banner
חיים אביטן יור הרשות הממשלתי להתחדשות עירונית // צילום: שלומי אמסלם
חיים אביטן יור הרשות הממשלתי להתחדשות עירונית // צילום: שלומי אמסלם

אביטן לוקח את המושכות מזילבר: יצאנו לתכנון מתחמי פינוי בינוי ברשויות

רגע אחרי תומה של תמ"א 38, בעוד מנהל התכנון בראשות דלית זילבר מנסה לקחת את המושכות לידיים ולבצע פיילוט לבחינת מדיניות חדשה, ראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, ממשיך לקדם תכנון מתחמי פינוי בינוי ומפרסם את רשימת הערים שכבר זכו בקולות קוראים, בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

היום שאחרי תומה של תמ"א 38: ברקע לפרסום רשימת הערים הזוכות בקולות קוראים של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אי אפשר להתעלם מהחלטות שקיבל מינהל התכנון, כפי הנראה ללא שיתוף פעולה נדרש, בלשון המעטה, עם הרשות האמונה על ההתחדשות העירונית בישראל, שהיא אגב, הגוף הפורמאלי היחידי המחזיק כיום בנתונים אודות היקפי פרויקטים לפינוי בינוי בארץ, כפי שנחשף בתחקיר "מגדילים", זאת לאחר שבמשרד הבינוי והשיכון ובלמ"ס לא קיימים נתונים כאמור. בנוסף, לפני מספר שבועות פורסם ב"מגדילים" כי הגיע הסוף לתמ"א 38, זאת על רקע החלטת מנהל התכנון לעצור את קידומי החקיקה ולמעשה לחפור סופית את הקבר לתמ"א 38.   

בפעימה הנוכחית תשקיע הרשות כ- 20 מיליון שקל בתכנון מתחמים
בימים האחרונים הגדיל המנהל, בראשות דלית זילבר, לעשות והחליט לבצע פיילוט חדש, שייערך באמצעות קול קורא ברשויות המקומיות, ואשר נועד לבחון האם המדיניות החדשה צריכה להוביל פינוי בינוי, תמ"א 38 או שימור בראייה מתחמית. לצורך כך, טען מנהל התכנון כי בידו תקציב של כ- 20 מיליון שקל אולם היום מודיע ראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, כי הרשות כבר השקיעה בשנה החולפת למעלה מ-50 מליון שקלים בתכנון מתחמי פינוי בינוי ברשויות המקומיות, דבר שמייתר את מהלך מנהל התכנון וכן, מפרסם את רשימת הערים שעברו את השלב הסופי בקול הקורא במסגרת מסלול הרשויות למימון תכנון מתחמי פינוי בינוי להתחדשות עירונית. "בפעימה הנוכחית תשקיע הרשות  כ- 20 מיליון שקל בתכנון פרויקטים להתחדשות עירונית במסלול רשויות מקומיות", מבהירים ברשות להתחדשות עירונית, "מדובר בתכנון 9 מתחמים ב-6 ערים בעלות פוטנציאל גדול להתחדשות עירונית. מדובר בסך הכללי בכ-1780  יחידות דיור וותיקות שיהפכו לכ-8800 יחידות דיור חדשות".

דלית זילבר // צילום: מיכל מסינג
דלית זילבר // צילום: מיכל מסינג

אילו רשויות כבר זכו בקולות הקוראים למתחמי פינוי בינוי?
באור יהודה אושר מימון לתכנון מתחם "המלבן" בשכונת קרית גיורא, בו מדובר בכ-156 יחידות דיור וותיקות שיפונו ובמקומן יבנו כ-712 יחידות דיור חדשות. התכנון ימומן בכ 2,010,170 שקלים. בעיר חדרה מתוכננים שני מתחמים שכבר נכללים בתחומי תוכנית המתאר להתחדשות עירונית במרכז העיר הישן. הראשון הוא מתחם "השוק", בו יפונו כ- 80 יחידות דיור ותיקות וייבנו כ- 940 יחידות דיור חדשות. בתוכנית זו תממן הרשות הממשלתית את התכנון בסך של כ- 2,100,000 שקל. המתחם השני שמתוכנן בעיר הוא מתחם "הפיאצה" שכולל היום כ- 130 יחידות דיור וותיקות שבמקומן ייבנו כ-1240 יחידות דיור חדשות. עלות התכנון במתחם זה מסתכמת בכ 2,480,000 שקל. "בשני המתחמים בחדרה שטחים מסחריים משמעותיים במצב הקיים אשר יישארו כשטחים מסחריים אך ישודרגו ויגדלו במסגרת התוכנית", מסבירים ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית.
סה"כ תממן הרשות עבור העיר חדרה תכנון בעלות כוללת של – כ4.5 מליון שקלים.

בירושלים אושרו גם כן שני מתחמים: הראשון הוא מתחם "רמות פולין" בשכונת רמות, אשר כולל כיום כ- 316 יחידות דיור ותיקות שבמקומן ייבנו כ- 1260 יחידות דיור חדשות, בעלות תכנונית של למעלה מ-2,300,000 שקל. המתחם השני הוא מתחם "דהומיי" בשכונת קריית מנחם הותיקה, אשר מאכלס כיום כ-136 יחידות דיור בבנייה וותיקה, ויחמש עצמו לכ-610 יחידות דיור, בעלות תכנונית של כ 1,715,100 שקל. סה"כ תממן הרשות הממשלתית התחדשות עירונית תכנון מתחמים בעלות כוללת של כ- 4 מליון שקלים בעיר ירושלים, המתווספים למתחמים נוספים שזכו למימון הרשות בעבר.

בחולון אושר תקצוב לתכנון מתחם "החצב", שנמצא בתחום תוכנית האב להתחדשות עירונית בשכונת "תל גיבורים" שם יהפכו כ- 126 יחידות דיור ותיקות לכ- 475 דירות חדשות. את תכנון המתחם תממן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בכ-1,700,000 שקל, מתחם זה מתווסף לשני מתחמים נוספים בעיר חולון שזכו למימון בחודש ינואר האחרון. לעיר באר שבע תממן הרשות תכנון מורכב עבור מתחם "וינגייט", שיכלול קרקע משלימה, התוכנית היא חלק מתוכנית המתאר להתחדשות עירונית בשכונה ג' בעיר. במתחם 146 יחידות דיור ותיקות, שיפונו ובמקומן יוקמו כ- 550 יחידות דיור חדשות, בעוד בקרקע המשלימה ובהתאם להסכמות עליהם יגיעו עם רשות מקרקעי ישראל יתוכננו לבניה יחידות דיור חדשות נוספות. את תכנון הפרויקט תממן הרשות בכ1,750,000 שקל. מתחם זה מצטרף למתחם "אורות" בשכונה ג' שזכה למימון בחודש ינואר האחרון. העיר לוד תהנה מתקצוב של שני מתחמים בעלות כוללת של כ-5.5 מליון שקלים, הראשון במתחם "שלמה המלך" הכולל כיום כ-480 יחדות דיור וותיקות במרכז העיר, אשר במקומן ייבנו כ- 2,150 יחידות דיור חדשות.  המתחם השני, "אילת", כולל 209 יחידות דיור ותיקות שבמקומן ייבנו כ-850 יחידות חדשות. בעיר לוד מתחמים נוספים שזכו לתקצוב הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בחודשים האחרונים.

אביטן בסיור עם ראש עיריית רמה"ש // באדיבות דוברות העירייה
אביטן בסיור עם ראש עיריית רמה"ש // באדיבות דוברות העירייה

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מסר כי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית היא שליחת הממשלה שמממנת את התכנון עבור הערים: "בימים אלו אנו רואים את חשיבות המגורים במבנים מוגנים. לצערנו אחוזים גבוהים של הבינוי בישראל מבוסס על בינוי וותיק שאינו עומד בתקני המיגון בפני טילים ורשויות רבות אינן יכולות להרשות לעצמן מימון של תכנון התחדשות עירונית, ותכנון כזה הוא קריטי ליצירת וודאות בפרויקט. לכן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בשליחות הממשלה מממנת את התכנון עבור הערים. זהו צדק חברתי אמיתי שראשית כל יבטיח מבנים בטוחים יותר, איכות חיים טובה יותר לתושבי ישראל, ובעיקר קידום אזורים שזקוקים לך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של המדינה".

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בואו להגיב ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הפורום הישראלי להתחדשות עירונית >>> להצטרפות

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות