banner
דלית זילבר // צילום: ענבל מרמרי
דלית זילבר // צילום: ענבל מרמרי

מינהל התכנון נגד הארכת תמ"א 38 – ימליץ לסיים את התוכנית באוקטובר השנה

בעוד שרת הפנים, איילת שקד, תמליץ להאריך את תמ"א 38 בשנה נוספת – במינהל התכנון מצהירים כי הם יתנגדו: "תמ"א 38 חייבת לסיים את דרכה בהקדם האפשרי"

"הכשלים של תמ"א 38 ידועים לכל", אומרים במינהל התכנון עם היוודע דבר ההחלטה להמליץ להאריך את תמ"א 38 בשנה נוספת, החלטה שהתקבלה במורת רוח אצל דלית זילבר ראש מינהל התכנון, שטענה לאורך הדרך כי התמ"א לא עמדה במטרותיה. 

כעת, לאחר שההצבעה על הצעת החוק לחלופה לתמ"א 38 תדחה למושב הקיץ ובתוך כך תמליץ שרת הפנים, איילת שקד, על הארכת תמ"א 38 עד לחודש אוקטובר 2022, אומרים במינהל התכנון על התמ"א כי: "במקום להוות זרז היא מהווה חסם הן להגדלת היצע יחידות הדיור והן להתחדשות עירונית אמיתית שכוללת צורכי ציבור ותשתיות נדרשות עבור התושב". עוד מבהירים במינהל כי: "העמדה המקצועית של מינהל התכנון היתה ונשארה שתמ"א 38 חייבת לסיים את דרכה בהקדם האפשרי, וזו תהיה גם עמדתנו במועצה הארצית".

ומה אומרים בענף הנדל"ן?
מאחורי הקלעים של הניסיונות להעביר את חלופת שקד במליאת הכנסת ובוועדת הפנים בחודשים האחרונים, עמדו היזמים בתוקף על הארכת תמ"א 38 לתקופת הסתגלות, תוך שהם "מתפשרים" על סעיפים שונים בחלופה. המחלוקות הקשות הסתיימו לאחרונה והצעת החוק אושרה בוועדת הפנים אולם ניכר כי כבר בשלב זה הובטח ליזמים כי שרת הפנים תפעל להארכת התמ"א בשנה נוספת, לאור בקשתם להיערך לחלופה. כעת, עם היוודע דבר המלצתה של שקד, שצפויה לבוא לאישור הוועדה הארצית לתכנון ובנייה בחודש אפריל, לא איחרו התגובות בענף להגיע. 

אייל בהרי // מאיר דקל
אייל בהרי // מאיר דקל

אייל בהרי, מנכ"ל קבוצת צים בהרי, סבור כי אין משמעות להחלטה בכל הנוגע לפריפריה: "הפספוס הגדול של תמ"א 38 במהלך 17 שנות קיומה, הינו העדר כמעט מוחלט שלה בפריפריה, זאת בשל העדר כדאיות כלכלית. המפתח להצלחת התמ"א הינו הפיכתה לכדאית כלכלית בפריפריה, זאת באמצעות הגדלה משמעותית של זכויות הקבלנים. על כך היה צריך לשים את הדגש ולא על הארכה טכנית חסרת משמעות!".

רוני מזרחי // עזרא לוי
רוני מזרחי // עזרא לוי

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים, סבור כי הארכת התמ"א תאריך את אי הוודאות השוררת בענף: "החלטה חסרת משמעות לחלוטין, לא תייצר אפילו פרוייקט תמ"א אחד נוסף לרפואה ורק תגביר את הבלבול וחוסר הבטחון בקרב הקבלנים והדיירים לגבי עתיד התמ"א. יתרה מכך: העובדה שתוכנית שקד לקיצור הליכי התמ"א לא קודמה עד כה כלל, מלמדת שבמשרד הפנים עצמו לא מאמינים שיש לה סיכוי כלשהו. הפתרון: להאריך את התמ"א לפרק זמן בלתי מוגבל, להוסיף זכויות לקבלנים ולקצץ בהיטלי השבחה מחד גיסא ומאידך גיסא לתגמל היטב את הרשויות המקומיות בתקציבים לתשתיות משלימות. כמו כן העת הזאת של מחסור כבד בהיצע ותרחיש קליטת רבבות עולים מאוקראינה ורוסיה, היה צורך ללכת על מהלך אסטרטגי נרחב הרבה יותר של התחדשות עירונית, ובכלל".

עו"ד ישי איציקוביץ // צילום: יורם רשף
עו"ד ישי איציקוביץ // צילום: יורם רשף

עו"ד ישי איציקוביץ', שותף ומנהל מחלקת נדל"ן והתחדשות עירונית במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', אשר נכד בדיוני ועדת הפנים: "ככל ותתקבל החלטה להאריך את התמ"א יהיה מדובר באוויר לנשימה עבור קידום פרויקטים במסגרת תמ"א 38 אם כי מדובר באוויר דליל מאוד. פרויקטים של תמ"א 38 הינם תהליכים מורכבים שאורכים זמן. הארכה זו אינה מספקת ויש לייצר הארכה משמעותית יותר שתייצר ודאות עבור יזמים. הארכה המוצעת לא לוקחת בחשבון שהחלופה דורשת התקנת תקנות ותקופת התאקלמות רחבה יותר מתקופה של מספר חודשים. כמו כן, אנו צפויים לראות ירידה בהיתרי הבניה שיונפקו בעתיד. כך, היינו עדים בשבועות האחרונים להקפאה של שוק התמ"א 38 ויזמים לא אחת העדיפו לאחרונה לדחות פניות של נציגויות אליהם – דחיה שיש לה השפעה דרמטית על הירידה בהיתרי הבניה שיונפקו בעוד כשנתיים/שלוש וכפועל יוצא מכך תקטין את ההיצע ותעצים את עליית המחירים ומשבר הדיור. יש להניח שההארכה הצפויה תחזיר את אותם שחקנים לשוק אך כאמור לתקופה מוגבלת בלבד". 

ישראל אברמוב // יח"צ
ישראל אברמוב // יח"צ

ישראל אברמוב, יו"ר קבוצת פרקש יזמות נדל"ן, סבור כי ההחלטה מלמדת על היסוס: "לצערי מקבלי ההחלטות לא הטמיעו כלל את העובדה שהתמ"א הינה הפתרון המיידי המיטבי כנגד רעידות אדמה והוספת ממדים גם נגד התקפות טילים. יתרה מכך, לתמ"א 38/2 , כמו גם להתחדשות עירונית, יש ערך שלא יסולא בפז לשדרוג שכונות ותיקות ומיצוי זכויות בנייה, מה שיכול להוסיף כמות נכבדה ביותר להיצע הדיור הדל. תוספת השנה מלמדת לצערי על היסוס הולך ונמשך בקרב מקבלי ההחלטות, כולל בצורך למנף לאלתר את הפינוי בינוי בכל רחבי הארץ". 

ערן סיב יור התאחדות קבלני השיפוצים // יחצ
ערן סיב יור התאחדות קבלני השיפוצים // יחצ

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, הוא מבין תומכי ההחלטה: "לאור המצב של אי הוודאות בענף השיפוצים בעקבות ביטול תכנית תמ"א 38 , אנחנו מברכים את השרה איילת שקד על החלטה אחראית ונכונה. כמו כן, אנו סבורים כי יש לשפר ולחדד את תכנית תמ"א 38 בעתיד הקרוב ולא לבטל את התכנית לאלתר".

ענת קריספין // צילום: אינגה אבשלום שיליאן
ענת קריספין // צילום: אינגה אבשלום שיליאן

ענת קריספין, בעלים ומנכ"ל חברת TLV TOP המתמחה ברישוי, סבורה כי: "הארכת תמ"א 38 בשנה היא בשורה טובה, שכן מדובר בכלי מוכח של התחדשות עירונית, שמצליח להביא לתוספת בנייה של אלפי דירות חדשות מדי שנה. עם זאת, מוטב היה לבצע כבר כעת הפרדה בין המסלול המוצלח יותר – תמ"א 38/2, להריסת בניינים ובנייתם מחדש, ובין המסלול הפחות מוצלח – תמ"א 38/1, אשר יוצר היום בניינים ברמה נמוכה ומידת עמידותם מוטלת בספק. מסלול זה מצריך שורת שיפורים ומוטב היה להכניסם כבר עכשיו". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות