עומסים על הקו הקיים, ימנע מטרדים בנווה דוד ויאפשר התפתחות של התחדשות עירונית בשכונות החוף. יש לקוות שהמדינה אכן תפתח את מכון הטיהור בקצב הנדרש. העירייה מצידה מפתחת את התשתיות הצמודות ולכן ניתן סוף סוף לפתח את השכונה".

שכונת המבואות הדרומיים בחיפה מהווה את אחת מעתודות הבנייה המשמעותיות בעיר והיא כוללת שטחי תעסוקה, מסחר, שטחים ירוקים ומבני ציבור. השכונה החדשה תחובר לצירי תחבורה ראשיים, קווי מטרונית יעברו בשני צדי השכונה ורשת שבילי אופניים תחבר את השכונה למת"ם ולתחנת הרכבת חוף הכרמל. 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות