banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

הדיירת שחושפת את ההתמודדות עם דייר סרבן: "תסכול מאוד גדול"

שירלי פרי, דיירת בשכונת רמת אליהו בראשל"צ, מקדמת מזה שנים פרויקט התחדשות עירונית בבניין מגוריה. כעת היא מדברת לראשונה על ההתמודדות עם דייר אחד, שעדיין מסרב לחתום על ההסכם

קבלת דירה חדשה בעלת מרחב מוגן, מרפסת וחנייה כבר אינה בגדר חלום רחוק, במסגרת פרויקט התחדשות עירונית בשכונת רמת אליהו בראשון לציון. תושבי השכונה מקבלים הצעה שקשה מאוד לסרב לה, אולם מה עושים כאשר חלק מבעלי הדירות בבניין לא מוכנים לקדם את הפרויקט ומעכבים את התהליך? כיצד זה נראה דרך עיניהם של תושבי השכונה המתמודדים עם דייר סרבן? 

על ההתמודדות עם הסרבנות יכולה לספר מניסיון אישי שירלי פרי המתגוררת עם הוריה בדירה בשכונה – משפחתה ויתר השכנים בבניין ממתינים זמן רב להתממשותו של הפרויקט כאשר 23 בעלי דירות מתוך 24 כבר חתמו על כתב ההסכמה, אולם לטענתה בשל עקשנותו של אחד הדיירים, ההתקדמות המיוחלת לא התרחשה. במהלך השנה האחרונה ניסתה פרי, יחד עם נציגות המתחם, לשכנע את אותו דייר לחתום על כתב ההסכמה, אולם הוא מתמיד בסירובו.

פרי מספרת ל"מגדילים" על המצב המתסכל: "נכון להיום כל בעלי הדירות בבניין חתמו על כתב ההסכמה למעט דייר אחד סרבן שמתבצר בעמדתו. צוות המנהלת ניסה להגיע ולדבר אתו, לשמוע מהן ההתנגדויות שלו והאם וכיצד ניתן לסייע, אבל הוא אפילו לא טרח לעשות זאת. הצליחו להסביר לאמא שלו את הכדאיות שבקידום הפרויקט, אבל הוא מונע ממנה לחתום. אגב, עד לאחרונה היו שבעה דיירים בבניין שלא חתמו אבל בשיתוף פעולה עם סגל המנהלת הצלחנו לעשות עבודה מדהימה, קיימנו כנס דיירים והסברנו אודות הפרויקט כך שאחריו הם השתכנעו, לאחר שהסברנו להם את החשיבות שבקידום הפרויקט. רק אותו דייר סרבן לא היה מוכן אפילו להגיע ולשמוע".

שירלי פרי // אוסף פרטי
שירלי פרי // אוסף פרטי

מה את יכולה לספר על המצב הפיזי של הבניין נכון להיום?
"יש בו כבר סדקים וקילופים ונופלות ממנו חתיכות של טיח. רק לאחרונה קיבלנו מכתב ממהנדס העירייה שאנחנו צריכים לתקן ליקויי טיח במעטפת הבניין ואין לאף אחד כאן כסף לתיקונים האלו. הכל מתפורר ומבחינתי זו סכנה לגור שם ואני לא מדברת על כך שאין לנו איכות חיים".

איך בכל זאת הצלחתם לשכנע את ששת הדיירים האחרים שהתנגדו לחתימה?
"ברמה האישית הצלחתי לרתום את סגל המנהלת שייתן פוקוס על הבניין שלנו וזכיתי לאוזן קשבת. העברתי לרכז שמות וטלפונים של בעלי הדירות, הפעלתי את נציגת ועד הבניין שמרכזת את נושא התשלומים ורתמתי אותה לנושא. הצלחתי לדבר עם שכנה שקנתה את הדירה לא מזמן, הגענו אליה הבייתה ושכנענו אותה. השגנו טלפון של משכיר דירה אחרת דרך בת הזוג שלו והזמנו גם אותו לישיבת דיירים מיוחדת שעשינו במנהלת לפני כחודש".

איך התנהלה הישיבה?
"הסברנו לנוכחים את החשיבות של הנושא, הם ראו שזה קורה ושהפרויקט מתקדם. חלק מבעלי הדירות חשבו בהתחלה שסתם מבזבזים להם את הזמן ולא כל כך רצו לשמוע על הנושא כי מדברים על הפינוי בינוי כבר 20 שנה, אבל כשהם שמעו הכל והבינו שהם בעמדת מיעוט הצלחנו לשכנע אותם והם הסכימו לחתום. צריך להבין שבין היתר הקושי נובע מכך שבמשך שנים משכו את תושבי השכונה בהבטחות והיו כאלו שהתייאשו, מכרו את הדירות שלהם העדיפו לעבור לגור במרכז העיר". 

הגשת תביעה כנגד הדייר הסרבן עומדת על הפרק?
"אני מאמינה שייתנו לו אזהרות לפני שזה יקרה, אבל בהחלט כל האפשרויות עומדות על הפרק. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה להגיע לתביעות, אבל אם לא תהיה ברירה זה מה שיהיה. אני יודעת שהחוק לטובת בעלי הדירות בנושא הזה, כי כן יש אינטרסים לקדם פרויקטים של פינוי בינוי, כך שהוא רק יפסיד מכל הבחינות אם ימשיך להתבצר בעמדתו".

איך את יכולה לתאר את התחושות של יתר בעלי הדירות בבניין לאור הסירוב של אותו דייר לחתום על כתב ההסכמה?
"תסכול מאוד גדול. לא יכול להיות שהוא יעכב אותנו וימנע מאיתנו לקבל את מה שמגיע לנו אחרי שנים של ציפייה. לא יכול להיות שדייר אחד ינהג בבריונות כזו. הוא לא מוכן להקשיב ופשוט מציב עובדה מוגמרת, אין שום שיתוף פעולה מצדו".

למרות הקושי, אתם רואים את האור בקצה המנהרה?
"אני מאוד מקווה שנצליח לפתור את העניין הזה כי אנחנו כבר בשלב מתקדם, לאחר שבחרנו שמאי ועורך דין דיירים שילוו אותנו בתהליך, בשעה טובה והתגובות של בעלי הדירות מאוד חיוביות. חשוב לי לציין שבלי עזרתה של המנהלת לא היינו מצליחים להגיע להישג הזה ולהחתים כמעט את כולם. אני רוצה להגיד שאפו מאוד גדול כי אני לא בטוחה שמנהלות שקיימות בערים אחרות, מעורבות ולוחצות כל כך כדי שהתהליך יתקדם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות