banner
רפי אלמליח // לע"מ | הרב נתן אלנתן // צילום: אביגיל מתתוב | Depositphotos
רפי אלמליח // לע"מ | הרב נתן אלנתן // צילום: אביגיל מתתוב | Depositphotos

המועצה הארצית קבעה שורה של הקלות בינוי למען העורף

ההקלות חלות על תוספת ממ"דים, פתיחת מחלקות חדשות בשני בתי חולים וחיזוק מבנים

המועצה ארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (שלישי), שורה של החלטות להערכות העורף. בין היתר ניתן אישור מיידי לפתיחת מחלקות חדשות וממוגנות בבתי החולים "זיו", "פוריה" ו"איתנים". "על מנת לאפשר את פתיחת המחלקות באופן מיידי, המועצה החליטה לתת פטור מהיתר בניה להקמת מבנים אשר ניתן לגביהם אישור מנכ"ל משרד הבריאות כי הם נדרשים מנת שהמוסד הרפואי יוכל לתת מענה גם לאשפוז נפגעי מלחמת חרבות ברזל, זאת בשטחם של המוסדות הרפואיים המפורטים בתוספת כפי שאושרו בתוכניות מפורטות. יובהר כי הפטור הוא מהיתר בניה בלבד והבינוי חייב שיתאם לתכניות המפורטות המאושרות למוסד הרפואי", נמסר בהודעת המינהל. 

הליך מהיר לתוספת ממ"דים ותוכנית לחיזוק מבנים קיימים
עוד אושר מסלול מהיר להקמת ממ"דים בכל רחבי הארץ (תמ"א/ 40/ א/ 1/1). התוכנית החדשה היא הרחבה של תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 40/א/1) שאושרה בשנת 2019 וחלה על יישובי גבול הצפון בלבד ומאפשרת הליך מזורז למיגון בטווח של כ-9 ק"מ מהגבול הצפוני. 

כיום, הקמת ממ"ד אפשרית בהתאם להוראות התוכנית החלה על המגרש, וכל חריגה ממנה מחייבת הליך של פרסום הקלה, על כל המשתמע מכך. תוכנית תמ"א 40/א/1 שחלה על יישובי הצפון, מאפשרת הקמת ממ"ד גם בסטייה מהוראות התוכניות המפורטות החלות על המגרש, ועם הרחבתה לכלל חלקי הארץ ניתן יהיה  בכל מקום להוציא  מכוחה היתר בניה להקמת ממ"ד, גם אם אינו תואם את התוכנית המפורטת.

פטור מהיתר לממ"דים בצמודי קרקע
בנוסף, הוחלט על  תקנות פטור מהיתר לממ"דים בצמודי קרקע ולמבנים בני 2 קומות שקווי הבניין מאפשרים את הקמת הממ"ד, זאת בהתאם לבדיקה של עורך התוכנית. 

כמו כן, אושרה תמ"א (40/ג) ותקנות שיאפשרו מסלול מהיר לטובת חיזוק בניינים קיימים בפני רעידות אדמה, ללא תוספת זכויות, כיום עם פעיקת תמ"א 38 ברוב המקרים לא ניתן לחזק מבנים אפילו ללא תוספת שטח, ועם אישור התמ"א והתקנות ניתן יהיה לחזק את הבניינים בהליך פשוט וקצר. 

אושרה תוכנית המתאר הארצית למתקני אגירת אנרגיה
התוכנית שקודמה על ידי משרד האנרגיה והתשתיות ומינהל התכנון, מסדירה את הליכי התכנון ומאפשרת הקמת מתקני אגירה במנעד רחב של הספקים ומיקומים לצורך מתן מענה למגוון השימושים של מתקני האגירה שייתנו בין השאר לגיבוי לתחנות הכוח.  

מכוח התמ"א, ניתן יהיה להקים מתקני אגירה בצמוד למתקנים פוטו-וולטאים, בתחנות דלק, וגם בבתי מגורים, דבר שיאפשר לווסת את צריכת החשמל באזורי ביקוש. 

למתקני האגירה תפקיד מרכזי ביכולת להגדיל את פוטנציאל הייצור של אנרגיות מתחדשות ואת האפשרות להסתמך על אספקת חשמל ממתקנים אלו, מעבר לשעות הייצור בפועל. 

בהתאם לכך נערכה התכנית המוצעת, המסדירה את הליכי התכנון לקידום מתקני האגירה ומאפשרת מכוחה הוצאת היתרים למתקני אגירה זעירים עד גדולים. מתקני אגירה גדולים מאוד יקודמו בתכניות ברמה המחוזית והארצית. התמ"א מגדירה מדרג של מתקני אגירת אנרגיה בחלוקה לפי הספק, וכן קובעת, בין היתר, עקרונות תכנון, מיקומים מותרים להקמה והוראות לאופן בחינת היבטים סביבתיים.

יו"ר המועצה הארצית וראש מטה התכנון הלאומי, הרב נתן אלנתן: "אישרנו היום שורה של החלטות חשובות שייתנו מענה ויצמצמו באופן משמעותי את ההליכים הבירוקרטיים הנוגעים למיגון ומוכנות העורף בתקופת המלחמה. בין היתר אישרנו היום כך שכל אזרח יוכל להקים ממ"ד בתוך חודשיים עד שלושה חודשים. אנו מוכנים באופן מיידי עם מגוון רחב של פתרונות בתחום התכנון למגורים והתשתיות הנדרשים בימים אלה שנקדם בהתאם לצרכים של הקהילות בעוטף ובתיאום מלא איתם". 

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מתחילת המלחמה, מינהל התכנון על כל יחידותיו, פועל ללא לאות כדי לתת מענה לפתרונות שייתנו מענה לכלל האוכלוסייה ובדגש על קהילות העוטף, תוך הבנת הצרכים מהשטח. יחד עם זאת, נבחנים היום פתרונות גם בצפון הארץ".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות