רז קינסליך // צילום: גיא קרן

סופי בהחלט: ניתן אור ירוק לתמ"א 38 בראשל"צ

הועדה המחוזית מרכז קיבלה את עמדת עיריית ראשון לציון, לפיה אין לעכב היתרים לחיזוק במרכז ראשון לציון וביטלה את תוכנית רצ 106/1. המשמעות: נסללה הדרך להגשת תמ"א 38 בכל העיר

רונן דמארי 25.12.2018

תמונה: רז קינסליך // צילום: גיא קרן

הועדה, אשר שמעה את ההתנגדויות, רובן של קבלנים ויזמים וחלקן של תושבי העיר, החליטה לדחות את כולן, תוך שהיא קובעת כי יינתן תוקף לתכנית הביטול בכפוף לביצוע תיקונים בה, וכן תוך מתן דגש על כך כי אין בהחלטה לקבוע שבוצעו הבדיקות הפרוגרמתיות כנדרש או כי ניתן מענה פרוגרמתי לתוספת יחידות דיור עתידית. הועדה הדגישה, כי בקשות עתידיות להיתרים תיבחנה באופן פרטני ותתקיים דרישה לפני אישור כל בקשה להיתר, לוודא קיומם של פתרונות פרוגרמתיים. ראש העיר החדש שנבחר לאחרונה לעמוד בראשות העיריה, רז קינסטליך, בירך את החלטת הועדה המחוזית ואמר: "זוהי בשורה לתושבים שמבקשים לשפר את הבטיחות והנגישות בבניין ולחזק אותו מפני רעידות אדמה. כמובן שבמקביל אנחנו עם אצבע על הדופק כדי להימנע מצפיפות ועומס על התשתיות העירוניות".

תשובה לכל טענה
כשנתיים אחרי שמתן ההיתרים לתמ"א 38 במרכז העיר הוקפא, שוחררו החסמים על ידי הועדה המחוזית שפתחה כך את החלטתה: "לאחר ששמעה את המתנגדים והתייחסות נציגי הועדה המקומית, מחליטה הוועדה לדחות את ההתנגדויות ולתת תוקף לתכנית". מיד לאחר מכן, השיבה הועדה המחוזית לכל טענה שהעלו המתנגדים. כמו כן הועדה המחוזית ציינה כי במסגרת הוראות תמ"א 38, יש לוועדה המקומית את האפשרות לסרב למתן היתר בנייה ככל ותשתיות השכונה אינן מאפשרות לקלוט תוספת יחידות דיור.

בהחלטת הועדה שהתקבלה לאחרונה נאמר עוד: "מובהר כי אין בביטול התכנית כדי לומר שיש מענה פרוגרמתי לתוספת יחידות דיור. משמעות הביטול היא כי הבדיקות תערכנה אגב בקשות להיתרים שיוגשו במסגרת תמ"א  38. הבדיקות, יכול שיישענו בין היתר, על מסמכי המדיניות שיוכנו לאור הוראות תכנית המתאר רצ 2030/, על התדריך החדש להקצאת קרקע לשטחי ציבור ועל בחינות פרוגרמתיות פרטניות בהתאם לסעיפים  22 ו- 26 לתמ"א 38".

הבנייה תוגבל ל- 2.5 קומות
בעירייה מציינים כי משמעות ביטול התכנית הינה, שמחד תוסרנה המגבלות הקיימות בתכנית, לרבות המכסות בכל מתחם ומתחם ומנגד, הבנייה תוגבל ל- 2.5 קומות נוספות בלבד ולא יינתנו עוד התמריצים והזכויות העודפות, שניתנו מכוח רצ / 1 / 106.

עיקרי התוכנית רצ 106/1, שכאמור בוטלה, עסקו במכסות יחידות דיור שנקבעו ב-2008. נציגי העירייה הסבירו לוועדה המחוזית כי המכסות שנקבעו לפני כעשור אינן רלוונטיות עוד ואינן מבטאות את הצרכים הפרוגרמתיים האמיתיים של העיר, שנבחנו בין היתר בתכנית המתאר רצ/ 2030 ובמסמכי המדיניות הנגזרים ממנה.

עורכי הדין יובל יניב ורונן אלגאלי, שייצגו את תושבי העיר המתנגדים לביטול התוכנית מסרו ל"מגדילים": "הועדה קיבלה את גישתנו, כי חלק בלתי נפרד מן התנאים לאישור בקשות להיתרים לתוספת יחידות דיור, צריך לכלול ביצוע בדיקות פרוגרמתיות והתאמות למצב השורר בשטח ולא לאפשר אישור בקשות באופן שרירותי ובלתי מבוקר אנו מקווים כי החלטת הועדה תיושם בצורה משכילה. אנו מאחלים בהזדמנות זו הצלחה לחברי הועדה החדשים ולראש העירייה הנבחר, רז קינסטליך, הצפוי לכהן גם כיו"ר הועדה המקומית ואנו מקווים שפנינו לדרך חדשה, כאשר ההנהגה החדשה של עירנו, אשר חרטה על דגלה את חיזוק ושיפור מצב השכונות הישנות בעיר, תפיק את הלקחים מטעויות העבר ותפעל במהרה למציאת פתרונות לשיקום השכונות הישנות ולקידום התחדשות עירונית של תמ"א 38 במסגרת ניוד זכויות, כפי שגם הוצע עובר סמוך לבחירות ע"י נבחרי הציבור.

אנו סבורים שבטרם יישום כל פתרון עליו יוחלט, קיימת חובה קודם לכן לשתף את הציבור ואת תושבי העיר, על מנת שההחלטות תתקבלנה בשקיפות מלאה, תוך התחשבות בצרכי התושבים ותוך שקילת מלוא האינטרסים העומדים על הפרק, במיוחד כאשר מדובר בנושא בעל השלכות כה רבות, אשר משפיעות על איכות חיינו ועל ביטחוננו".

ראש העיר היוצא דב צור אמר בעקבות ההחלטה: "אני שמח שהועדה המחוזית אישרה את ביטול תוכנית 106/1 ושיחררה בכך את הפלונטר שתקע את ביצוע תמ"א 38 בראשון. הבטחתי לתושבים שזה יקרה סמוך לאחר הבחירות , בעקבות היוזמה שלי . זו בשורה גדולה לאלפי תושבים, זו מכה ניצחת לאותם גורמים שניסו לפגוע באלפי תושבים על לא עוול בכפם. אני מקווה שהשלטון החדש יקדם את תוכניות ניוד הזכויות וביחד עם ביטול המגבלות שכפתה תוכנית 106, העיר תוכל ליהנות מהתחדשות עירונית בלי להעמיס על התשתיות עומס בלתי סביר".

דרג את הכתבה

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

קומה אחת למטה

ועדת הערר המחוזית בתל אביב גיבתה את הועדה המקומית שהפחיתה קומה בפרויקט תמ"א בגבעתיים: "זכויות מכוח תמ"א 38...
רונן דמארי 11.07.2019

אחת נגד כולם

פרויקט תמ"א 38/2 בבני ברק לא ייצא לפועל בשל התנגדותה של בעלת דירה אחת בבניין. ועדת הערר דחתה...
רונן דמארי 11.07.2019
נשמח לדבר אתך
נגישות