banner
אורן פלד // צילום: חוות משכית
אורן פלד // צילום: חוות משכית

"יזמות פורצת דרך"

ליזם אורן פלד, שייסד לפני כ12  שנה את חברת הנדל"ן GLM ישראל ביחד עם שותפיו, עופר בן דור ורמי בן עמי, אין רגע דל. החברה בה הוא שותף, יוזמת פרוייקטים רבים למגורים בגוש דן ומתמחה בהתחדשות עירונית. "מה שמניע אותי הוא הרצון ליצור משהו חדש ואיכותי, שייתן ערך לאנשים לעוד שנים רבות", אומר פלד.

בשיתוף חברת GLM 23.05.2022

קבוצת GLM שהוקמה בשנת 2010 ועוסקת ביזמות נדל"ן למגורים, מקדמת כיום במקביל עשרות פרויקטים בלב אזורי הביקוש, הכוללים למעלה מ-1,000 יחידות דיור בהיקף של כשני מיליארד שקל,  כאשר חלק ניכר מפרויקטים אלה הם מיזמי התחדשות עירונית של פינוי-בינוי בהיקפים גדולים, ולצידם פרויקטים של הריסה ובנייה של בניינים בודדים.

אורן פלד נחשב בקרב יזמי הנדל"ן כדמות ייחודית, הן בהיבט החשיבה היצירתית והתעוזה, והן בהיבט היושר והאמינות בהן הוא ידוע בתחום. תכונות אלו הינן הבסיס שעליו הוקמה החברה והן אלו שמאפיינות אותה. הרקע ממנו הגיע אורן לתחום הנדל"ן, שירות של 24 שנים בצבא הקבע, כטייס מסוקי קרב ומפקד בחיל אויר, הביאו לחברה את התכונות האישיות ואת שיטות העבודה ודרכי הפעולה המסודרות והאמינות בהן חיל האויר ידוע.
שילוב התכונות אותן הביא איתו אורן לפעילותו בנדל"ן, יחד עם היכולות האישיות והנסיון העשיר אותם הביאו לחברה שותפיו, בן דור ובן עמי, הן חלק עיקרי מהמכלול שאפשר לחברה לצמוח בקצב מרשים בעשור האחרון.

בעלי GLM ישראל. מימין לשמאל: רמי בן עמי, אורן פלד ועופר בן דור // בוריס קוזנץ
בעלי GLM ישראל. מימין לשמאל: רמי בן עמי, אורן פלד ועופר בן דור // בוריס קוזנץ

במקביל לכל פעילותו הנדל"נית בגוש דן, עבר אורן לפני מספר שנים עם משפחתו ללב המדבר בהר הנגב והקים את חוות הבודדים "משכית". "אני בא ממשפחה לוחמת וחלוצית", אומר פלד, "אבי היה בין היתר מפקד סיירת גולני ודודי ז"ל היה מפקד סיירת הצנחנים, וכמוהם גם אני שירתי את המדינה שנים רבות בתפקידים קרביים. משני הסבים שלי, שהיו מדור המייסדים של התנועה הקיבוצית, ירשתי את תחושת השליחות להפריח את השממה ולבנות את הארץ.
חוות משכית, הנמצאת 12 דקות נסיעה ממצפה רמון, הוקמה על ידי אורן ושרון אישתו, "כשהגענו למקום לראשונה הוא היה מדבר צחיח, ללא שום סימן המבשר לבאות. כיום, אני גאה לומר שבעבודה מאומצת והתמדה יומיומית, בדם יזע ואף לא מעט דמעות, אנו זוכים להפריח את השממה". בחווה גידולים חקלאיים הכוללים מטעי זיתים וכרמים של ענבי יין מזנים שונים, מהמובחרים בארץ, לול קטן וגינת ירק אורגנית. החווה מהווה בסיס יציאה לאלפי מטיילים באזור.  

אז מאיפה נולד הרעיון להיות יזם בתחום ההתחדשות העירונית?
"כבר בתפקידי האחרון כסגן מפקד בסיס פלמחים, עסקתי ב"יזמות נדל"ן" – תקופה זו התאפיינה בהקמת מבנים רבים בשטח הבסיס", אומר פלד, "בין היתר הקמת תשתיות פרט שהיו חסרות לחיילים, כמו: מבני מגורים, אולם ספורט, מרפאה, בריכת שחייה, ועוד.  זו הייתה יזמות נדל"ן לכל דבר ועניין, החל משלב גיוס המימון, וניהול התכנון, התקציב והביצוע. כשהשתחררתי  לפני כ – 15 שנה, באופן טבעי התחלתי לעסוק בנדל"ן, וכעבור 3 שנים הקמתי את GLM ישראל יחד עם עופר בן דור ורמי בן עמי". 

איך הפרחת השממה והיזמות בהתחדשות עירונית מפרים זה את זה?
"שני התחומים שונים אבל דומים מאוד, שניהם עוסקים בחידוש, בבניין הארץ ובפיתוחה. אתה מתחיל מאפס ויוצר עולם בעל ערך שיעמוד הרבה זמן אחריך. אך בעיקר, בהקמת פרויקט נדל"ן, בדומה להקמת חווה חקלאית והחיים בחווה בכלל, נדרשת ממך מחויבות מוחלטת לצלוח דרך ארוכה, רצופת מכשולים ואתגרים רבים. ללא ספק, החיים המאתגרים בחווה מחשלים ובונים חוסן גם לעולמי כיזם נדל"ן. למדתי מהם איך תמיד לחשוב באופן יצירתי, איך לקבל בהבנה את הבעיות, לפתור אותן ולא להתעכב במחשבות על עצם קיומן." 

יש גם מחיר לחיים בשני עולמות?
"ברור שזה מאוד מאתגר, המזל שלי הוא שבחרתי לאורך השנים להיות מוקף באנשים טובים. בחברה, אשר מתפתחת במהירות רבה, השכלנו לבחור אנשים מצוינים, בעלי יכולות גבוהות ועצמאות רבה, ויחד איתם לבנות מערך ניהולי מצוין. השותפים שלי והעובדים בחברה  מספקים את הביטחון והידיעה הברורה שהחברה מתנהלת בצורה הטובה ביותר. אני תמיד יודע שיש לי על מי לסמוך, איפה שלא אהיה.
במקביל, גם בחווה, שרון ואני זכינו שעינבר, הבן שלנו, מחזיק את החווה על כתפיו ומתפעל את כל האופרציה הגדולה הזו, ואני עוזר כשאני נמצא". 

כשאתה אומר שהחברה "מתפתחת במהירות רבה", למה אתה מתכוון?
"מאז הקמת החברה אנו עוסקים במקביל ביזום פרויקטים למגורים בהיקפים שונים, מתכנון והקמה של בניינים בודדים, ועד  פרויקטים גדולים, בהיקף של מאות יחידות דיור ועשרות אלפי מטרים רבועים. כיום, אכלסנו כבר מספר פרויקטים ואנו נערכים לאכלוס של עוד 4 פרויקטים נוספים במהלך השנה הקרובה. במקביל, חלה התקדמות משמעותית במספר פרויקטים גדולים שלנו, בד בבד עם התקשרות בפרויקטים חדשים, כך שאני צופה שהחברה תמשיך "לבנות ולהיבנות" בקצב מהיר ולתת ערך לדיירים וללקוחות החברה, בהם אנו רואים שותפים לדרך.
דוגמה לכך הוא מתחם צביה לובטקין 32-38: פרויקט התחדשות עירונית בהיקף של למעלה מחצי מיליארד ₪, כ-300 יח"ד חדשות וכ-30,000 מ"ר העתידים לקום במזרח ת"א.
התחלנו את הפרויקט כששום יזם אחר לא התקרב לאזור. בהקשר של התחדשות עירונית היה מדובר ב'שממה' של ממש. פעלנו במשך שנים מול עיריית תל אביב בניסיונות לקדם תוכנית במתחם. לעירייה היו הרבה כוונות טובות אבל זכויות הבנייה במתחם לא איפשרו לקדם את התוכנית. לא עזרו כל החלופות, הניסיונות וההצעות לפתרונות שונים.

למרות זאת המשכנו להתעקש שוב ושוב כדי למצוא דרך לקדם את הפרויקט. בתקופה האחרונה, עם אישור "תוכנית דופן כפר שלם" הצלחנו ליצור מסלול חדש לפרויקט שמקודם בעבודה משותפת צמודה עם מחלקת ההנדסה של עיריית תל אביב. במהלך החודשים הקרובים תוכנית המתחם צפויה לקבל את אישור פורום מהנדס העיר ת"א ולאחר מכן להגיע לאישור בוועדה.
הידיעה שמצליחים, כנגד כל הקשיים והסיכויים, לקדם פרויקט בסדר גודל כזה, שעומד לבצע שינוי מהותי בחיים של הרבה מאוד אנשים, ממלא אותי בסיפוק רב – כמו גם לראות שהחברה שהקמנו מצליחה תוך שמירה על הערכים בהם אנו מאמינים, ומביאה את השינוי העצום שאנחנו עושים בחיים של אנשים".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות