banner
ישראל גל ראש עיריית קריית אונו // צילום: יונתן בלום | Depositphotos
ישראל גל ראש עיריית קריית אונו // צילום: יונתן בלום | Depositphotos

ראש העיר קריית אונו ישראל גל: "במשך למעלה מעשרים שנים הפכה קריית אונו למודל מוצלח לפרויקטים"

ההתפתחות העקבית של חלוצת ההתחדשות העירונית בישראל ממצבת אותה כאחת הערים המבוקשות בישראל.

ניסיון ציבורי: ישראל גל (59) מכהן בתפקידו משנת 2013. כיהן גם כממלא מקום ראש העירייה וכיושב ראש ועדת הכספים שלה. בין השנים 2008 -2013 גל כיהן כסגן ראש העיר וכמחזיק תיק התכנון והבניה. בעבר גל שימש גם כמזכיר "הפועל" וכיו"ר ההסתדרות העיר. 

השכלה: בעל תואר ראשון במדעי המדינה ויחב"ל ותואר שני במינהל עסקים

אולי לא ידעתם: ישראל הוא חובב כדוריד מושבע ובנו עמית הינו שחקן כדוריד מצטיין, המשחק בנבחרת ישראל ובקבוצת הכדוריד המקומית.

הדמיית הנת"צ // חברת נתיבי איילון, באדיבות עיריית קריית אונו
הדמיית הנת"צ // חברת נתיבי איילון, באדיבות עיריית קריית אונו

מתי הייתה פריצת הדרך שלך בהתחדשות העירונית בעיר?
"פרויקט פינוי-בינוי הראשון בארץ יצא לדרך בקריית אונו כבר בשנת 2002,  אני זוכר זאת היטב כי בהיותי כמ"מ ראש העיר נכחתי בהריסה הראשונה וכבר אז הבנתי שזו הדרך הנכונה להתקדם. מאז, במשך למעלה מעשרים שנים הפכה קריית אונו למודל מוצלח לפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 כשהעיר עוברת מתיחת פנים משמעותית, קולטת כל העת תושבים חדשים הנוהרים אליה ובו בעת משדרגת את חיי תושביה הוותיקים, העוברים ממבנים ישנים שאינם ממוגנים, ולעיתים מתפוררים, למבנים חדשים ויפים, העומדים בתקנים, ממוגנים בפני התקפות טילים ומחוזקים בפני רעידות אדמה. 

לא בכדי נחשבת קריית אונו כבית שנעים לחזור אליו, העיר הנחשבת לאחת המבוקשות בישראל קולטת כל העת תושבים חדשים, תוסיפו לזה את העובדה שרבים מהתושבים הם בנים ובנות לוותיקי העיר ותקבלו עיר תוססת שתושביה נהנים מהשירותים העירוניים, מערכת החינוך המצוינת, פארקים, אזורי בילוי ותעסוקה, ונשארים לגור, לעבוד ולבלות בעיר הצומחת".

מהו היקף יחידות הדיור החדשות המקודמות כיום בעיר במסגרת התחדשות עירונית?
"קריית אונו, חלוצת ההתחדשות העירונית בישראל, ממשיכה להתפתח במרץ על מנת לאפשר לתושביה הוותיקים ליהנות מדירות חדשות ובטוחות.

בעיר אושרו 17 תוכניות פינוי בינוי שכמחציתן כבר מומשו. בחמש השנים הקרובות נממש את כל הפרויקטים. בימים אלו נבנות כ – 4,000 יחידות דיור. במקביל לתכניות ההתחדשות, בעירייה ממשיכים לשקוד על התוכנית האסטרטגית לעיר לשנים הקרובות לאור הצמיחה המהירה והגדלת אזורי התעסוקה, המסחר והבילוי". 

צילום: רפי דלויה
צילום: רפי דלויה

כיצד העירייה מייצרת ודאות ליזמים ולדיירים?
"עיריית קריית אונו קבעה מדיניות כבר בשנת 2014 לגבי כל הבניינים בעיר המיועדים לחיזוק. נקבעו שלושה מסלולים – פינוי בינוי, תמ"א 38/1 ותמ"א 38/2. כל הבניינים בעיר שנבנו לפני 1980 מופו ונקבע מסלול התחדשות עירונית עבור כל אחד מהבניינים. למסלולים אלו נקבעו תנאים אחידים לגבי צפיפות הדיור ותנאים אדריכליים, כך שכל דייר ויזם יודע בדיוק מה המסלול ומה תהיה התמורה".

אילו שכונות או אזורים יקבלו דחיפה משמעותית בשנים הקרובות?
"הפרויקטים העיקריים כיום הינם לאורך ציר לוי אשכול שכבר עכשיו מחדש את פניו. כמו כן אנו ערוכים לקליטת עוד אלפי משפחות בשכונות החדשות של העיר בשכונת נאות אריאל שרון בסמוך לאוניברסיטת בר אילן ובשכונה החדשה בדרום העיר. בל נשכח שבשכונות החדשות יפתחו גם מוקדי בילוי ותעסוקה שיתרמו תרומה אדירה לתנופה בה העיר נמצאת".

תוכניות או פרויקט משמעותי שקידמת במהלך הקדנציה לטובת פיתוח העיר?
"לאורך כל הדרך היה לי חשוב תמיד להסתכל קדימה, אם לפני עשר שנים היה בקריית אונו בית קפה אחד כיום קריית אונו נחשבת לבירת הקולינריה האזורית, עם אזורי הבילוי החדשים בעיר. 

הקריה האקדמית רכזה את כל הקמפוסים שלה שהיו מפוזרים בכל בקעת אונו לקמפוס ענק אחד, הממוקם בפארק העסקים קריית אונו בדרום העיר, בסמוך למתחם הבילוי המוקם בדרום העיר. עמדתי על כך שהשטח שיפונה מבסיסי צה"ל יהיה ברובו אזורי תעסוקה עם כל המשמעות למינוף הכלכלי של העיר.

קידמתי ואני עדיין מקדם את הנושא התחבורתי לא רק בנושא התחבורה ציבורית אלא גם שבילי אופניים לאורכה ולרוחבה של העיר – כחלק מהחזון לחבר את תושבי קריית אונו במהירות לאזורי התעסוקה הגדולים בישראל נפתח בשנה האחרונה נתיב תחבורה ציבורית שזוכה להצלחה רבה עם פתיחתו של הקו האדום. הנת"צ מאפשר לתושבים להגיע תוך דקות ספורות מקריית אונו לתחנת הרכבת הקלה בפתח תקווה ומשם לתל אביב-יפו.

כמו כן אנו גאים בשני אגפים חדשים שהוקמו לאחרונה כחלק מפרוגרמה מקיפה עם צמיחתה המהירה של העיר – האגף לשירות התושב ואגף תכנון אסטרטגיה, חדשנות ואינטגרציה".

פינוי בינוי בקריית אונו של קבוצת גבאי // הדמיה: זיתוני הדמיות
פינוי בינוי בקריית אונו של קבוצת גבאי // הדמיה: זיתוני הדמיות

מה האתגר הכי גדול של ועדות ומשרדי התכנון הארציים?
"אין ספק הכי חשוב הוא לנסות ולהימנע מחסמים בירוקרטיים, יש לקדם במהירות פרויקטים תוך שיתוף פעולה עם הרשות המקומית, זמן שווה כסף, כסף שבסופו של יום יושקע בתושבי העיר. אנחנו מקשיבים לציבור ויודעים מה נכון ומתאים לתושבים שלנו".

לסיום, משפט השראה שאתה נוהג לומר
"לך על זה 'Go for it' אם אתה מאמין – אל תוותר".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות