ראש עיריית ראשל"צ, מר דב צור // באדיבות דוברות העירייה

דרמה בראשל"צ: בית המשפט הפך את החלטתו ואישר להוציא היתרים לתמ"א 38

בית המשפט המחוזי הפך את החלטתו בעתירות שהגישו הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ועיריית ראשון לציון, זאת לאחר שהעירייה הגישה ערעור בנושא לבית המשפט העליון. ראש העיר, דב צור: "בשורה גדולה לתושבי ראשון לציון בתחום תמ"א 38"

רונן דמארי 18.09.2018

תמונה: מר דב צור // באדיבות דוברות העירייה

בינואר 2017 ניתן פסק דין שקבע כי תוספות הבנייה בפרויקטים להתחדשות עירונית חורגות מהמכסות שקבעה עיריית ראשון לציון בתכנית המתאר שלה (רצ 106) – וכי עד שהעירייה לא תוציא תכנית מתאר חדשה – יש להקפיא את כל הפרויקטים להתחדשות עירונית – כולל את אלה שכבר קיבלו החלטת ועדה מקומית אך טרם החלו בבנייה.

כעת, לאחר שנה וחצי שבהן הקפיא בית המשפט את מתן ההיתרים לתמ"א 38 במרכז העיר, קיבל בית המשפט המחוזי את עמדת העיר ושחרר את החסמים לקידום הפרויקטים במתחמי רצ/106/1.

בהחלטה שניתנה על ידי השופט צבי דותן נאמר: "השאלה היחידה שהועמדה לבירור בפניי היא שאלה עובדתית: האם יש מתחמים (ואם כן –איזה הם) שאין בהם חריגה מן המכסה הקבועה בתכנית רצ/1/106. יוער כי בפסק דינו של בית המשפט העליון נאמר כ "לגישת העירייה שהמשיבים אינם חולקים עליה – ככל שיש מתחם כזה, אין להחיל עליו את הסעד האופרטיבי שניתן בהליך'".

השופט מציין בהחלטתו עוד כי מן המסמכים והפירוט שהוגש על ידי הוועדה המקומית, בצירוף תצהירו של מנהל אגף רישוי ופיקוח על הבנייה בעיריית ראשון לציון עולה כי ניתן לבנות בחמישה מתחמים ברחבי העיר כאשר בשני מתחמים נוספים קיימת חריגה מהמכסה.

כזכור, מספר תושבים בעיר, שחלקם ביצעו בעצמם פרויקטים של תמ"א 38, הגישו עתירה לבית המשפט לעצירת פרויקטים אלו בטענה כי העירייה חרגה מהמכסות במספר שכונות והדבר יוביל לעומס על תשתיות העיר.

שכונת רמת אליהו // באדיבות דוברות עיריית ראשון לציון
שכונת רמת אליהו // באדיבות דוברות עיריית ראשון לציון

העיריה פנתה לעליון שקיבל את עמדתה והחזיר את הדיון למחוזי
הנושא נדון תחילה בבית המשפט המחוזי ומשם עלה לבית המשפט העליון לדיון עקרוני של הסוגיה. בית המשפט העליון קיבל את עמדת העירייה שאין מקום לעכב היתרים לחיזוק במתחמים שבהם מכסת יחידות הדיור לא נוצלה במלואה והחזיר את הדיון למחוזי, שם כאמור סללו את הדרך לדיירים וליזמים שכבר הגישו בקשות ומצויים בתהליך. במינהל ההנדסה מוסיפים כי על פי ההערכות ניתן להוסיף עוד כ-140 יחידות דיור במסגרת תמ"א 38 בחמישה מתחמים במרכז העיר.

בעירייה מציינים כי במקביל הם מקדמים תוכנית לביטול רצ/106/1, כלומר ביטול המכסות המגבילות מיזמי תמ"א 38 בהתאם לתכנית הישנה. לאחר מועד הגשת ההתנגדויות, תדון הועדה המחוזית בתוכנית ותקבל החלטתה.

בניין ישן ברחוב אברמוביץ בראשון לציון
בניין ישן ברחוב אברמוביץ בראשון לציון // באדיבות דיירי הבנין

מנהל אגף רישוי ופיקוח, אמיר בראשי, אמר: "החלטת בית המשפט המחוזי מהווה בשורה לתושבים שהליך חיזוק בתי המגורים שלהם נתקע. אמנם נכון לעכשיו מדובר בצינור חמצן זמני בלבד לחלק מהבקשות המצויות בהליכי רישוי מתקדמים, אולם חסם זה עשוי להשתחרר סופית עם ביטולה של תוכנית רצ/106 בחודשים הקרובים".

בעקבות ההחלטה המאפשרת את חידוש הפרויקטים ברחבי העיר מסר ראש העיר, דב צור: "בשורה גדולה לתושבי ראשון לציון בתחום תמ"א 38. אני שמח לבשר כי היום אחר הצהריים הפך בית המשפט המחוזי את החלטתו בעתירות שהגישו הועדה המקומית לתכנון ולבניה ועיריית ראשון לציון. לאחר שהגשנו ערעור לבהמ"ש העליון התיק הוחזר למחוזי וזה פסק היום וקבע, כי מיזמי תמ"א 38 יחודשו בכל חלקי העיר בשכונות בהן טרם הגענו למכסה המותרת ע"פ תכנית בניין העיר הישנה (תוכנית 106).

במקביל, עיריית ראשל"צ בהנהגתי מצויה בשלבים מתקדמים של ביטול המכסות המגבילות מיזמי תמ"א 38 ע"פי התכנית הישנה.

לאחר שנעבור את הוועדה המחוזית לא תהיה כל מגבלה על קידום המיזמים הללו בכל חלקי העיר על פי החוק.  אני מקווה שהסרת המגבלה תתבצע עוד במהלך הרבעון האחרון של 2018 ובכך יוכלו תושבי העיר הזכאים לכך לממש את זכויותיהם המלאות ללא כל מגבלה מיותרת".

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות