banner
פינוי בינוי בקרית יובל בירושלים של חברת אבני דרך // הדמיה: Evolve media
פינוי בינוי בקרית יובל בירושלים של חברת אבני דרך // הדמיה: Evolve media

תוספת של עשרות יח"ד בהתחדשות עירונית למימון קרן תחזוקה

קרנות תחזוקה בהיקף של כ-3.5 מיליון שקל למתחם: דהומי, ברזיל, קוסטה ריקה והברון הירש בירושלים יזכו לתוספת דירות

זיו גולדפישר 20.08.2023

מרימים קרן בירושלים: נמשכת מגמת הוועדה המחוזית למתן תוספת יח"ד לפרויקטים של התחדשות עירונית בירושלים, למטרת מימון קרן תחזוקה למגדלי מגורים. 

הוועדה המחוזית אישרה בישיבתה האחרונה תוספת של עשרות יח"ד לפרויקטים של התחדשות עירונית בעיר, אישרה את תכנית ההתחדשות ברחוב דהומי בקרית מנחם, והורתה להגדיל את הבינוי ב-6 יח"ד. כמו כן, הוועדה הורתה להגדיל את מספר יח"ד בפרויקט התחדשות ברחוב ברזיל בקרית משה ב-55 יח"ד, תכנית הנמצאת בשלב הפקדה, לטובת מימון קרן תחזוקה. תכנית נוספת שזכתה לתוספת בינוי היא ברחוב קוסטה ריקה, שאושרה כבר לפני מספר חודשים. תכנית נוספת שגם בה אושרה תוספת בינוי למימון קרן תחזוקה היא ברחוב הרב צעיר-הברון הירש בקרית משה, שהוועדה אישרה להפקדה.

149 דירות בקרית מנחם
הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לתת תוקף לתכנית פינוי בינוי ברחוב דהומי 8. התכנית ממוקמת בשכונת קריית מנחם, והיא על שטח של 2.5 דונם. במתחם קיים מבנה שיכון ישן בן 4 קומות, ובו 32 יחידות דיור, שבמקומן ייבנו 143 יחידות דיור שייבנו במבנה אחד של 10 קומות ובמבנה נוסף של 20 קומות. התכנית הוחלטה להפקדה לפני שנתיים, והופקדה בפועל בחודש פברואר השנה. הוועדה דנה בהתנגדויות לתכנית, והחליטה לדחות את רובן. עם זאת, הוועדה בחנה את הטענה לפיה יש למצוא פתרון לתחזוקת המגדל כדי להבטיח איכות חיים גבוהה, באמצעות קרן תחזוקה למגדלים או בהפיכת התחזוקה של המגדלים לאחריות העירייה.

הוועדה קבעה בהחלטתה כי: "נושא התחזוקה והסדרים בין הדיירים אינו מוסדר במסגרת של תכנית, אלא במסגרת הסכמית בין היזם ובעלי הדירות. עם זאת, בהמשך לחוות הדעת של משרד המשפטים בנוגע לאפשרות לקביעת זכויות מותנות בתכניות הכוללות בניה גבוהה לשם הקמת קרן למטרת תחזוקת המבנה, ובהמשך לבדיקת הרשות להתחדשות עירונית ושמאי הוועדה, ועל מנת להבטיח תחזוקה ארוכת טווח של המבנה הגבוה הכלול בתכנית, הוועדה שוקלת להוסיף קומה אחת ושטחי בנייה עבור 6 יח"ד, אשר מימושן יהיה מותנה בכינונה של קרן נאמנות בהיקף של 3,450,000 שקל  שמטרתה הבטחת תחזוקת מנע, בלאי ושבר למגדל".

הוועדה קבעה כי תוספת הבינוי צפויה לתרום באופן משמעותי בהיבט התחזוקה לטובת דיירי המתחם והסביבה. עוד קבעה הוועדה כי מכיוון שמדובר בתוספת מצומצמת של קומה אחת בלבד על מבנה בגובה של 20 קומות, מדובר בתוספת שולית שאינה צפויה לפגוע בסביבה או בצדדים שלישיים  בעקבות החלטה זו, הבינוי בתכנית יעמוד על 149 יח"ד, והמגדל יהיה בגובה של 21 קומות.

התוכנית הינה ביוזמת חברת יהודה רחמים, ונערכה על ידי משרד בריידמן-אגמון אדריכלים.

תוספת יח"ד כתנאי להפקדה
הוועדה אישרה להפקדה בתנאים תכנית פינוי בינוי בשכונת קרית משה ברחוב רב צעיר והברון הירש (הרצל 54, 56, 58, רב צעיר 3, 5 הברון הירש 3). התכנית מציעה להרוס 6 מבני מגורים בני 4-3 קומות. הכוללים בסך הכל 49 יח"ד. במקומם, התכנית מציעה לבנות 220 יח"ד בשני מבנים: מגדל בן 31 קומות הפונה לרחוב הרצל  ובניין בן 10 קומות הפונה לרחוב הרב צעיר.

הוועדה הורתה לפצל את הבינוי הפונה לרחוב הרב צעיר ל-2 מבנים בני 6 קומות מעל קומה מסחרית. גם כאן הוועדה התייחסה לעלויות התחזוקה ולצורך בתוספת יח"ד, וקבעה כי תנאי להפקדת התכנית יהיה בחינת התחשיב הכלכלי של התכנית על ידי שמאי הוועדה, "לרבות בחינת ההצדקה בהתחשבות בעלויות תחזוקה שוטפות נוכח הצהרת מגישי התכנית להקצאת דירות לדיירים הקיימים בבניינים הנמוכים. ככל שתידרש תוספת של זכויות, הן תינתנה בתחום המגדל המוצע".

קוסטה ריקה // אדריכל אלי רכס // הדמיה: arc-deco
קוסטה ריקה // אדריכל אלי רכס // הדמיה: arc-deco

תוספת 55 יח"ד בברזיל
הוועדה דנה גם בתכנית פינוי בינוי ברחוב ברזיל 4-12 בקרית היובל, והחליטה להגדיל את היקף הבינוי בה לצורך מימון קרן תחזוקה.

התכנית מציעה להרוס 153 דירות ישנות הנמצאות היום ב-5 בנייני רכבת בני 4 קומות במתחם הרחובות ברזיל ואולסוונגר על שטח של כ-10 דונם. במקום הדירות שייהרסו, התכנית מציעה לבנות 600 יח"ד ב-4 בניינים חדשים בני 20 קומות מעל רחוב ברזיל ו-27 קומות מכיוון אולסוונגר. שטח יח"ד ממוצע 110 מ"ר; צפיפות של 68 יח"ד/דונם. בנוסף, התוכנית מציעה הקמת מעון יום, בית כנסת, אגף מבני ציבור והרחבת הרחוב והמדרכה.

הוועדה קבעה בהחלטה כי: "בהמשך לטענות שהועלו בעניין העלות החזויה של תחזוקת המבנים הגבוהים בתכנית, ולאור החשיבות שבהבטחת תחזוקה ארכת טווח למבנים גבוהים הוועדה שוקלת לקבוע תוספת בינוי ויח"ד אשר יקבעו כזכויות מותנות להקמת קרן נאמנות לתחזוקה ארוכת טווח בהמשך למתווה שנקבע על ידי משרד המשפטים בעניין זה".

הוועדה קבעה כי בתכנית תיכלל תוספת של שתי קומות לכל מבנה ושטחים עבור 55 יח"ד בסה"כ בגודל ממוצע של 100 מ"ר (פלדלת) ושטחי שירות, אשר מימושן יהיה מותנה בכינונה של קרן נאמנות בהיקף של 19.2 מיליון שקל.

את התכנית הגישה חברת אבני דרך והיא נערכה על יד אדר' יגאל לוי.

תוספת בינוי לתכנית שאושרה
תכנית נוספת שזכתה לתוספת בינוי היא תכנית ברח' קוסטה ריקה 14-16 בשכונת קרית מנחם, שאושרה כבר בחודש מרץ. התכנית מציעה הריסת מבנה קיים ובניית מבנה חדש בהיקף של 102 יח"ד במגדל של 20 קומות.

הוועדה החליטה בישיבתה האחרונה על תוספת בינוי. בפרוטוקול הוועדה נכתב כי: "מאז החלטת הוועדה לאישור התכנית התקבלה עבודת הרשות להתחדשות עירונית אשר קבעה עלויות תחזוקה חזויה למבנים גבוהים, בהתאם לגובה הבינוי". הוועדה החליטה  על תוספת של שטחים וקומה אחת עבור תוספת יחידות דיור בתיאום עם שמאי הוועדה. מימוש בניית היח"ד הנוספות מותנה בכינונה של קרן נאמנות בהיקף של 3.5 מיליון שקל שמטרתה הבטחת תחזוקת מנע, בלאי ושבר.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות