banner

סיקור מיוחד: דיירי הבניין המסוכן זכו להוציא לפועל פרויקט התחדשות עירונית

הבניין שברחוב יהודה המכבי בת"א הוכרז כמבנה מסוכן אולם בזכות התארגנות הדיירים ובחירת אנשי מקצוע מובילים בתחום, בראשם קבוצת היזמות רייק, הם יזכו כעת לבניין חדש בתוך זמן קצר מהרגיל

בשיתוף קבוצת רייק 06.12.2022

אירוע הריסת בניין מגורים ישן ברחוב יהודה המכבי פינת מתיתיהו בתל אביב שבוצע לאחרונה על ידי קבוצת רייק, הציף רגשות מעורבים מצד בעלי הדירות שחלקם התגוררו בו במשך עשרות שנים: הם אמנם נפרדו מנוף ילדותם, אולם יזכו כעת לדירה חדשה ומשודרגת ברמת גימור גבוהה במיוחד. 

מדובר בפרויקט תמ"א 38/2 שהחל לקרום עור וגידים בשנת 2018 כאשר בוצעה ההתקשרות הראשונה של החברה עם בעלי הדירות. הבניין שנהרס הוא בניין ישן בן שלוש קומות ובו תשע דירות מגורים, כאשר על רקע מצבו הפיזי הוא הוגדר כמסוכן על ידי העירייה לפני כחודשיים. 

במקום הבניין שייהרס הקבוצה תבנה בניין חדש בן שבע קומות ובו 19 דירות הכוללות דירות גן ודירות פנטהאוז עם בריכות שחייה. כל בעלי הדירות יקבלו לצד דירה חדשה ומרווחת גם חניה צמודה. משך הבנייה הצפוי עומד על כשנתיים וחצי. הפרויקט תוכנן על ידי משרד האדריכלים שחף – זית, תהליך השיווק כבר החל כאשר עד עתה נמכרו שתי דירות. 

הבניין החדש שייבנה ממוקם בסמיכות לנחל הירקון על כל המשתמע מכך, כך שהפרויקט החדש טומן בחובו אפשרויות בילוי רבות ומגוונות במרחק הליכה קצר. יצוין כי מאחר והבנייה נעשית בקרבת מקור מים, החברה מבצעת דיפון עם קירות סלאריים (בטון מזויין), עבודות מורכבות הכרוכות בעלויות גבוהות על מנת ליצור חציצה בין הבניין ובין מי תהום.

מנכ"ל ובעלים קבוצת רייק, יוסי רייק, סיפר על הפרויקט: "קבוצת רייק קמה לפני 25 שנה והיא מהראשונות שעסקו בתחום ההתחדשות העירונית במדינת ישראל. נכון להיום יש לה למעלה מ -6,000 יחד בתכנון ובביצוע.
הפרויקט הזה מאוד מיוחד – הוא נמצא מצד אחד ברחוב יהודה המכבי בכיכר מילאנו עם כל הוייב של האזור הזה, מצד שני הוא נמצא בפינת רחוב מתיתיהו, רחוב מאוד שקט ורגוע. בנוסף הפרויקט קרוב לציר הרכבת הקלה מה שנותן עוד יתרון גדול למי שיגור בו. אנחנו הורסים מבנה קיים שהחזיק את האווירה התל אביבית במשך כל כך הרבה שנים, אנשים גדלו פה. יש פה התחלה חדשה אני בטוח שבסופו של דבר ייצא פה פרויקט מדהים ישכחו את הפרויקט הישן וזו תהיה גאווה גדולה לכולנו".

סמנכ"ל השיווק מחברת הום מרקט, יצחק דקל, הוסיף כי: "בסופו של דבר ייבנה פה בניין של שש קומות עם 19 דירות יש פה 10 דירות למכירה. הפרויקט מציע דירות של 2,2.5,3 ו-4 חדרים ברמת גימור סופר גבוהה, עם מפרט טכני מפואר, פנטהאוזים עם בריכות על הגג בסדר גודל מחירים של 70,000 למ"ר וצפונה. התכנון המוקפד יורד לכל הפרטים לרמת המשתמש הסופי שיגור בדירה, המפרט מתאים למידות הדירה ומציע מגוון של דירות קטנות כולל דירות גן, מרפסת לכל דירה וחניה". 

חיים זיו, נציג הדיירים, אמר כי: "בעקבות המלצה של עו"ד ג'ון צ'פלר, עשינו בדיקות וחוות הדעת הכללית הייתה שמדובר ביזם אמין, הגון והוגן, קבוצת רייק אמנם לא אכזבה. ההליך התכנוני היה בשיתוף פעולה והבנה ובאחווה של שני הצדדים מתוך אחדות מטרה להגיע לפרויקט ראוי".

עו"ד זיו גרומן שמשרדו מייצג את קבוצת רייק אמר: "המשרד שלי הוא מחלוצי תחום ההתחדשות העירונית התחלנו לעסוק בנושא עוד בשנת 2007 כשתמ"א 38 הייתה מילה שלא מצויה בז'רגון והיה לנו הרבה מזל ולא רק שכל. בשנת 2012 כשתמ"א 38 תוקנה והכניסו עוד קומות וזכויות בנייה אנחנו כבר היינו שחקנים מקומיים שמכירים את הענף. 

בפרויקט הזה אנחנו מייצגים את קבוצת רייק שיש לנו אתה יחסים פוריים מאוד אתה אנחנו משתפים פעולה כמעט 15 שנה מדובר בפרויקט מדהים ובוטיקי אבל חווינו פה לא מעט אתגרים – הבניין הזה קיבל צו פינוי מהעירייה עוד לפני שקיבלנו היתר בנייה ומצאנו את עצמנו בשבועיים של טירוף כדי להספיק לעשות את מה שעושים בדרך כלל במשך חצי שנה: רישום משכנתאות, ליווי, להוציא את היתר הבנייה, לסגור את ההסכם עם הקבלן לעשות מכירות מוקדמות, הכל היה צריך לקרות כדי שהדיירים שכבר קיבלו צווי פינוי מהעירייה, לא מאיתנו, לא יהיו כל כך הרבה זמן בחוסר ודאות בלי שהם מקבלים דמי שכירות. שאפו ענק לצוות המשרד ולקבוצת רייק על כך שהשכלנו יחד לקחת את המקום הזה שנקלענו אליו שלא על דעתנו ולהוציא מים מהסלע".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות