banner
אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

10,053 משקי בית זוכים היום ב"דירה בהנחה": כך תערכו ליום הגרלת הדירות

ההודעות התחילו לצאת לזוכים ואיתן גם סימני השאלה – כיצד לבוא מוכנים לרגע ההרגלה, מה צריך לבדוק כבר עכשיו ומי יענה לזוכים עד למימוש הדירה? כל העצות במדריך שלפניכם

לאחרונה התקיימו במשרד הבינוי והשיכון 150 הגרלות, בהן הוגרלו 10,053 דירות ב-31 יישובים ברחבי הארץ, כאשר הבוקר החל הליך שליחת הודעות הזכייה ל – 10,053 משקי הבית הזוכים בהגרלה הראשונה. עד לסוף השנה יוגרלו לפחות 20,000 דירות נוספות, כאשר בסוף חודש יוני תפתח ההרשמה להגרלה הבאה, שתתבצע ביולי. 

מאור אוחנה מנכל דרכנו - רשת ייעוץ משכנתאות // צילום: אדיר אסרף
מאור אוחנה מנכל דרכנו – רשת ייעוץ משכנתאות // צילום: אדיר אסרף

5 צעדים שיעזרו לכם לבוא מוכנים ליום רכישת הדירה
"למרות שברוב הפרויקטים מדובר בתקופה ארוכה עד לבחירת הדירה והחתימה על ההסכם, הזוכים צריכים להיערך פיננסית כבר היום", אומר מאור אוחנה מנכ"ל "דרכנו" רשת לייעוץ משכנתאות, "ההמלצה שלנו היא לא להמתין לשלב בחירת הדירה, לבחור את הדירה ואחר כך לחפש את מקורות המימון אלא לבדוק כבר היום מה הסכום העומד לרשות הזוכים עוד לפני בחירת הדירות". אוחנה מונה 5 צעדים שיעזרו לכם לבוא מוכנים לרגע ההרגלה והרכישה:

1.הון עצמי – יש לבדוק מה ההון העצמי העומד לרשותכם, המימון במסגרת תוכנית "דירה בהנחה" יכול להגיע עד 90% מעלות הנכס לדירות עד 1.8 מיליון ₪, מעל 1.8 מיליון ₪ אחוז המימון לא יעלה על 75% מערך הנכס. אך העלות של ההלוואה גבוהה מאוד בעיקר בסביבה של עליית ריבית הפריים ועליית מדד המחירים לצרכן. לכן כדאי לנצל את תקופת ההמתנה להגדלת ההון העצמי ובחינת המקורות הכספיים שבעזרתם ניתן להגדילו כמו קרנות השתלמות וכדומה.
2.לבחון מראש מה ההחזר החודשי שבו תוכלו לעמוד במהלך שנות ההחזר – חשוב מאוד לא לנצל את הסכום המקסימלי ולקחת בחשבון את הגידול הצפוי בהחזרים החודשיים ואת העלויות הנלוות כמו ביטוח המשכנתא, עלות שמאי, פתיחת תיק, יועץ משכנתאות חיצוני שלא דרך הבנק, הצמדה למדד תשומות הבנייה ועוד..
3.לאחר שמקורות ההון העצמי ויכולת ההחזר ידועים ניתן לקבוע מה המחיר הסופי של הדירה שאותה תוכלו לרכוש במסגרת ההגרלה. יש לזכור שהמחיר למ"ר אינו סופי ויש להוסיף לו את עלות המרפסת, המחסן והחניה.
4.מומלץ גם לבחון האם יש מגבלות בקבלת משכנתא, כמו דרוג אשראי נמוך, או סיבות נוספות שיכולות לייקר את המשכנתא או אף לגרום לסירוב. יש לזכור כי לצד הבנקים יש היום גם גופים חוץ בנקאיים רבים מהם ניתן לקבל משכנתאות לצורך הרכישה.
5.להגרלה מומלץ לבוא עם הידע המוקדם לגבי העלות הסופית והמקסימלית שבה תוכלו לעמוד ולבחור את הדירה בהתאם. זה יאפשר לזוכים להתמודד על הדירות שנמצאות בגבול היכולת הכלכלית שלהם ולא לבחור בדירות שאותן לא יוכלו לממן. עדיף לרכוש דירה קטנה מהמתוכנן מאשר לזכות בדירה גדולה שאותה לא ניתן יהיה לממן. בשנים האחרונות ראינו זוגות רבים שזכו בדירות אבל בגלל הערכות לא נכונה הם לא הצליחו לממן את הדירה ונאלצו לותר על הזכייה.

אוהד אסרף מנכ"ל ובעלים ארי מגורים // צילום: אדיר אסרף
אוהד אסרף מנכ"ל ובעלים ארי מגורים // צילום: אדיר אסרף

"הזכייה יכולה להפוך להשקעה משתלמת ביותר"
"הדבר הראשון שצריכים הזוכים לקחת בחשבון הוא שבמרבית הפרויקטים מצפה המתנה ארוכה למימוש הזכייה", אומר אוהד אסרף, הבעלים של קבוצת ארי מגורים, העוסקת בשיווק פרויקטיי נדל"ן, "בפרויקטים שבהם אין עדיין היתר בנייה – כלומר מרבית הפרויקטים שנכנסו להגרלה –  עדיין לא יודעים איזה דירות יוצעו למכירה במסגרת הפרויקט ומה יהיה מחירן".

מי נותן מענה לזוכים בשלב זה?
"היזמים מבחינתם נכנסים גם הם לתקופה של חוסר ודאות. מרגע הודעת הזכייה, הזוכים בהגרלה הופכים ללקוחות החברה לכל דבר, הם יפנו לחברה בשאלות ובדרישה לקבלת מידע, כאשר ליזמים לא תהיינה תשובות עד לקבלת ההיתר והסיכון הוא שטיפול לא נכון בפניות הזוכים עלול להפוך אותם ללקוחות לא מרוצים הרבה לפני החתימה על העסקה. לכן, מומלץ  ליזמים להקים מערכת שירות תומכת לזוכים שתוציא להם עדכונים שוטפים ותאפשר להם מענה מהיר ואדיב גם במקרה שאין חדשות של ממש. ככל שהשירות לזוכים יהיה אדיב ושקוף יותר כך ניתן יהיה להפוך את תקופת ההמתנה לנוחה יותר לכל הצדדים ואת הזוכים ללקוחות מרוצים וממליצים".

מי המרוויח הגדול מההגרלה?
"לאור הצפי להמשך העלייה במחירי הדירות, העסקאות הופכות לכדאיות יותר מיום ליום. כך לדוגמא, מבדיקה שערכנו, עולה כי כיום הזוכים באור יהודה מקבלים הנחה משוערת של כ- 1.4 מיליון ₪ במחיר הדירה, בראשון לציון ההנחה המשוערת מגיעה לכ- 913,000 ₪ ואילו בבאר שבע מי שיזכה בצמוד קרקע יזכה להנחה משוערת של כ- 1 מיליון ₪.
"יש לזכור כי הזוכים אינם יכולים לממש את הדירות שלהם באופן מיידי והם צריכים להמתין 7 שנים מהגרלה או 5 שנים מקבלת הדירה עד למימוש. עם זאת, אנו רואים כי בהרבה מקרים הדירות יוצאות לשוק השכירות, כאשר הזוכים משכירים את הדירה בה זכו ושוכרים במקביל דירה אחרת ובכך למעשה הופכים את הזכייה להשקעה משתלמת ביותר". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות