banner
מפגש דיירים // צילום קבוצת יגאל אלון
מפגש דיירים // צילום קבוצת יגאל אלון

כיצד תייצרו תהליך לפרויקט התחדשות עירונית מצליח וממה עליכם להיזהר?

רוצים לקדם פרויקט מוצלח להתחדשות עירונית? עליכם לפעול בכמה צעדים ראשונים ומסודרים, שיבטיחו לכם גם את זכויותיכם וגם תהליך בטוח ומצליח. על מה צריך להקפיד, ממה להיזהר וגם עצה חשובה לדרך – בכתבה שלפניכם

כרמלה קופר 20.04.2021

פרויקטים רבים להתחדשות עירונית נתקעים במשך שנים ולא יוצאים לדרך, רק מהסיבה שהתארגנות הדיירים ושלבי התהליך לא בוצעו לפי הסדר וההליכים הנדרשים. על כן, חשוב להקפיד להתחיל את הפרויקט מהצעד הראשון והחשוב ביותר והוא בחירת נציגות לדיירים.

אלון וייזברג, מנכ"ל שותף בקבוצת יגאל אלון, המתמחה בניהול, ליווי דיירים ופיקוח בניה בפרויקטי תמ"א 38 ופינוי בינוי ומלווה מעל ל-100 פרויקטים, מסביר כי: "כל דרך צריכה להתחיל מצעד אחד ובהתחדשות עירונית הצעד הראשון הוא התאגדות בעלי הדירות ובחירת נציגות, אשר תוביל את הפרויקט מטעם הדיירים". עוד הוא ממליץ מניסיונו הרב, כי התהליך יתבצע כבר משלב זה אך ורק בליווי אנשי מקצוע.

על מה חובה להקפיד ואיך מתבצע התהליך?

1.בפרויקטים גדולים של התחדשות עירונית ובפינוי בינוי בפרט, מומלץ מאוד לקחת בשלב הראשוני חברה לניהול פרויקטים, שמלווה את התהליך עם עורך צמוד ומנוסה ובקיא בתחום ההתחדשות העירונית – מהשלב הראשון ועד לשנת הבדק.

2.יש לשים לב שהחברה מציעה צוות שיעמוד לרשותכם ויכלול ליווי מטעם אנשי מקצוע, שנותנים מענה לכל פנייה של הדיירים, עובדים בסינרגיה, בשקיפות ושיש להם יכולת לאגד את הדיירים, על כל הרגישויות והצרכים הכרוכים בכך.

מפגשי דיירים לפני תחילת התהליך // צילום קבוצת יגאל אלון
מפגשי דיירים לפני תחילת התהליך // צילום קבוצת יגאל אלון

3.יש לוודא שלחברה המלווה והמנהלת את הפרויקט עבור הדיירים יש גם אדריכל צמוד, שיידע להגיד לכם מראש מה הזכויות והתמורות שתוכלו לקבל. בשל כך, חשוב שהוא יכיר את העירייה שלכם ויהיה מנוסה בעבודה מול גורמי התכנון העירוניים.

4.בדקו היטב שלחברה המנהלת יש את ניסיון בעבודה מול רשויות וגופי תכנון וביצוע על מנת להימנע ממצב שבשל חוסר ידע וניסיון, מציגים לכם תוכניות שלא ניתן לממש.

כיצד תבחרו יזם?
אחרי בחירת הנציגות ורק לאחר שבחרתם חברה מנהלת, כולל עורך דין ואדריכל, אלו ינהלו עבורכם את תהליך הפרסום למכרז לבחירת יזם לפרויקט. מדוע זה כל כך חשוב? כי כאשר תבצעו את הדברים בסדר הזה, לא יקרה מצב שבו יופיע יזם ויציע לכם תמורות לא ראליות ו"ימכור לכם סיפורים". חשוב לציין כי החברה המלווה יודעים מה ניתן לדרוש מהיזם, מאחר והיא מסייעת לכם בפרסום המכרז רק לאחר שכבר חישבה והציגה עבורכם את הכדאיות הכלכלית ליזמים ואת התמורות שתוכלו לקבל, על סמך תוכניות בדוקות מול העירייה וגופי התכנון.  

וממה צריך להיזהר?
לדברי אלון וייזברג, כדאי מאוד להישמר מתהליך הפוך, "שכן ישנם יזמים שמנסים לאגד דיירים ו'סוגרים עליהם', הם מנחיתים להם עורך דין למשל, כשהדיירים אפילו לא יודעים מה טיב הקשר, ויוצרים מצב נתון שבו לא ניתן למקסם את הזכויות".

המלצה אחרונה לדרך: מעבר לתמורות ולזכויות, במרכז התחדשות עירונית עומדים אנשים, עם צרכים, רצונות ורגישויות שונות ומגוונות. לכן, "חשוב שחברה מנהלת תתייחס לרצונות הדיירים, כגון גובה הקומות, מרפסות סוכה, מעלית שבת ואורח החיים של הדיירים, ותדע לתרגם את זה לתוך המכרז ליזמים, ולדרוש עבור הדיירים מלכתחילה את כל צרכיהם, כדי להבטיח את רצונם ולהבטיח שאורח חייהם לא יפגע", אומר אלון וייזברג.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות