banner
מימין לשמאל: עוה"ד בת אל עובדיה, ירון טיקוצקי ובן מוגרבי // צילום: סיגל סבן | Depositphotos
מימין לשמאל: עוה"ד בת אל עובדיה, ירון טיקוצקי ובן מוגרבי // צילום: סיגל סבן | Depositphotos

עורך דין טוב דואג לקבלת ערבויות מתאימות לכל המחלוקות האפשריות

עו"ד בת-אל עובדיה, שותפה במחלקת נדל"ן והתחדשות עירונית במשרד עורכי הדין דורון טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' מתארת את הדרך הנכונה לפרויקט התחדשות עירונית מוצלח

הוצאתו לפועל של פרויקט התחדשות עירונית מוצלח היא משימה מורכבת במיוחד המצריכה אנשי מקצוע מנוסים, כפי שמספרת עו"ד בת-אל עובדיה: "משרדנו עוסק זה 20 שנה בתחום הנדל"ן. למשרד מחלקת נדל"ן גדולה בראשות עו"ד ירון טיקוצקי. במהלך השנים המשרד פיתח התמחות מיוחדת בתחום ההתחדשות העירונית, תוך ליווי מגוון רחב של פרויקטים מסוג פינוי בינוי, בהם כאלה שכבר אוכלסו ואחרים בתהליכי בנייה או בשלבי תכנון שונים. המשרד עוסק גם בפרויקטים רבים מאוד של תמ"א 38". 

מה מייחד את הפעילות שלכם לעומת משרדים אחרים?
"ליווי בעלי הדירות נעשה תמיד על ידי צוות גדול ובעל ניסיון, המסוגל לתת מענה זמין ואיכותי, גם כאשר מדובר במתחמים גדולים יחסית ואפילו מתחמים הכוללים מאות דירות העומדות לפינוי. הליווי נעשה תמיד תוך שמירה על יחס אישי, אנושיות ואכפתיות כלפי כל דייר ודייר".

איך אתם רואים את תחום ההתחדשות העירונית?
"ראשית, מדובר בתחום חשוב מאוד ומבורך, אשר לא רק תורם למיגון מבנים ישנים מפני רעידות אדמה וטילים, אלא מחזק אוכלוסיות חלשות ומשנה פני שכונות שלמות. שנית, מדובר בעתיד של תחום הנדל"ן. אנו מדינה קטנה עם מעט עתודות קרקע, בטח ובטח באזור המרכז וירושלים, כך שאין ברירה אלא לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי במסגרתם יתווספו דירות בשטחים העירוניים הקיימים".

מה לדעתכם המדינה יכולה לעשות על מנת לשפר אותו?
"להאיץ תהליכי תכנון ושחרור חסמים. ראינו שכמה עיריות ומנהלות של התחדשות עירונית מנצלות את מסלול הרשויות כדי לקדם תב"עות וזה עושה נפלאות לעיר, מביא יזמים ומקדם את התהליך עשרות מונים". 

כיצד ניתן להתגבר על מחלוקות בין בעלי זכויות ובין יזמים?
"שקיפות, שקיפות ועוד פעם שקיפות. מבחינה מסחרית – יזם מנוסה וטוב יבצע בדיקה מקיפה ומעמיקה בנוגע למתחם המיועד ולאפשרויות התכנון שלו, על מנת להגיש הצעה אמיתית ושקופה לבעלי הדירות. כאשר יזם מנוסה ויודע בדיוק מה האפשרויות התכנוניות והפיננסיות שהוא יכול להציע לדיירים – יש יותר ודאות והדיירים יודעים מה הם מקבלים. במקרה כזה, ניתן להגיע בצורה מהירה ויעילה לנוסח סופי של הסכם. מבחינה משפטית – עורך דין טוב דואג לקבלת ערבויות מתאימות לכל המחלוקות האפשריות בחיי הפרויקט, כך שככל שיידרש הליך משפטי, הדיירים יוכלו ליזום אותו מבלי לשאת בעלות כלשהי".

מילה על עיר הבירה, עד כמה ההתחדשות העירונית התפתחה בירושלים?
"מאוד. מדיניות שעדיין מאפשרת הגדלה של 25 מ"ר לדירות קיימות, וזאת בניגוד למרבית העיריות במרכז שנמצאות במגמה להפחית את תוספת המ"ר. זה המקום לציין לטובה את רשויות התכנון בירושלים, עם זמן תגובה מהיר ויעיל ואשר משתפות פעולה הן עם דיירים והן יזמים".

לסיום, מסר שלכם לנציגויות דיירים המבקשות לקדם פרויקט
"בחירת אנשי מקצוע נכונים, הבקיאים בעסקאות מסוג התחדשות עירונית, לרבות עורך דין, מפקח ושמאי, תסייע לדיירים להגיע ליזם ולהצעה הטובה ביותר שיביאו אותם לדירה החדשה בצורה המיטבית. חשוב גם לציין שככל והנציגות תהיה מעורבת ופעילה, הדבר יסייע בקידום הפרויקט ביעילות ובשקיפות אל מול יתר הדיירים והיזם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות