banner
‏‏איילת שקד // צילום דרור סיתהכל
‏‏איילת שקד // צילום דרור סיתהכל

הרשויות המקומיות יוכלו לבחור האם לקבל את מסלול "רישוי עצמי" המתוקן

המועצה הארצית אישרה את המסלול החדש אולם הוא מוגבל ולא יחול כלל אם הרשות המקומית קיבלה החלטה שלא לאפשר אותו בתחומה. בהתאחדות האדריכלים מביעים שביעות רצון

במסגרת חוק ההסדרים שאושר בנובמבר 2021 נקבע מסלול רישוי באמצעות מורשה להיתר. כזכור, בחוק נקבע כי עד סוף חודש יוני 2022 יותקנו תקנות לעניין זה וכעת המועצה הארצית לתכנון ובניה החליטה להמליץ לשרת הפנים על אישורן. 

התקנות יחולו רק על בקשות ללא הקלות
על פי המתווה, מורשה להיתר נכנס בנעליה של רשות הרישוי החל מהגשת הבקשה להיתר ועד למתן תעודת גמר, כאשר שלב המידע מהווה נדבך מרכזי ביצירת וודאות לתהליך.
עוד על פי המסלול, המידע שיימסר ע"י מהנדס הוועדה המקומית יכלול בנוסף למידע תכנוני מפורט וממוקד גם את כל התנאים הנדרשים למתן ההיתר ולכל שלבי הביצוע, באופן שיאפשר למורשה להיתר להתנהל באופן עצמאי לאורך כל שלבי הטיפול בפרויקט.
יחד עם זאת, במסלול זה ניתן יהיה להגיש בקשות להיתר בהן לפחות 80% משטחי הבניה המבוקשים מיועדים למגורים, ללא הקלות  ולא כולל מבנים לשימור, וככל שהמבנה הינו בן למעלה מ- 2 קומות ו- 5 יח"ד נדרש אישור מכון בקרה לשלב התכן והביצוע.
עוד יש לציין, כי המסלול של מורשה להיתר לא יחול במקרה בו המבנה המבוקש אינו עומד בכל התנאים האמורים או שלא נמסר מידע למורשה להיתר או שהרשות המקומית קיבלה החלטה כי בתחומה לא יתאפשר מסלול זה.

"במקביל לגיבוש התקנות משלימים גם רשם המהנדסים והאדריכלים והרשות הארצית לאכיפה במקרקעין את ההכנות הנדרשות בחוק לקראת התנעת המסלול החדש בהמשך שנה זו", נמסר ממשרד הפנים, שם מציינים כי תחילת התקנות יכנסו לתוקפן חודשיים לאחר אישורן "וזאת על מנת לתת לנוגעים בדבר, לרבות הועדות המקומיות, שהות להתארגן".

"מדובר במהלך מהפכני המהווה חלק משורה של צעדים בהם נקט המחוקק במטרה לקצר ולייעל את תהליכי רישוי הבניה", אומרים בסביבה של שרת הפנים, איילת שקד, "גיבוש התקנות הושלם בהצלחה במסגרת לוחות הזמנים הקצרים שהוגדרו בחקיקה, ותוך מיקוד מאמצים של כל השותפים להצלחת התהליך". בהתאחדות האדריכלים ובוני ערים אומרים כי: "מדובר בהליך חיוני לאור המצב של וועדות התכנון והקושי שלהן  לגייס כח אדם מקצועי. נציגי ההתאחדות היו שותפים מלאים לחוק". 

אדריכל אסף אשרוב, חבר הוועד הארצי בהתאחדות אומר כי: "בגירסה האחרונה של התקנות שהוצגה לאישור תוקנו סעיפים  שמנעו ממהנדסי הרשויות לדרוש מהאדריכלים תכנון כתנאי להוצאת תיק מידע ( מיני היתר)". 

אדריכל בני פרי, יו״ר ועדת הסדרה, רישוי ואיכות הבניה בהתאחדות האדריכלים, אומר כי: "התקנות החדשות יוצרות תנאים טובים לקיצור זמנים דרמטי בהליך הוצאת היתרים. לדבריו, הצלחת החוק והתקנות תלויה מעתה והלאה ברצון הטוב של  הרשויות האדריכלים והיזמים. חשוב לציין שמנהל תכנון, משרד האוצר, רשם המהנדסים והאדריכלים וגורמים נוספים". 

שרת הפנים, איילת שקד: ״מדובר בכלי מהפכני בתחום הרישוי שאנו מביאים לידי ביצוע. אחד מבין כלים שונים שמפותחים על מנת לאפשר הקלה וייעול בתהליך הרישוי. אני מברכת על מהירות גיבוש התקנות כדי שהמסלול יוכל להתחיל לפעול במהרה״.

יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר: ״מדובר במהלך חשוב שהובילו מטה התכנון הלאומי ומינהל התכנון המהווה חלק מסל הפתרונות לייעול ולקיצור הליכי רישוי וכמענה למשבר הדיור" 

סמנכ"ל רגולציה במינהל התכנון, רותי שורץ חנוך: ״מדובר כאמור בכלי חשוב במסגרת סל הכלים ברישוי. עם אישור התקנות אנו מתכוונים ללוות פרוייקטים ברישוי עצמי על מנת לעקוב אחרי הביצוע של המסלול״.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות